"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Batalia prawna o Oldboya 0

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się pogłoski o planach Stevena Spielberga nakręcenia remake’u filmu Oldboy wiele osób podchodziło do tego sceptycznie. Teraz dla wszystkich przeciwników tego pomysłu nadeszła dobra wiadomość. Otóż wkrótce w sądach w Stanach i Korei pojawią się pozwy wobec wydawnictwa, która sprzedała prawa do ekranizacji filmu. Japoński wydawca mangi uważa, iż zrobiono to bezprawnie.

Steven Spielberg, Oldboy, Will Smith

Spór dotyczy firmy Futabasga, która ma pełne prawa do mangi Oldboy i południowokoreańskiej firmy Show East, która miała prawa do dystrybucji Oldboya poza Azją. Firma Futabasga uważa, iż w umowie pomiędzy nimi nie było możliwości odsprzedaży praw do ekranizacji.
A właśnie Show East sprzedała prawa do ekranizacji mangi studiu Universal. Ten z kolei przekazał prawa DreamWorks, które chce wkrótce ruszyć z produkcją filmu. Jednak do czasu rozwiązania sporu prawnego wszystkie prace nad tym projektem zostaną wstrzymane.

Oldboy to manga, która stała się znana na całym świecie dzięki filmowi, którego reżyserem był Chan-wook Park. Opowiadała historię pewnego mężczyzny, który z nieznanych sobie przyczyn zostaje porwany. Po 10 latach spędzonych w zamknięciu gdzie jedynym jego kontaktem ze światem zewnętrznym był telewizor zostaje uwolniony. Jednak ten okres całkowicie go zmienił. Będąc wolnym jedynym jego pragnieniem okazuje się być zemsta.

Film z 2003 roku bardzo spodobał się zarówno publiczności jak i krytykom. Był wyróżniony między innymi na festiwalu W Cannes oraz wielu innych festiwalach filmowych. Do dzisiaj stanowi jeden z najważniejszych projektów filmowych w historii kina azjatyckiego.

Plakat filmu OldboyPlakat filmu Oldboy

Źrodło: www.slashfilm.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…