Tonight is the night.

Małaszyński i Damięcki ratują Żydów 0

Marta Chodorowska, Paweł Małaszyński i Mateusz Damięcki spotkają się na
planie serialu …ten ratuje cały świat

Marta Chodorowska, Paweł Małaszyński i Mateusz Damięcki spotkają się na planie serialu …ten ratuje cały świat w reżyserii Waldemara Krzystka, autora uhonorowanej Złotymi Lwami Małej Moskwy. Projekt powstanie na podstawie scenariusza Wojciecha Tomczyka, autora fabuł Oficera i przebojowego Świadka koronnego.

Bohaterką serialu będzie młoda dziewczyna, pielęgniarka, która wspólnie z innymi ludźmi decyduje się – mimo grożącej za to kary śmierci – nieść pomoc Żydom w czasie II Wojny Światowej . Z jej perspektywy obserwujemy spontaniczny zryw Polaków, który w 1942 roku doprowadził do powstania Żegoty – Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Akcja serialu kończyć się będzie w roku 2008, w którym główna bohaterka pojedzie do Jerozolimy by odebrać medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Mimo, iż produkcja opowiadać będzie o postaciach fikcyjnych, scenariusz w dużej mierze bazuje na wydarzeniach autentycznych . – Dwa lata pracy kosztowało mnie napisanie tego scenariusza. To było fantastyczne przeżycie, którego dostarczyła mi w dużym stopniu lektura dokumentów pokazujących to, co w ludziach najpiękniejsze – poświęcenie – mówi Wojciech Tomczyk . – W przedwojennej części serialu występują trzy postaci historyczne. Pozostałe są już syntezą wielu ludzi. Na główną bohaterkę złożyły się życiorysy wielu osób, a zdecydowana większość opisanych wydarzeń jest autentyczna – dodaje.

– Opowiadamy o ludziach, którzy ukrywali dzieci, przemycali je do kościołów, gdzie znajdowały schronienie. To wynikało z ich przyzwoitości i szlachetności – dodaje Waldemar Krzystek .

W roli głównej bohaterki – Basi, wystąpią dwie aktorki. Marta Chodorowska zagra ją w wojennej części filmu, a Zofia Tomaszewska-Charewicz we współczesnej. W obsadzie projektu znaleźli się ponadto: Wojciech Solarz (Marian), Paweł Małaszyński (Zygmunt), Krzysztof Stroiński (Marcin), Wojciech Pszoniak (Jakub), Małgorzata Buczkowska (Bogna), Andrzej Zieliński (Niki – syn Jakuba) oraz Mateusz Damięcki (Henryk).

Zdjęcia do serialu powstaną w dwóch turach. Między 6. a 16. marca zostaną zrealizowane zdjęcia do współczesnej części filmu. Sekwencja historyczna powstanie pomiędzy 1. lipca i 10. września. Autorem zdjęć do …ten ratuje cały świat jest Piotr Wojtowicz (Czas honoru, Tam i z powrotem, Prymas. Trzy lata z tysiąca).

ŹRÓDŁO: PLEJADA.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…