"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Styczniowe nowości DVD 0

Zapraszamy was do zapoznania się z najciekawszymi naszym zdaniem nowościami DVD. Zobacz, co warto mieć w swojej kolekcji.

Jak co miesiąc prezentujemy wam najciekawsze nowości DVD, które będą miały swoją premierę w styczniu. Są to bardzo różne filmy, od Hollywoodzkich superprodukcji po stare, ale kultowe boxy. Naszym celem jest pomoc wam w wyborze odpowiedniego filmu do swojej kolekcji.

+ Przeżyć z wilkami (Dystrybucja: Monolith)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych Francuskich filmów roku 2007. Opowieść o pewnej żydowskiej dziewczynce, która przemierza pół okupowanej europy w poszukiwaniu swoich rodziców wywiezionych do obozu koncentracyjnego. Udaje jej się przeżyć nie tylko ze względu na ogromną determinację, jaka w niej drzemie, ale również dzięki opiece wilków, które przygarnęły ją i traktują jak swoje potomstwo.
Może nie jest w fabule nic kontrowersyjnego, ale film bazuje na ekranizacji bestsellerowego pamiętnika Mishy Defonseca, które przez wiele lat uchodziło za autentyczny zapis. Dopiero na początku 2007 roku ujawniono, iż książka to tak naprawdę fikcja literacka a autorka nie jest nawet żydówką. Ciekawym przesłaniem tego filmu jest powiedzenie, iż to właśnie wilki są bardziej ludzkie niż człowiek, który potrafił doprowadzić do II wojny światowej.

OkładkaOkładka

+ Chromofobia (Dystrybucja: SPI)

Chromofobia to lęk przed kolorami. Jednak nie o tym jest film. Obraz Marthy Fiennes to tak naprawdę opowieść będąca portretem zbiorowym angielskiego społeczeństwa. Wśród bohaterów znajdziemy między innymi bogatego konesera sztuki, który okazuje się być gejem, śmiertelnie chora emigrantka oraz inne osoby zupełnie sobie obce. Próba opowiedzenia historii będącą uniwersalną przypowieścią o samotności, poczuciu wyobcowania i braku empatii wygląda bardzo ciekawie.
Niestety największą wadą filmu jest czasami brak jakiegokolwiek mocnego spoiwa łączącego głównych bohaterów. Wydaje się, że w żaden sposób nie są jednak ze sobą związani.

OkładkaOkładka

+ Hellboy: Złota Armia (Dystrybucja: TiM Film Studio)

Komiksowa ekranizacja Guillermo del Toro jednym się podoba innym nie bardzo. Hellboy to jednak zupełnie inny bohater. Nie jest jednoznaczny, pali i często używa słów powszechnie uważanych za obelżywe. Ale jest w nim jednak coś, co sprawia, iż mimo swojego pochodzenia wydaje się bardzo ludzki. Tym czymś jest miłość, która dla wszystkich zwykłych i niezwykłych stworzeń jest uniwersalna.
W filmie mamy zaserwowaną kolejną dawkę świetnego humoru oraz niezwykłego stylu filmowania reżysera. Wszystkim fanom twórczości tego artysty polecam film na DVD.

OkładkaOkładka

+ Kod nieznany (Dystrybucja: Kino Świat)

Francuska produkcja z roku 2000 to ciekawa propozycja dla osób niezbyt znających świetnego reżysera Michaela Heneke. Tym razem postanowił zająć się przedstawieniem portretu zachodniego społeczeństwa ze wszystkimi ich wadami. Od coraz większego zamętu, zanikanie więzi społecznych i coraz bardziej abstrakcyjnej kultury (tzw. McŚwiat) po wyobcowanie w obrębie jednej rodziny.
Nie jest to najlepsza produkcja reżysera, ale na pewno jedna z ciekawszych w całym jego dorobku. Warto zapoznać się z zupełnie inną produkcją słynnego twórcy jaką jest Funny Games.

OkładkaOkładka

+ Koziorożec 1 (Dystrybucja: Studio Printel)

Klasyka gatunku kina spiskowego. Opowiada historię misji na marsa, która kończy się niepowodzeniem. Jednak ze względu na ogromne środki, jakie w nią włożono, kilka osób na najwyższym szczeblu państwowym postanawia nakręcić transmisję z lądowania na Czerwonej Planecie w studio. Problem w tym, żey historia nigdy nie została ujawniona należy pozbyć się trzech astronautów biorących udział w misji.
Warto przyjrzeć się jednemu z najciekawszych filmów przedstawiających wizje spiskowej teorii dziejów. Widać wyraźnie, iż nakręcona w 1978 roku produkcja inspirowana była głoszoną powszechnie teorią o tym, iż Amerykańskie lądowanie na księżycu zostało nakręcone w studio.

OkładkaOkładka

+ Tadeusz Konwicki Box (Dystrybucja: Kino Polska)

Pakiet trzech filmów reżysera Tadeusza Konwickiego, który uważany jest za jedną z najbardziej niedocenianych postaci polskiego kina. Twórczość reżysera ma charakter bardzo osobisty i egzystencjalny, przez co filmy nie są tak łatwe w odbiorze jak innych polskich twórców.
W boxie mamy okazję obejrzeć Jak daleko stąd, jak blisko z 1971 roku, Dolina Issy z roku 1982 i Lawa z 1989 roku. Dwa ostatnie filmy to ciekawa ekranizacja książek, które wcześniej przez długi czas uchodziły za zupełnie niefilmowe (mowa o powieści Czesława Miłosza i Dziadach).
Zachęcamy osobą szukającym czegoś niezwykłego.

OkładkaOkładka

+ Paranoid Park (Dystrybucja: Kino Świat)

Twórcą tego filmu jest Gus Van Sant, amerykański reżyser jakby z zupełnie innego świata. Fabuła tego filmu to historia nastolatka, który przypadkowo zabija ochroniarza. Nie oglądamy jednak próby dojścia do tego, jak ktoś mógł zabić, ale jak coś tak strasznego może wpłynąć na dojrzewanie psychiczne nastolatka.
To, co najciekawsze w tym obrazie to fakt, iż właściwie główny bohater nie czuje się specjalnie odpowiedzialny za swoją zbrodnie. Owszem nie przechodzi z nią nagle do porządku dziennego, ale powoli uzmysławia sobie, iż to, co zrobił to wypadek i nic strasznego.
Ciekawe spojrzenie na to do czego może doprowadzić beztroskie dzieciństwo.

OkładkaOkładka

+ Mamma Mia! (Dystrybucja: TiM Film Studio)

Jeden z najbardziej niezwykłych filmów 2008 roku. Szturmem zdobył kina podbijając serca fanów. Dziś nieśmiało mówi się o możliwości nakręcenia drugiej części co na pewno przyniosłoby ogromny zysk producentom.
Najbardziej niezwykłe w tym obrazie jest to, iż mimo nieprzychylnej opinii krytyków, prasy negującej dobre aktorstwo, żenujące uproszczenia fabularne i baśniową konwencję widzowie zachęcali innych do obejrzenia filmu. Bo jak nigdy w dobie powszechnego kryzysu gospodarczego potrzebne było coś, co podniosłoby nastrój.
Jako niezwykły dodatek do filmu mamy możliwość posłuchania piosenek Abby w wykonaniu Meryl Streep, Colina Firtha i Pierce'a Brosnana.

OkładkaOkładka

+ Wall-E (Dystrubucja: Imperial CinePix)

Pixar i Disney w 2008 roku zaprezentowali nam zupełnie inną animacje niż wszystkie, jakie do tej pory oglądaliśmy. Opowieść o robocie Wall-E i jego miłości do sondy imieniem Eva zupełnie zmieniła oblicza animacji. Po raz kolejny udowodniła też, iż żadne inne studio nie może równać się z pomysłami twórców Pixara.
W dodatkach do polskiego wydania DVD mamy możliwość obejrzenia dwóch krótkometrażówek: Presto oraz Burn-E. Naprawdę warto.

OkładkaOkładka

+ Podróż do wnętrza Ziemi (Dystrybucja: Galapagos)

Ekranizacja najsłynniejszej powieści Juliusza Verne’a a przy tym największe zaskoczenie kinowe. Film w kinach wyświetlano w wersji 3D, co na pewno zwiększało ciekawe efekty wizualne. Fabuła skupia się na ekscentrycznym wulkanologu, który wraz ze swoim bratankiem szuka brata zaginionego we wnętrzu ziemi.
Zabawne momenty, ciekawy humor to podstawa tego filmu. I chyba właśnie takie nieco ironiczne spojrzenie na książkę Verne’a sprawiło, iż obraz w kinach tak spodobał się widzom. Warto obejrzeć.

OkładkaOkładka

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…