widoczny tu i tam. hasam.

Rusza Letnia Akademia Filmowa! 0

Już dzisiaj rozpoczyna się 7. edycja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Impreza będzie trwała aż do 15 sierpnia i przez ten czas widzowie połkną wiedzę blisko 250 filmów! Jedną z głównych imprez festiwalu będzie Przegląd Filmów Piwnych z okazji obchodów 200 urodzin Zwierzynieckiego browaru.

Głównym punktem tegorocznej edycji Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu znajdą się 3 wiodące tematy . Pierwszym z nich jest przegląd Sacrum i profanum , czyli filmy poświęcone szeroko pojętej wierze w dzisiejszych czasach. Obrazy będą pokazywać zarówno problemy dzisiejszego kościoła, który przeżywa kryzys, a także starcie chrześcijaństwa z islamem. Nie zabraknie też tematyki zwątpienia, świętości, a wszystkim pokazom będzie towarzyszyć dyskusja pod hasłem „Zmierzch Rzymu”. W tej części za najciekawsze pozycje uważam: „<a href=Żywot Briana title=http://fdb.pl/f625,%C5%BBywot,Briana,(1979).html>Żywot Briana”, „<a href=Zakonnica title=http://fdb.pl/f2863,Zakonnica,(2005).html>Zakonnica” i „Pod słońcem szatana”.

Plakat festiwalu /laf.net.plPlakat festiwalu /laf.net.pl

Drugim cyklem, na który organizatorzy zwrócili szczególną uwagę – Planeta Cyrk – przeniesie nas do świata sztuki naiwnej i magicznej. W tej części festiwalu zostaną pokazane obrazy cyrkowców. A w kinie było ich wielu, a kilku zostało gwiazdami światowego formatu np. Charles Chaplin. W tych filmach będą przewijały się motywy cyrkowe, czyli zabawa i strach, tajemniczość i ryzyko. W tym cyklu w szczególności poleciłbym „<a href=Buffalo Bill i Indianie title=http://fdb.pl/f12815,Buffalo,Bill,i,Indianie,(1976).html>Buffalo Bill i Indianie” z Paulem Newmanem w roli głównej, „Wieczór kuglarzyIngmara Bergmana i „CyrkCharles?a Chaplina, jeśli komuś odpowiada jego styl.

Jako, że Zwierzyniecki browar obchodzi swój 200-tny jubileusz organizatorzy postanowili to odpowiednio uczcić. Zarazem podziękować za wcześniejsze edycje imprezy, której zawsze towarzyszył miejscowy browar. W ramach podziękowania odbędą się dwa specjalne pokazy filmów w Przeglądu Filmów Piwnych . Pierwszym z nich będzie „Postrzyżyny” w reżyserii Jiri Menzla, którego akcja dzieje się w browarze w Norymberdze, a drugim będzie znakomity film Edwarda Burns?aPiwne rozmowy braci McMullen”, którego tytuł mówi sam za siebie. Jako ciekawostkę należy dodać, że browar w Zwierzyńcu jest nawet o 4 lata starszy od czeskiego browaru w Pilznie!

Kadr z Cienie zapomnianych przodków /laf.net.plKadr z Cienie zapomnianych przodków /laf.net.pl

Kolejną atrakcją festiwalu będą retrospektywy. Pierwszą będzie retrospektywa filmów Siergieja Paradżanowa, reżysera pochodzącego z Gruzji. Wielu uważa go za geniusza kina, twórca filmów ponadczasowych. W swoich filmach swobodnie poruszał się w tradycjach folkloru i sztuki Armeńczyków, Ukraińców i Gruzinów. Talent swój ujawnił w filmie „Cienie zapomnianych przodków” z 1964 roku, w którym pokazał wszystko co potrafi, czyli kręcenie malowniczych kadrów, umiejscowił pokłady folkloru (w tym przypadku haculskiego). W swoich filmach szukał relacji między kinem, malarstwem i poezją, co wychodziło mu w mistrzowski sposób. Organizatorzy postanowili oprócz Paradżanowa pokazać filmy jeszcze trzech twórców: Jos Stellinga, które film „Zwrotniczy” sprzed 20 lat niedawno gościł na ekranach naszych kin, Grzegorza Królikiewicza rodzimego reżysera, którego filmy zawsze wywoływały burzliwe dyskusje i Satayajit Ray’a, czyli pierwszy w Polsce przegląd filmów tego hinduskiego mistrza kina. Więcej informacji <a href=http://www.laf.net.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=2&id=12&Itemid=53 title=Retrospektywy>TUTAJ

Tradycyjnie nie zabraknie filmów z zaprzyjaźnionych festiwali filmowych. W tym roku pojawią się filmy z festiwalu Planet Doc Review, Krakowskiego festiwalu Filmowego i festiwalu na Rozstajach Dróg. Wszystkie pokazy filmów nagrodzonych i wyróżnionych na tych festiwalach odbędą się w cyklu Festiwalowe Remamenty. Do tego dochodzi jeszcze wiele cykli m.in. Animalada, czyli przegląd wybitnego kina iberoamerykańskich. Zobaczymy jeszcze stały punkt festiwalu, czyli cykl „Klubowy karnet”, w którym zostaną pokazane najciekawsze filmy, które w tym roku gościły na ekranach naszych kin. Ciekawym doświadczeniem może być także przegląd „Czechy widokiem na kino”, w którym to zobaczymy najciekawsze filmy czeskie m.in. „Skrzat” goszczący teraz na ekranach naszych kin, czy „Sex w brnie”. Jako ostatni cykl, który chciałbym polecić do sprawdzenia jest specjalny pokaz programu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie”, o którym więcej możemy przeczytać <a href=http://www.laf.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=354&Itemid=44 title=TUTAJ>TUTAJ.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu: www.laf.net.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…