Maniak serialowy lubujący się w telewizji brytyjskiej, która moim skromnym zdaniem bije na głowę wszelkie inne jeśli chodzi o seriale, programy rozrywkowe, filmy dokumentalne i pełnometrażowe. Oprócz tego rzucam okiem na seriale azjatyckie, głównie japońskie. Oczywiście śledzę także wydarzenia na wielkim amerykańskim ekranie. Aktualnie, korespondent z Londynu :)

Kino niezależne w Poznaniu 0

W dniach 9-10.06.2009 odbędzie się przegląd filmów niezależnych – „Teraz My. Polskie Kino niezależne 1989-2009” oraz spotkanie poświęcone książce „Kino niezależne w Polsce 1989-2009”.

O KSIĄŻCE i AUTORZE:
Kino niezależne w Polsce 1989 – 2009 to podsumowanie dwóch dekad rozwoju tego zjawiska i próba stworzenia jego „historii mówionej”. Z rozmów z czołowymi twórcami offowymi powstała książka o entuzjazmie, działaniu zespołowym i realizowaniu projektów niesformatowanych na potrzeby rynku.

O swojej filmowej aktywności – oddolnej, spontanicznej i niekomercyjnej – opowiadają Cezary Ciszewski, Paweł Czarzasty, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Oskar Kaszyński, Wojciech Koronkiewicz, Bodo Kox, Piotr Krzywiec, Kobas Laksa, Grzegorz Lipiec, Łyżka czyli Chilli, Dominik Matwiejczyk, Piotr Matwiejczyk, Mathias Mezler, Dariusz Nojman, Joanna Pawluśkiewicz i Marzena Popławska, Mariusz Pujszo, Sławomir Mateja i Zespół Filmowy „Skurcz”.

To właśnie oni stworzyli najbardziej wyraziste i radykalne projekty audiowizualne po 1989 roku. Z zebranych w Kinie niezależnym wywiadów wyłania się spójny obraz tego ważnego, choć często niedocenianego nurtu we współczesnej polskiej kulturze.

PROGRAM PRZEGLĄDU:

9.06.09 /wtorek/ DZIEŃ na POWAŻNIE

17.00 Piotr Matwiejczyk, gigant kina niezależnego

„Homo Father”, reż. Piotr Matwiejczyk, 2005
"Homo Father" Piotra Matwiejczyka opowiada o homoadopcji. To komediodramat opowiadający o parze homoseksualistów, którzy zmuszeni są wychowywać dziecko jednego z nich (owoc jednonocnej znajomości). Gabriel i Robert żyją ze sobą od trzech lat. Robert ukrywa przed światem swój związek, Gabriel przeciwnie – chciałby, aby ludzie dowiedzieli się, jak bardzo się kochają. Pewnego dnia w ich domu pojawia się Natalia, z którą Gabriel trzy lata temu miał jednorazową przygodę. Przyprowadza małą dziewczynkę i pozostawia ją z Gabrielem. Przez telefon informuje go, że to jego córka…
Film znany jest m.in. z faktu, że podczas XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni stracił 16 minut czasu trwania przez ocenzurowanie1 oraz z wycofania go przez Telewizję Polską z konkursu filmów niezależnych w TVP2 w czerwcu 2006 r .

"Pamiętasz Mnie?", reż. Piotr Matwiejczyk, 2007
Film opowiada historię trudnego powrotu ojca (Mirosław Baka) do rodziny – żony (Renata Dancewicz) i córki (Angelika Kubasik). Mężczyzna opuszcza zakład karny po odsiedzeniu połowy kary. Chce odzyskać utracone życie, wrócić do żony i do 12 letniej córki. Jednak nie wszystkie grzechy z przeszłości mogą być wybaczone. Żona już nie jest tą samą kobietą, a córka w ogóle nie pamięta ojca? Pomimo chłodu panującego w rodzinnym domu, mężczyzna zostaje i liczy, że uda mu się naprawić to, co przez niego zostało zrujnowane.
Pomysł na film wziął się z rodzinnych doświadczeń z dzieciństwa reżysera. „ Mój ojciec wyjechał za granicę kiedy miałem 4 lata. Pierwszy raz zobaczyłem go, gdy miałem 10 lat i ciężko mi było odnaleźć się w tej sytuacji. Pomyślałem sobie: co by było, gdyby taka rodzina, którą opuścił mąż, ojciec, zaczęłaby żyć własnym życiem? Co by się stało kiedy wrócił by ojciec? Jakie konflikty by się narodziły i czy była by szansa odzyskania tej utraconej rodziny? Na takiej zasadzie zbudowałem pomysł na ten film” Piotr Matwiejczyk.

19.00 Mathias Mezler, siła manifestów

"Uciec Stąd", reż. Mathias Mezler, 2006
Film opowiada o trzech starych kumlach mieszkających na jednym z zapomnianych poznańskich blokowisk. Darek – student filozofii, Rogalo – pracownik stacji paliw i Bubu Oxford – diler narkotyków – łączy jeden cel, chcą wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Akcja filmu rozpoczyna się w omencie, w którym student dostaje wizę do USA, ma tam załatwioną pracę u wujka. Sytuacja komplikuje się, kiedy policjant mający na oku dilera zaczyna szantażować Darka – żądając wsypania Bubu w zamian za zwrot paszportu i pozwolenie na wyjazd.

"OFF", reż. Mathias Mezler, 2006
Tym razem Mathias Mezler podjął próbę sfilmowania własnego manifestu na temat kina niezależnego. Jest to także po części autorska historia o tym jak się w Polsce tworzy kino niezależne.
Film jest opowieścią o człowieku, który oddaje się bez reszty realizowaniu pasji, jaką jest kręcenie filmów. Marcin Tomczak reżyseruje właśnie swój kolejny film offowy. Próbując być za wszelką cenę niezależnym twórcą, popada w skrajny despotyzm.

21.00 Grzegorz Lipiec, czyli życie ma sens

"8 w poziomie", reż. Grzegorz Lipiec, 2008
Polska w niedalekiej przyszłości. Mężczyzna budzi się z amnezją w hotelowym pokoju nr 224. Ma przy sobie górę forsy i pistolet. Z tarasu wyrzuca deszcz pieniędzy na zatłoczony deptak. Jeden z banknotów 100 euro frunie do kolejnych właścicieli zmieniając ich życie. A wszystko to w małym Miasteczku ogarniętym strachem i paniką przed bombowym atakiem terrorystów. Mówi reżyser: „Nie mam takiego doświadczenia i talentu, aby powstało kino artystyczne, ambitne z misją zmieniania świata. Od tego są prawdziwi artyści. Ja, wychowany w komunie na ‘Gwiezdnych Wojnach’, a potem na MTV, chcę za pomocą ruchomych obrazków robić dobrą rozrywkę. Mam nadzieję, że będą Państwo choć trochę usatysfakcjonowani. Gdyby tak się nie stało, jedynym pocieszeniem może być fakt, że film nie powstał z państwa podatków.”

"Że życie ma sens", reż. Grzegorz Lipiec, 2000
Akcja filmu rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Grupa przyjaciół z podwórka znajduje sposób na prowincjonalną stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Ich najnowszy obraz jest u progu wyjścia poza betonowe blokowisko. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami… Oprócz kolorowych laserów imprez techno, wesołych wieczorów w osiedlowej knajpie i rozrywkowych znajomych oferuje eksperymenty z narkotykami… Kończy się rzeczywistość, zaczyna sie świat narkotykowego transu… "Że życie ma sens", pełne nowatorskich rozwiązań i twórczej inwencji to szokujący i prowokujący obraz degradacji człowieka.

10.06.09 /środa/, DZIEŃ z HUMOREM

16.00 Bodo Kox:

"Nie panikuj", reż. Bodo Kox, 2007
Zygi, Antek i Radzio tworzą zgrany, choć niezwykle egzotyczny tercet. Feralnego dnia, kiedy Zygi po raz kolejny nie dostaje renty, z Antkiem znowu zrywa dziewczyna, a Radzio traci pracę, chłopcy postanawiają się zresetować… znaczy zapić i nie tylko zapić, wszelkie smutki. Podczas libacji Zygi wpada na pomysł, by porwać maskotkę bardzo znanej na całym świecie sieci fastfoodów, której nazwa zaczyna się na "m" i kończy na "s", czyniąc z tego aktu swoisty happening. Pozostała dwójka przyjaciół nie wie, że jest to dla Zygiego pożegnalny happening…

17.30 "Łyżka Czyli Chili, czyli świat się śmieje"

Wybór realizacji grupy.
W 2004 roku zrealizowali wspólnie z telewizją Kino Polska autorski program "Łyżka czyli Chilli zapodaje", w którym wystąpili w typowych dla nich garniturach z lat 70., które stały się znakiem rozpoznawczym ich stylu. Autorzy znanych skeczy "Próba zawiązania sznurówek odkurzaczem" czy "Próba rozegrania meczu piłkarskiego na boisku o wymiarach 30 × 50 cm". Swoje autorskie akcje artystyczne realizowali wspólnie z grupą Łódź Kaliska. Wystawiali m.in.: w Zachęcie , w Bunkrze Sztuki, w BWA i na terenie całej Polski.

19.00 "O kinie niezależnym w Polsce"

Spotkanie z udziałem m.in. autora książki "Kino Niezależne w Polsce 1989-2009" Piotrem Mareckim oraz reżyserami Grzegorzem Lipcem i Mathiasem Mezlerem.
Częścią spotkania będzie pokaz pierwszych krótkich filmów dzisiejszych gwiazd polskiego kina niezależnego. Set filmowy ułożył Piotr Marecki.

20.30 Takiej animacji jeszcze nie widzieliście

"Nudle", reż: Dariusz Nojman, 2008
Nudle to w głównej mierze nastolatkowie, mieszkający na jednym ze śląskich blokowisk. Jeśli mielibyśmy określić ich jednym słowem, to najtrafniejszym byłoby łobuzy. Musimy zaznaczyć, że postacie pojawiające się w filmie nie są jednoznacznie dobre, czy też bezwzględnie złe. Zależy nam najbardziej na tym by były one charakterystyczne. W zamyśle mają one tworzyć przeróżne komiczne sytuacje. Dość często będzie to tak zwany czarny humor. Akcję serialu osadziliśmy we wczesnych latach 90’. Dariusz Nojman.

22.00 "Dokładka, czyli krwisty horror dla tych co nie mają motywacji żeby nie jeść mięsa"
"Oblubienica", reż. Sławek Shuty, Daniel Rycharski, 2008 r.

O AUTORZE

Piotr Marecki (1976) – redaktor „Krytyki Politycznej”, wydawca, kulturoznawca. Adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ, wykładowca Krakowskiej Szkoły Wyższej. Współtwórca i redaktor naczelny interdyscyplinarnego magazynu „Ha!art” (1999 – 2008). Współautor głośnej antologii młodej literatury polskiej „Tekstylia” (2002), redaktor słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis” (2006), redaktor książek o literaturze internetu (2002, 2003) oraz czasopismach kulturalnych (2005). Współautor wywiadu rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008). Współtwórca i dyrektor Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Laureat stypendium „Polityki”.
Organizatorzy: Krytyka Polityczna, Centrum Kultury ZAMEK, Kino Polska

BOHATEROWIE

Z. F. Skurcz, Grzegorz Lipiec, Piotr Krzywiec, Dominik Matwiejczyk, Piotr Matwiejczyk, Łyżka czyli Chilli, Wojciech Koronkiewicz, Kobas Laksa, Paweł Czarzasty, Oskar Kaszyński, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Mariusz Pujszo, Bodo Kox, Sławomir Shuty, Mathias Mezler, Joanna Pawluśkiewicz, Marzena Popławska, Cezary Ciszewski i Dariusz Nojman.

Za: CK Zamek – zamek.poznan.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…