"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Spielberg zdradza Universal 0

UPDATE: Potwierdziły się informacje. DreamWorks będzie współpracowało z Disneyem. Zapowiada się nowa rewolucja.

Studio filmowe Stevena SpielbergaDreamWorks zaskoczyło wszystkich i zerwało umowę dystrybucyjną z Universal Pictures . Oznacza to, że Universal nie będzie już dystrybuował wszystkich projektów DreamWorks oraz nie rozpocznie się współpraca obu przedsiębiorstw przy okazji tworzenia nowych projektów. Jest to o tyle zaskakująca informacja, iż nie tak dawno informowaliśmy was o zerwaniu współpracy pomiędzy DreamWorks i Paramount Pictures. Wtedy powodem zakończenia współpracy był brak samodzielności oraz trudności ze wzajemną współpracą.

Tym razem jako główny powód podaje się pieniądze i kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych. Otóż, aby umowa z indyjską spółką Reliance weszła w życie przedsiębiorstwo Spielberga potrzebowało 250 mln $. Problem w tym, iż nikt nie chciał wyłożyć na gwałt takich pieniędzy. Przez to zagrożona została umowa uniezależniająca DreamWorks. Szefowie tej firmy zażądali zmiany umowy z Universalem tak, aby otrzymać w szybszy sposób od nich potrzebą kwotę. Na to jednak nie chciał się zgodzić Ron Meyer (Prezes Universal) obawiając się inwestorów niechętnych do ryzyka w momencie kryzysu.

Szefowie, DreamWorks postanowili, więc zdobyć pieniądze w inny sposób. Potajemnie rozmówili się z Disneyem, aby to właśnie to przedsiębiorstwo zdobyło prawa do dystrybucji wszystkich filmów studia. Wkrótce doszło do zaakceptowania porozumienia. Jak łatwo się domyślić Meyer gdy się o całej sprawie dowiedział był wściekły. Tym bardziej, że już drugi raz został w podobny sposób przez Spielbergawykorzystany. Przypomnijmy, iż w 2006 roku DreamWorks nagle zerwało umowę z nim rozpoczynając współpracę z Paramount Pictures. Dodatkową złość wywołuje Stacey Snider (obecny szef DreamWorks), który był jednym z lepszych V-Ce Prezesów Universal w roku 2006. Był on zarazem przyjacielem Meyera a więc uznał on, że został przez niego wykorzystany.

Jak na razie brakuje oficjalnych oświadczeń zarówno Disney’a jak i DreamWorks. Być może w poniedziałek coś więcej zostanie ujawnione w całej sprawie. Póki, co jedyny efekt zmian w firmie jest przejście Bena Stillera do 20th Century Fox.

DreamWorksDreamWorks

UPDATE:

The Walt Disney Studios zgodziło się podpisać długoterminową umowę z DreamWorks Studios na dystrybucję i wspólne finansowanie nowo powstałych projektów. Taką decyzje w dniu dzisiejszym ogłosił Dyrektor Walt Disney Studios Dick Cook. Dzięki współpracy pomiędzy obiema firmami DreamWorks uzyskał potrzebne mu fundusze do zaakceptowania umowy z BIG Reliance Entertainment.

Obie strony w oficjalnych oświadczeniach dziękują sobie oraz prawią komplementy. Cook poinformował, iż cieszy się ze względu na współpracę ze Spielbergiem – kultowym geniuszem kina. Z kolei Spielberg podziękował Disneyowi za pomoc, jaką udzieliła znajdującej się w potrzebie firmie.

Przy okazji umowy z Disney’em dowiedzieliśmy się, iż współpraca z BIG Reliance Entertainment polegać będzie na dystrybucji Amerykańskich filmów w Indiach oraz kilku wspólnych projektach.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…