Say hello to my little friend ;>

Potter z niższą kategorią wiekową 0

Jak wszyscy dobrze wiemy, seria o Harrym Potterze to typy książek, które dorastają wraz z czytelnikiem. Z części na część mamy do czynienia z coraz bardziej mrocznym klimatem oraz jeszcze bardziej rozwiniętą i pogłębioną fabułą, która wymaga więcej od czytelnika. Podobnie sprawa ma się z ekranizacją. Z filmu na film cała historia wydaje się być przeznaczona dla coraz starszego widza. Niestety w przypadku Księcia Półkrwi sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ ta część otrzymała kategorię wiekową PG, a nie jak poprzednie dwie PG-13.

Harry Potter i Książę Półkrwi

Jeżeli jest to celowe posunięcie ze strony twórców, a nie błąd cenzorów z MPAA, to twórcy muszą brać po uwagę spore ryzyko finansowe. Poprzednie dwa filmy zarobiły kolejno 290 i 292 mln podczas gdy na konto Więźnia Azkabanu, oflagowanego kategorią PG, wpłynęło o blisko 50 mln mniej.

Czy to oznacza, że filmowa szósta część będzie mniej mroczna i ukierunkowana do młodszej widowni? Przekonamy się już 24 lipca.

Aktualizacja:

Pojawiło się kilkanaście zupełnie nowych zdjęć promujących ten film. Oczywiście znajdziecie je w naszej galerii.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

Ronaldinho

Kategorie wiekowe filmowych adaptacji Harry’ego Pottera (numery chronologicznie):
1. Rated PG for some scary moments and mild language.
2. Rated PG for scary moments, some creature violence and mild language.
3. Rated PG for frightening moments, creature violence and mild language.
4. Rated PG-13 for sequences of fantasy violence and frightening images.
5. Rated PG-13 for sequences of fantasy violence and frightening images.
6. Rated PG for scary images, some violence, language and mild sensuality.
Wpływy ze sprzedaży biletów na całym świecie (w nawiasie budżet):
1. $974,733,550 ($125 million)
2. $878,643,482 ($100 million)
3. $795,634,069 ($130 million)
4. $895,921,036 ($150 million)
5. $938,212,738 ($150 million)
6. ?
Wnioski:
1. Kategorie wiekowe jakie dostały Harry Pottery, czyli PG i PG-13 w interpretacji komisji klasyfikacyjnej MPAA różnią się minimalnie. Nadawanie kategorii wiekowej odbywa się przez głosowanie bodajże dziesięciu członków. Różnica między 'frightening' a 'scary' images w ocenie różnych członków mogła być inna i akurat przy szóstej części większość mogła być za PG i 'scary'. Podobnie z violence, gdzie dla PG-13 przyznaje się już dość zróżnicowaną przemoc byleby krwi nie było, za język to chodzi zwykle o komplikacje z 'shit' i maks jeden 'fuck' nie odnoszący się do seksu. Ta część zapewne nie będzie różnić się poziomem 'dojrzałości' od poprzednich dwóch. Polecam zapoznać się tematem poprzez film "This Film Is Not Yet Rated".
2. Przy kolejnych częściach Harry’ego pewna stałą światowa to zapewne z 700 mln, reszta to wpływ stopnia zaawansowania reklamy i poziomu poprzedniego filmu, przykładowo gdy jakaś część jest słaba, to na następnie już idzie się mniej chętnie. Oglądałem tylko jedną część, ale sądzę, że dwójka nie była najlepsza, co zaowocowało spadkiem, ale sądząc po reżyserze materiał trzeciej części został najlepiej wykorzystany ze wszystkich i stąd w czwórce mamy duże zyski :)
3. Ciekawi mnie te 50 mln mniej przy PG. Trzeba po pierwsze wziąć pod uwagę inflację, np cena biletów mogła pójść w górę o 1 dolara. Ale też mogło tak być, że skoro było PG, to dzieci 9-13 szły bez eskorty rodziców, którzy generują duże zyski. Np dwójka 12-letnich dzieci zamiast pójść z kimś dorosłym, pójdzie sama.

Filip_Borkowski

To prawda. W ogóle filmu od Warnerów jakoś ostatnio są przychylnie recenzowane :)
Choćby wielki boom na Mrocznego Rycerza, który był bardzo dobrym filmem, ale 10/10?
Przy okazji MPAA odnotowuje wystąpienie takich elementów, jak: "mroczne zdjęcia, trochę przemocy, wulgarny języka i delikatna zmysłowość".

Marcin_Moszyk

Okaże się gdy sami będziemy mogli udać się na seans. Ja przestałem wierzyć w amerykańskich recenzentów, bo ich poglądy ostatnio mijały się z moimi ;D

Filip_Borkowski

Warto by się również odnieść do niedawnej informacji o bardzo dobrych recenzjach tego filmu. Ciekawe jak to razem współgra.

Quagmire

mój błąd, przepraszam, rzeczywiście zarówno ten news jak i ten z Variety nie skupiają się na informacji o PG, ale na skutkach tej decyzji

Proszę czekać…