Konkurs z Rajskiego Wzgórza 0

Scenariusz filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza powstał na podstawie powieści The Little White Horse, napisanej przez Elizabeth Goudge (książka ukaże się w polskich księgarniach równolegle z premierą filmu pod tytułem Tajemnica Rajskiego Wzgórza). Była to ulubiona książka małej J.K Rowling i w dużym stopniu zainspirowała ją po latach do napisania słynnej sagi o Harrym Potterze.

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Zapraszamy do sprawdzania wyników konkursu!

Nagrody otrzymują:
książka plus koszulka – mardud,
koszulka – Steiner, m_wislaczka, moher49, Jolantag, josif, robnowy, anhs, arekarkadius, Samoel.

Fascynacji J.K Rowling nie dziwi się producent filmu Meredith Garlick.

To wspaniała, magiczna podróż”, mówi. „W młodości czytałam tę książkę kilkakrotnie i kiedy szukaliśmy pomysłu na nowy film, sięgnęłam po nią znowu. I znów, jak przed laty, zakochałam się w jej magii.

Poszukiwanie reżysera trwało krótko. Mówi Garlick:

Chcieliśmy kogoś, kto dużą wagę przykłada do strony wizualnej swoich projektów. Kogoś, kto lubi skupiać się na szczegółach. Słyszeliśmy wiele dobrego o Gaborze Csupo, reżyserze Mostu do Terabithii. Znaliśmy ten film i bardzo nam się podobał, a poza tym ważne było to, że Gabor miał duże doświadczenie w pracy z animacją. Wierzyliśmy, że mając takie przygotowanie, da sobie radę z ekranizacją tego wymagającego tekstu.

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego WzgórzaKadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Scenarzystka Lucy Shuttleworth tak mówi o swojej pracy:

To historia intrygująca, bogata w magiczne tajemnice a jednocześnie opowieść o stracie, dumie, próżności i nadziei. Wiedziałam, że ma na tyle duży potencjał, że da się nią zainteresować dzisiejsze dzieciaki. Ponieważ to opowieść sprzed ponad 50-lat, musieliśmy tylko, wraz z Grahamem Alborough (współscenarzysta) nieco uwspółcześnić jej wymowę. Ale zarówno świetnie prowadzone w książce tempo akcji jak i pogłębione charaktery postaci ułatwiły nam znacznie pracę nad adaptacją.

Potwierdza to reżyser Gabor Csupo. I dodaje:

Główny nacisk staraliśmy się położyć na znaczeniu emocjonalnej podróży, w którą udaje się nasza bohaterka. Kiedy wokół niej zaczynają rozgrywać się nieziemskie historie i pojawiają się dziwne i niebezpieczne postaci, Maria zadaje sobie sprawę, że tylko własna siła i odwaga może pomóc jej to przetrwać.

Pierwszym etapem pracy nad filmem było znalezienie odtwórczyni roli Marii Merryweather. Castingi ruszyły równocześnie w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii, ciesząc się olbrzymim powodzeniem wśród nastolatek.

Mówi Csupo

To było w Wielkiej Brytanii. Ktoś powiedział mi o nieznanej wcześniej dziewczynie, która zagrała główną rolę w filmie Złoty Kompas u boku Nicole Kidman i Daniela Craiga. Poprosiłem o kilka zdjęć, a kiedy je zobaczyłem, wiedziałem, że moja Maria to właśnie Dakota. Potwierdziło się to przed kamerą – wypadła wspaniale!

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego WzgórzaKadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

„Ma w sobie wiele uroku, jest inteligentna, od razu też miała swoje uwagi na temat przyszłej roli”,dodaje ze śmiechem.

Między reżyserem a młodą aktorką od razu wytworzyła się nić porozumienia. Mówi Dakota:

Bliska dziecięcej wrażliwość i wyobraźnia Gabora pomogła nam się szybko dogadać, a potem na planie ułatwiała mi pracę.

Wkrótce do Dakoty Blue Richards dołączyli Ioan Gruffud, grający Sir Benjamina Merryweather i Natascha McElhone w roli jego ukochanej Księżycowej Królewny.

Producent Meredith Garlick mówi:

W książce Sir Benjamin był dużo starszy, ale ponieważ chcieliśmy rozwinąć nieco wątek romantyczny, odmłodziliśmy jego i Księżycową Królewnę.

Mówi Ioan Gruffud:

Rola zrzędliwego Benjamina była dla mnie czymś nowym. Do tej pory nie grałem złośliwych i kapryśnych postaci.

Wybór aktora do roli Czarnego Williama nie był dla reżysera trudny.

To kontynuacja ponad piętnastoletniej współpracy pomiędzy mną a Timem Curry. Podkładał głos w moich animowanych filmach o Rugratsach oraz Dzikiej rodzince/The Wild Thornberrys. Dobrze pasował do trudnego i nieco mrocznego charakteru De Noir. Jako aktor, Tim potrafi w ciągu sekundy zmienić wyraz twarzy i tembr głosu i z łatwością odnaleźć się na przykład w roli dobrotliwego wujaszka, którego nagle opętuje zło.

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego WzgórzaKadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Mówi Curry:

Znam Gabora od lat i zawsze świetnie bawiłem się grając u niego. Ma zdumiewająca i niczym nieograniczoną wyobraźnię artystyczną. Jego wizje filmowe zawsze mnie zaskakiwały. Z radością przyjąłem nasze ponowne spotkanie.

Równie szybko przebiegł casting do roli Robina De Noir. Mówi Meredith Garlick:

Znaliśmy Augustusa z jego poprzednich filmów i wydawało nam się, że będzie świetny w nowej roli. Dla pewności jednak doprowadziliśmy do wspólnego przesłuchania jego i Dakoty. Kiedy tak stali naprzeciw siebie i czytali swoje teksty, poczuliśmy, że naprawdę świetnie się zgrali, a nawet coś zaiskrzyło między nimi.

Dakota jest bardzo naturalna w tym, co robi. Jak na tak młodą osobę była też bardzo wyważona, mówi o siedem lat starszy Augustus Prew. Dużo uwagi ekipa poświęciła znalezieniu dwóch lokalizacji, które zagrałyby dwór Moonacre i zamek De Noirów.

Mówi producent Monica Penders:

Poszukiwania objęły prawie całą Anglię. Znaleźliśmy mnóstwo starych, dobrze utrzymanych dworów, które, przynajmniej na zdjęciach, spełniałyby nasze oczekiwania. Zanim jednak rozpoczęliśmy ich odwiedzanie, zainspirowani przez reżysera, zwróciliśmy się w stronę Węgier. To był strzał w dziesiątkę! Szybko trafiliśmy na zniszczony ponad 150 lat temu i opuszczony pałac, świetnie pasujący do naszego ideału.

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego WzgórzaKadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Zawieziona na miejsce scenograf Sophie Becher była zachwycona"

Węgry dały nam całą masę miejsc, w których mogliśmy umieścić naszą akcję. Ale to jedno było rzeczywiście magiczne!

I dodaje:

Wraz z Gaborem, Beatrix Aruną Pasztor (kostiumy) i charakteryzatorką Lyndą Armstrong ustaliliśmy na wstępie, że w tym filmie nie będzie dla nas żadnych ograniczeń!

Reżyser potwierdza:

Poprosiłem je o najbardziej ekscentryczne ubiory, fryzury i wnętrza, jakie tylko przyjdą im do głowy. Powiedziałem: ‘jeśli tylko jakiś dziwaczny pomysł przemknie wam przez myśl, idźcie za tym!’. Na takich pomysłach właśnie miał opierać się nasz film.

Urodzona na Węgrzech Pasztor świetnie znała XIX-wieczny styl ubioru. Za kostiumy do Targowiska próżności/Vanity Fair (2004), którego akcja dzieje się właśnie w XIX wieku, została nagrodzona Złotym Satelitą. Do Tajemnicy Rajskiego Wzgórza postanowiła stworzyć całkiem nowy styl:

Pomyślałam, że dobrze byłoby, na podstawie świetnie udokumentowanego XIX-wiecznego stylu, stworzyć coś nowatorskiego. Zmieszałam go więc z dzisiejszym. Materiały i kolory typowe dla tamtych lat upięłam na postaciach we współczesny, nowoczesny sposób. Dla głównej bohaterki wybrałam odcienie różu, niebieskiego i pomarańczowego.

Kadr z filmu Tajemnica Rajskiego WzgórzaKadr z filmu Tajemnica Rajskiego Wzgórza

Lynda Armstrong dodaje:

Inspirację dla wyglądu Marii czerpałam ze strojów wymyślonych przez Beatrix. Kiedy spotkałam Dakotę u Beatrix, przymierzającą pierwsze suknie, poczułam, że muszę ufarbować jej włosy na rudo: długie i lekko kręcone nadadzą postaci więcej charakteru.

ZADANIE konkursowe:
Nagrody książkowe trafią do autorów trzech najlepszych recenzji filmowych. Film musi pochodzić z kategorii fantasy i w zgłoszeniu wystarczy podać ID zgłoszonej treści. Preferowane będą recenzje z filmu – Tajemnica Rajskiego Wzgórza. Pozostałe nagrody trafią do osób, które odpowiedzą prawidłowo na pytanie: Z jakiego wcześniejszego filmu znana jest Dakota Blue Richards i będą miały szczęście w losowaniu?

Nagrody w konkursie:
10 koszulek oraz 3 książki

Regulamin konkursu.
1. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.
2. W zgłoszeniu należy wysłać:
- odpowiedź a w temacie e-maila wpisać: Rajskie wzgórze,
- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),
- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.
4. Na zgłoszenia czekamy do 31.03.2008 do godz. 23.59.
5. Wyniki podamy 1.04.2009 najwcześniej po godz. 12.00 na stronie głównej fdb.pl.
6. Nagrody trafią do osób, które prześlą zgłoszenie spełniające wszystkie punkty regulaminu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

pewnie dopiero po majówce :)

anahs

Miesiąc temu wygrałam w tym konkursie koszulkę i do tej pory jej nie otrzymałam.
Kiedy można się jej spodziewać?

Proszę czekać…