"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Fdb.pl na Festiwalu Muzyki Filmowej 0

FDB.PL na bieżąco będzie relacjonować wrażenia z 2. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Jest on organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic a całość dedykowana jest muzyce tworzonej na potrzeby obrazu. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym.

2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwal Muzyki Filmowej budzi ogromne zainteresowanie w środowisku filmowym. Odbywa się tuż po Festiwalu Filmowym w Cannes i na tydzień przed Krakowskim Festiwalem Filmowym przyciągając do stolicy Małopolski współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników kina i sztuki filmowej.

Festiwal Muzyki Filmowej za swoją innowacyjność nominowany został do Nagrody Mediów Niptel 2008. Akademia doceniła organizatorów za odwagę stworzenia imprezy o międzynarodowym zasięgu i poziomie oraz ciekawe i umiejętne zaprezentowanie muzyki tworzonej do obrazu, wzbudzające ciekawość, zainteresowanie i zachwyt wielopokoleniowej publiczności festiwalu. Podobnie „Wydarzeniem Roku” ogłosił festiwal portal Muzykafilmowa.pl skupiający fanów, dziennikarzy i krytyków muzyki filmowej. Impreza zyskała równocześnie uznanie ze strony Komisji Europejskiej, w wyniku, czego przyznano jej dofinansowanie ze środków unijnych z programu operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

PROGRAM:

Czwartek, 21 maja, godz. 19 .00
Opera Krakowska

Max Raabe & Palast Orchester

Ekskluzywny repertuar słynnych piosenek filmowych i musicalowych, m.in.: Cheek to Cheek (z filmu Panowie w cylindrach Marka Sandricha z Fredem Astaire’em, 1935), Cosi Cosa (Noc w operze Sama Wooda z braćmi Marx, 1935), Mein Bruder macht beim Tonfilm die Geräusche, Wenn ich Sonntags in mein Kino geh’ (Ich bei Tag und du bei Nacht Ludwiga Bergera, 1932), All God’s Children (Dzień na wyścigach Sama Wooda z braćmi Marx, 1937), Ninon (Ein Lied für dich Joe Maya z Janem Kiepurą, 1933), Speak Low (z musicalu One Touch of Venus Kurta Weilla i Ogdena Nasha, 1943)

Czwartek, 21 maja, godz. 21.30
Krakowskie Błonia

Spotkanie z Pale 3: Tom Tykwer, Reinhold Heil, Johnny Klimek

Ramin Djawadi Iron Man Suite
Christopher Young Spiderman 3 Suite
Don Davis The Matrix Revolutions Suite
Tom Tykwer, Reinhold Heil, Johnny Klimek Pachnidło. Historia Mordercy

Karolina Gorgol Zaborniak – sopran koloraturowy
Chór Polskiego Radia
Sinfonietta Cracovia
Diego Navarro – dyrygent

Koncert przygotowywany we współpracy z Festiwalem Muzyki Filmowej FIMUCITE na Teneryfie

Piątek, 22 maja, godz. 19.00
Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Oscarowy wieczór z muzyką Jana A.P. Kaczmarka

Suity skomponowane do filmów: Marzyciel, Niewierna, Wojna i Pokój, Quo Vadis, City Island, Passchendaele

Jan A.P. Kaczmarek
Sussan Deyhim
Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Paweł Przytocki – dyrygent

Koncert przygotowywany we współpracy z Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz Instytutem Rozbitek w Poznaniu

Piątek, 22 maja, godz. 21.30
Krakowskie Błonia

Tan Dun

Tan Dun Crouching Tiger Concerto /Przyczajony tygrys, ukryty smok/, The Map

Ma Xiang Hua – erhu
Bartosz Koziak – wiolonczela
Orkiestra AUKSO
Tan Dun – dyrygent

Sobota, 23 maja, godz. 21.30
Krakowskie Błonia

Władca Pierścieni – Dwie wieże

Nagrodzona Oscarem dla Howarda Shore’a ścieżka muzyczna do II części trylogii Petera Jacksona Władca Pierścieni z projekcją filmu na żywo

Kaitlin Lusk – mezzosopran
Pueri Cantores Sancti Nicolai
Chór Pro Musica Mundi
Sinfonietta Cracovia
Ludwig Wicki – dyrygent

Koncert przygotowywany we współpracy z Columbia Artists Management, New Line Cinema i Howardem Shore’em.

ORGANIZATORZY:

  • RMF CLASSIC rozpoczęło emisję programu pięć lat temu. Stawia sobie za cel wypełnienie luki w ofercie większości stacji radiowych: „Classic” w tym wypadku to nie tylko klasyka muzyki poważnej, ale również to, co najlepsze w muzyce filmowej i musicalu. RMF Classic nadaje obecnie na terenie Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Łodzi, Torunia, Trójmiasta, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, a emisje testowe programu trwają w Częstochowie i Elblągu. Stacja jest dostępna także na platformach cyfrowych Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu oraz na satelicie HotBird i w internetowym portalu www.miastomuzyki.pl. W każdym tygodniu gromadzi przed radioodbiornikami prawie 2,1 mln słuchaczy w całej Polsce. Odbiorcy tej stacji to bardzo atrakcyjna grupa docelowa. Ponad 55 proc. z nich ma wykształcenie wyższe, a blisko 66 proc. to reprezentanci najbardziej prestiżowych zawodów: dyrektorzy, przedstawiciele wolnych zawodów, pracownicy umysłowi i właściciele firm.
  • KRAKOWSKIE BIURO FESTIWALOWE jest wiodącą polską instytucją realizującą najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Josepha Conrada, Selec¬tor Festival, a także przyciągających wielotysięczną publiczność imprez plenerowych o ogromnym rozmachu, jak: Wianki oraz Sylwester na Rynku Głównym w Krakowie.
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Beznickowy

Widać to bardzo wyraźnie.

Sforumowalenie moze dziwnie zabrzmialo, ale oddawalo sedno sprawy :) nasza redakcja jest w krakowie i bedzie relacja – Wladca pierscieni z muzyka na zywo, to naprawdrawde super wydarzenia i tak samo obecnosc w Krakowie jej tworcow ….
Centralny Ty tez nie oddawaj moczu Prosze pod siebie, bo przesadzasz czasami – a poza tym to bardzo nie higieniczne :P ale moze pierwszy raz o tym slyszysz wiec licze ze na przyszlosc sie poprawisz – jesli juz jest to od Ciebie silniejsze to Prosze nie rob tego wiecej w tym poratlu …

mysza_007

na zlecenie samorządu klasowego…haha…ale poważnie to jest jakiś progres…festiwal jak dla mnie mało interesujący , ale czekam na relacje z gali rozdania oskarów ;p..

Proszę czekać…