Twórczyni Persepolis o sytuacji w jej kraju

Marjane Satrapi

Autorka słynnego komiksu i filmu Persepolis, Marjane Satrapi, oraz irański reżyser Mohsen Makhmalbaf, przedstawiali w Europejskim Parlamencie dokumenty, które mają dowodzić fałszerstwa wyborczego w Iranie. Według danych artystów "zwycięzca" wyborów prezydenckich Mahmud Ahmadineżad zdobył 12, a nie jak podaje się oficjalnie 65 procent głosów.

Ahmadineżad zdobył tylko 12 procent głosów, nie 65

powiedziała Marjane Satrapi na konferencji prasowej, przekazując dokumenty europejskiej Partii Zielonych. Autorka komiksu i filmu Persepolis cytowała na konferencji prasowej list od irańskiego MSW do Musawiego, w którym poinformowano go że zdobył blisko 20 mln głosów i tym samym zwyciężył w wyborach. Gdy dwie godziny później kończył swoje przemówienie wyborcze, do jego mieszkania weszli dowódcy armii.

Powiedzieli mu, że jego zielona rewolucja nie może dojść do skutku.

Makhmalbaf, który jest rzecznikiem Mir-Husajna Musawiego (kontrkandydata Ahmadinedżada w wyborach) nazwał zwycięstwo Ahmadineżada "zamachem stanu" i zaapelował do społeczności międzynarodowej o nie uznawanie wyniku wyborów.

Wyjaśnił, że z Teheranu dzwonił do niego Musawi i poprosił, żeby poinformował świat o tym, co naprawdę dzieje się w Iranie.

To, co zaszło, to nie fałszerstwo wyborcze – to zamach stanu.

powiedział na konferencji Makhmalbaf.

Źródło: Gazeta.pl

Źrodło: Gazeta Wyborcza


Filip Borkowski
Tonight is the night.