widoczny tu i tam. hasam.

Festiwal Kultury Brazylijskiej w Warszawie 0

31 sierpnia startuje 4. Festiwal Kultury Brazylijskiej i potrwa do 6 września. Jest to przygoda ze wspaniałą muzyką, tańcem, pięknymi kobietami i tancerkami.

W tym roku motywem przewodnim tej imprezy będzie stan Bahia, gdzie podobno zaczęła się historia Brazylii. Dla kinomanów zorganizowano latynoską noc filmową w warszawskim kinie Luna, który będzie również otwarciem festiwalu.

Wyemitowane zostaną 3 filmy mówiące o Brazylii i jej kulturze, obyczajach. Pierwszy z nich „Candomble” opowiada historię afrobrazylijskiego kultu opętania. Polski film dokumentalny o tym rytuale, który udało się uwiecznić i uczestniczyć w nim dwóm Polakom – Adamowi Marciniakowi i Andrzejowi Kazimierczakowi. Film ukazuje jak bogaty i piękny jest ten rytuał.

Drugi to Cudowne Candeal”, czyli piękna, muzyczna podróż do ubogiej dzielnicy Salvadoru – Candeal. W czasie podróży towarzyszył nam będzie Bebo Valdesa, czyli słynny kubański pianista. Muzyk wybiera się do Bahia, gdyż tamtejsze rytuały i muzyka afrykańska przetrwały do dziś. W filmie spotykamy wiele ciekawych osobistości, m.in. Carlinhosa, który przyczynił się, że w Bahii nie ma narkotyków na dużą skalę, a ludzi kręci muzyka i chcą ją nagrywać, uczy on także dzieci z ulicy grać i pomaga im się wybijać z biedy. Film w Polsce można było obejrzeć wcześniej w czasie trwania 6. Tygodnia Hiszpańskiego.

Cudowne Candeal 2004Cudowne Candeal 2004

Premierowo zobaczymy Cidade Baixa?. Akcja filmu rozgrywa się w portowej dzielnicy Salvadoru. Opowieść rozpoczyna się w chwili, gdy na łodzi Deco i Naldinho, których łączy przyjaźń od dziecka, wspólne życie i praca, pojawia się Karinna, czyli śliczna striptizerka podróżująca do Salvadoru w poszukiwaniu pracy. Jej pojawienie się wprowadza nie lada zamęt w życie przyjaciół, wystawiając ich przyjaźń na wielką próbę.

Będzie to jedyny w swoim rodzaju wieczór z kulturą Brazylii. Zapowiada się bardzo interesująco, jako uczta dla kinomanów, podróżników i fanów latynoskich rytmów. Na dodatek poznamy źródła Brazylii i wiele jej obyczajów.

Kadr z filmu Cidade Baixa 2005Kadr z filmu Cidade Baixa 2005

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…