"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Wspólny projekt NASA i IMAX 0

Studio Warner Bros ogłosiło, iż podjęło współpracę z NASA i IMAX Corporation. Wspólnie połączą swoje siły i nakręcą dokument o jednej z najbardziej złożonych operacji kosmicznych – naprawie teleskopu Hubble’a. Co ciekawe całość zostanie sfilmowana w kosmosie. Specjalne kamery IMAX-3D zostaną wysłane i umieszczone na promie Atlantis, który rozpocznie swoją misję 11 maja 2009 roku.

Teleskop Hubble'a

To jest jeden z najtrudniejszych przedsięwzięć firmy IMAX Corporation. Będzie to zarazem pierwszy film, który powstanie na orbicie okołoziemskiej przy użyciu tego sprzętu. Dokument noszący tytuł Hubble 3D ma trafić na ekrany wiosną 2010 roku i pozwoli widzą, choć na chwilę zrozumieć jak trudne warunki panują poza ziemią.

Obecnie zespół filmowców firmy IMAX współpracuje z załogą promu Atlantis i uczy ich obsługi kamer. Oznacza to, że wszyscy astronauci nie tylko będą musieli wykonywać swoją normalną pracę, ale również dbać o dobre sfilmowanie całej pracy. Na promie podobno już zainstalowano potrzebne uchwyty mocujące i wysięgniki do kamer pracujących w przestrzeni okołoziemskiej.

Napis przed siedzibą firmy Imax CorporationNapis przed siedzibą firmy Imax Corporation

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to teleskop poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. Od momentu wystrzelenia w 1990 roku, teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii.

Naprawy pozwolą działać teleskopowi do roku 2013, kiedy jego następca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie wyniesiony na orbitę. Będzie on bardziej zaawansowany od swojego poprzednika, jednak obserwacje będą się odbywały tylko w podczerwieni, tak więc nie zastąpi on zdolności Hubble do obserwacji w widmie widzialnym i ultrafiolecie.

Informacje o teleskopie – wikipedia.pl

Źrodło: www.comingsoon.net

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…