Gry wojenne w kinach od 23 stycznia 0

Wczoraj w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta
premiera filmu dokumentalnego Gry wojenne w reżyserii Dariusza
Jabłońskiego. Film ten opowiada historię niezwykłego człowieka,
Ryszarda Kuklińskiego, który swoim tragicznym życiem, bez armat i
czołgów, nie uprawiając polityki, wpłynął na historię świata.

Bohaterem filmu dokumentalnego Dariusza Jabłońskiego jest pułkownik Ryszard Kukliński (pseudonim Jack Strong), który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.

Ryszard Kukliński i Dariusz Jabłoński fot. od Kino ŚwiatRyszard Kukliński i Dariusz Jabłoński fot. od Kino Świat

<table cellspacing=0 border=0 cellpadding=0 width=314>

Dariusz Jabłoński przez długie lata gromadził materiały do filmu, ale jeszcze więcej czasu zajęło mu namówienie Ryszarda Kuklińskiego na wyrażenie zgody na ekranizację historii jego życia. Nastąpiło to dopiero po publikacji biograficznej książki Bejaminana Weisera Ryszard Kukliński życie ściśle tajne. Niestety sam bohater nie doczekał pierwszego klapsa – zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie.

Reżyser tak mówi o swoim filmie o Ryszardzie Kuklińskim: Będzie to film o nim, ale bez niego przed kamerą. Właściwie tak, jak chciał sam Kukliński, który mówił – historia mnie osądzi, a ja nie chcę zrobić nic, co mogłoby na to wpłynąć.

Na ekrany kin film Gry wojenne wejdzie 23 stycznia 2009 r. Jego dystrybutorem jest Kino Świat. Produkcja filmu została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PISF.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…