"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Święta górą !! 0

W tradycyjnie dłuższym weekendzie w Ameryce (z okazji Święta Dziękczynienia), najwięcej zarobiła świąteczna produkcja Cztery Gwiazdki z udziałem Vince Vaughn’a i Reese Witherspoon. Zapraszamy do zapoznania się z Box Office USA.

Ostatni weekend listopada to w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie długi weekend. Jest to spowodowane czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Jest to tradycyjnie również jeden z najlepszych weekendów jesieni, bowiem w tym okresie Amerykańskie kina zapełniają się całymi rodzinami. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami Box Office z 5 dni w Stanach Zjednoczonych.

Na pierwszym miejscu , ku zaskoczeniu wielu analityków znalazła się świąteczna produkcja studia Warner Bros pt. Cztery gwiazdki . Ta nietypowa komedia opowiadająca o próbie pogodzenia świątecznego zwyczaju z gościną u wszystkich 4 rozwiedzionych rodziców spodobała się wyjątkowo widzom. Tematyka obrazu dla wielu osób jest bliska stąd też udało mu się zarobić, aż 46,0 mln $. Jest to wynik bardzo dobry, bowiem dla Reese Witherspoon jest to drugie otwarcie w karierze (po Dziewczyna z Alabamy) a dla Vince Vaughn'a trzecie. Kolejne tygodnie również powinny zadowolić producentów, którzy raczej nie powinni obawiać się o swój zarobek.

Na drugiej pozycji znalazł się Zmierzch. Długo oczekiwana adaptacja książki Stephanie Meyer przyciągnęła sporo widzów do kina. To zaś doprowadziło do osiągnięcia przychodów w wysokości 39,5 mln $. Oznacza to ich spadek, o 43 %, co nie jest najgorszym rezultatem. Trzeba wspomnieć, iż obraz, który kosztował ledwie 37 mln $, jak do tej pory osiągnął zysk w wysokości 119,7 mln $. Jest to bardzo dobry rezultat. W ten weekend film ten można było oglądać na 3’425 kopiach.

Trzecią pozycję utrzymał Piorun . Najnowsza animacja studia Disneya o przygodach psiego aktora wierzącego w swoje ponad naturalne siły również przypadł do gustu widzom. W ciągu całych 5 dni udało się mu zarobić 36,0 mln $, co jest wzrostem przychodów o spore 37 %. Choć jeśli weźmiemy pod uwagę sam weekend (czyli piątek, sobotę i niedzielę) to już wzrost przychodów wynosi 1,4 %.
Wielu analityków spodziewa się teraz utrzymania takiej tendencji przypominając, iż już w sobotę 6 grudnia Mikołajki a więc kolejna okazja, aby zabrać dzieci na ten film.
Łączne przychody producentów Pioruna jak do tej pory wynoszą 66,9 mln $.

Na czwartej pozycji znalazł bardzo dobrze radzący sobie 007 Quantum Of Solace. Dwudziesta trzecia już filmowa adaptacja przygód Jamesa Bonda w ciągu tych pięciu dni przyniosła kolejne 28,1 mln $ przychodu. Oznacza to, iż produkcja, która kosztowała około 200 mln $, łącznie w samych tylko Amerykańskich kinach zarobiła 142,0 mln $. Film dalej można oglądać na 3’501 kopiach.
W rankingu filmów o Jamesie Bondzie zajmuje jak do tej pory 3 pozycję (więcej od niego zarobił Casino Royale z 167 mln $ i Śmierć nadejdzie jutro z 160 mln $). Choć utrzymująca się wysoka pozycja tej produkcji może świadczyć, iż ma szansę powalczyć o tytuł najbardziej dochodowej produkcji o agencie 007.

Zaledwie piątą pozycję zajęła druga nowość tego weekendu. Australia w reżyserii Baza Luhrmanna zarobiła 20,0 mln $. Wynik poniżej oczekiwań wielu analityków, którzy brali pod uwagę udział Nicole Kidman i Hugh Jackmana w tym melodramacie. Było to na pewno bolesne dla producentów, którzy zdecydowali się sfinansować tą produkcje w wysokości 130 mln $. A więc sytuację będzie musiał ratować świat, aby chociaż zwrócono koszty produkcji.
Co prawda niektórzy zwracają uwagę, iż obraz trafił do kin jedynie w 2’642 kopiach co zaniża nieco wpływy jakie mógłby osiągnąć gdyby był dostępny na większej liczbie ekranów.
Tak, więc Australia hitem kinowym roku 2008 w Stanach na pewno nie będzie.

Na szóstej pozycji znalazł się Madagaskar 2. Druga animacja dostępna w Amerykańskich kinach zarobiła w ciągu 5 dni przyzwoite 19,6 mln $. Obraz, który można było oglądać na 3’709 kopiach zarobił jak do tej pory bardzo dobre 159,5 mln $. Co prawda nie powalczy o tytuł najbardziej dochodowej animacji roku 2008 ale mimo wszystko trzeba przyznać, iż kontynuacja bohaterów z Nowojorskiego Zoo radzi sobie bardzo dobrze. Ma nawet niewielką szansę prześcignąć pierwszą cześć, która w 2005 roku zarobiła 193 mln $. Choć oczywiście będzie to bardzo trudne.

Pozycja siódma to trzecia nowość weekendu i jedna z najbardziej oczekiwanych premier męskiej części publiczności, czyli Transporter 3 . Obraz z Jasonem Stathamem, który już po raz trzeci wciela się w postać Franka Millera, który podejmuje się niebezpiecznej misji nie spodobała się tak widzom jak sądzono. W ciągu długiego weekendu produkcja zarobiła 18,5 mln $, co jest wynikiem lepszym od pierwszej części, ale gorszym niż druga część. Film pokazywano na 2’626 kopiach.
Na pewno film wzbudzi zainteresowanie fanów Skazanego na śmierć, którzy będą mieli okazję obejrzeć Roberta Knepper'a w roli czarnego charakteru.

Ósmą pozycję zajęła komedia Role Models, która co trzeba przyznać radzi sobie bardzo dobrze. Obraz dostępny na 2’195 kopiach w ciągu długiego weekendu zarobił 7,8 mln $. Film, który można oglądać już od 4 tygodni jak do tej pory zarobił przyzwoite 57,9 mln $.
Wiele osób podkreśla, iż sukces filmu to głównie zasługa dwójki aktorów – Seann'a William'a Scott'a oraz Paula Rudd'a, którzy genialnie wcielili się w odgrywane przez siebie postacie.

Na dziewiątej pozycji znalazł się wzruszający dramat Chłopiec w pasiastej piżamie Marka Hermana. Ta niezależna produkcja z udziałem Davida Thewlis'a oraz Very Farmiga zarobił 2,2 mln $. Powoli film ten zyskuje coraz większą popularność w Stanach gdyż zwiększono liczbę kopii, w jakich można go oglądać do 582.
Łączny przychód tej wyświetlanej od 4 tygodni produkcji wynosi jak do tej pory 5,2 mln $. Należy przy tym się spodziewać, iż jeszcze się zwiększy.

Pierwszą dziesiątkę zamyka największe zaskoczenie weekendu, czyli Obywatel M. Gusa Van Santa. Biograficzna opowieść o życiu i śmierci Harvey’a Milka była dostępna w zaledwie 36 kopiach, co i tak nie przeszkodziło jej w zarobieniu 1,9 mln $. Wynik nie dziwi, jeśli spojrzy się na gwiazdy, jakie zagrały w tej produkcji. W roli głównej wystąpił Sean Penn a w pozostałych rolach można ujrzeć: Josha Brolin'a, Emila Hirsch'a, James'a Franco, Diega Luna i wielu wielu innych. W przyszłym tygodniu pewnie trafi już do szerszej dystrybucji a tymczasem był rekordzistą pod względem przychodów jednostkowych.

Już za tydzień w Amerykańskich kinach będzie można oglądać: dramat muzyczny Cadillac Records, thriller Nobel Son oraz długo oczekiwaną kolejną część o komiksowym bohaterze Punisher: War Zone. Kto wygra?

Kadr z filmu Cztery gwiazdki 2008Kadr z filmu Cztery gwiazdki 2008 Kadr z filmu 007 Quantum of Solace 2008Kadr z filmu 007 Quantum of Solace 2008 Kadr z filmu Madagaskar 2 2008Kadr z filmu Madagaskar 2 2008 Kadr z filmu Transporter 3 2008Kadr z filmu Transporter 3 2008

Poniżej przedstawiam tabelkę z wynikami amerykańskiego Box Office (MP – miejsce poprzednie).

LP MP TYTUŁ FILMU WYNIK

WEEKEND
ZMIANA

(%)
LICZBA

KOPII
ŁĄCZNY

WYNIK
TYG. NA

EKRANIE
1 N Cztery gwiazdki 46,7 mln $ —-

3 310

46,7 mln $ 1
2 - Zmierzch 39,5 mln $ —-

3 425

119,7 mln $ 2
3 - Piorun 36,0 mln $ —-

3 654

66,8 mln $ 2
4 - Quantum of Solace 28,1 mln $ —-

3 501

142,0 mln $ 3
5 N Australia 20,0 mln $ —-

2 642

20,0 mln $ 1
6 - Madagaskar 2 19,6 mln $ —-

3 709

159,5 mln $ 4
7 N Transporter 3

18,5 mln $ —-

2 626

18,5 mln $ 1
8 - Role Models 7,8 mln $ —-

2 195

57,9 mln $ 4
9 - Chłopiec w pasiastej piżamie

2,2 mln $ —-

582

5,1 mln $ 4
10 N Obywatel M. 1,9 mln $ —-

36

1,9 mln $ 1
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…