II Festiwal Muzyki Filmowej - Pierwszy koncert 1

Autorem relacji z koncertu jest Krzysztof Ruszkowski.

II Festiwal Muzyki Filmowej Kraków 2009

Pierwszy z głównych koncertów Festiwalu na krakowskich Błoniach poprowadzili Magdalena Miśka z RMF Classic i Andrzej Sołtysik z TVN. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 21:30 wykonaniem trzech suit z popularnych ścieżek dźwiękowych z ostatnich kilku lat. Zagrała Sinfonietta Cracovia prowadzona przez przybyłego specjalnie na tę okazję, pochodzącego z Teneryfy kompozytora i dyrygenta Diego Navarro. Towarzyszył im Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Na pierwszy ognień poszedł Spiderman 3 z 2007 roku z muzyką Christophera Younga. Seria o człowieku-pająku w reżyserii Sama Raimiego była dotychczas ilustrowana przez Danny'ego Elfmana, który stworzył m.in. jej charakterystyczny motyw przewodni. Podczas pracy nad drugą częścią, na skutek różnic artystycznych, drogi reżysera i kompozytora się rozeszły. Wtedy to Christopher Young otrzymał zadanie uzupełnienia dotychczasowej partytury o kilka nowych utworów. Jego praca spodobała się na tyle, że przy trzeciej odsłonie to właśnie on otrzymał zadanie napisania ścieżki dźwiękowej. Young zachował temat przewodni Elfmana, uzupełniając go o charakterystyczne dla siebie brzmienie, tworząc mieszankę żywiołowej muzyki akcji z dodającymi jej wzniosłości chórami. Wykonanie kilkuminutowej suity uzupełniał klip prezentujący najbardziej dynamiczne ujęcia z filmu Raimiego.

II Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki Filmowej

Drugim utworem, który usłyszeli widzowie, była zeszłoroczna kompozycja Ramina Djawadiego do filmu Iron Man. Młody kompozytor odszedł tu od tradycyjnie pojmowanego sposobu ilustrowania adaptacji komiksów. Punkt ciężkości przesunął z muzyki symfonicznej na rockową, a rozbudowane tematy zastąpił prostymi riffami. Powstała w ten sposób praca, która spolaryzowała środowisko słuchaczy. Obok bardzo ostrej krytyki z jednej strony, muzyka Djawadiego doczekała się również kilku poważnych wyróżnień, m.in. nominacji do prestiżowej nagrody Grammy oraz przyznawanej przez The Academy of Science-Fiction, Fantasy & Horror Films statuetki Saturna. Suitę zaprezentowaną na Błoniach przygotował osobiście sam kompozytor. Reakcja publiczności na jej wykonanie była dość żywiołowa. Szczególnie spodobały się partie napisane na gitarę elektryczną, które dodały klasycznie zorientowanemu koncertowi różnorodności.

II Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki Filmowej

Na koniec pierwszej części czwartkowego koncertu zabrzmiał utwór Dona Davisa, pochodzący z filmu Matrix Rewolucje. Kompozytor stworzył dla trylogii unikatowe brzmienie, łączące w wyjątkowy sposób klasyczne brzmienie orkiestry symfonicznej, rozwiązania charakterystyczne dla twórczości awangardowej i muzykę elektroniczną. W ten sposób powstały jedne z najbardziej porywających ścieżek dźwiękowych do filmów akcji z ostatnich 10 lat. Matrix Rewolucje to przede wszystkim epickie rozwinięcie tego, co można było usłyszeć w poprzednich odcinkach trylogii braci Wachowskich. Na Błoniach rozbrzmiała kompozycja zatytułowana „Neodämmerung”, która towarzyszyła finałowemu starciu Neo (Keanu Reeves) z agentem Smithem (Hugo Weaving). Energia, jaką wygenerował wspólny wysiłek chóru i orkiestry, dosłownie zatrzęsła Błoniami.

II Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki Filmowej

Druga część koncertu poświęcona była wyłącznie filmowi Pachnidło. Historia mordercy (2007) i jego muzyce, która jest bez wątpienia opus magnum obecnego na Festiwalu niemieckiego tria Pale 3, na które składają się Tom Tykwer (również reżyser filmu) i jego dwoje przyjaciół: Reinhold Heil i Johnny Klimek. Obraz powstał w oparciu o powieść Patricka Süskinda, która zyskała status jednej z najlepiej sprzedającej się powojennych niemieckich książek. Historia perfumiarza-mordercy wymagała od reżysera i kompozytorów stworzenia audio-wizualnej mieszanki, która byłaby zdolna przynajmniej w pewien sposób oddać świat woni, w jakim obraca się główny bohater. Ilustracja do Pachnidła powstawała przez blisko 2 lata, ale efekt końcowy był nieprzeciętny. Muzyka Tykwera, Heila i Klimka oddziałuje na zmysły i emocje, stwarzając poczucie obcowania z ulotnym, a jednocześnie bardzo intensywnym bogactwem zapachów wszelkiej maści, od tych najpiękniejszych, po te najbrzydsze. Zgromadzeni na Błoniach usłyszeli większość z utworów ze ścieżki dźwiękowej, uzupełnionych, jak poprzednio, o filmowy kontrapunkt w formie urywków z obrazu. Na szczególną uwagę zasługiwała wokalna partia solowa, którą wykonywała sopranistka Karolina Gorgol-Zaborniak. Cały koncert został przyjęty entuzjastycznie, a zgromadzona na Błoniach publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

II Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki Filmowej

Zapraszamy do obejrzenia naszych materiałów wideo z koncertu:

Suity:

Koncert Pachnidła:

Galeria zdjęć:

II Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki FilmowejII Festiwal Muzyki Filmowej

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

FreeZe

Jako, że oglądałem film Matrix Rewolucje kilka razy to udało mi wyłapać pewną wpadkę. Otóż orkiestra jest nieco "opóźniona" z muzyką w stosunku do obrazu prezentowanego na telebimie. Jeśli mi nie wierzycie to obejrzyjcie Matrixa i porównajcie sobie ;]

Patryk_Tokarek

O ja, dla Spider-mana było by warto wybrać się na taki festiwal

Czudi

Piękna rzecz, zobaczyć to na żywo byłoby dużym przeżyciem.
Podziękowania za świetną relację

Czechu

Po filmikach i zdjęciach wyobrażam sobie, że był fajny klimat imprezy. Tylko szkoda, że tak daleko:).

Fajnie kurde szkoda, że tam nie byłem :(

Proszę czekać…