Gutek Film

Dane kontaktowe

Adres:

  • Gutek Film Sp. z o.o.

    Al. Wojska Polskiego 41 lok. 43
    01-503 Warszawa

    tel. +48 22 536 92 00
    fax. +48 22 635 20 01

Adres e-mail:

Strona www:

Informacje

Firma GUTEK FILM istnieje od 1994 roku. Jej założycielem i współwłaścicielem jest Roman Gutek. W czasie studiów prowadził on Dyskusyjny Klub Filmowy UBAB, potem HYBRYDY. W latach 80. zorganizował wiele przeglądów przybliżających polskim widzom nieznane filmy zachodnich kinematografii (m.in.: przegląd kina niemieckiego w 1984 roku – ponad 100 tytułów). W 1985 stworzył Warszawski Festiwal Filmowy i pełnił funkcję jego dyrektora do 1992 roku. Był jednym z założycieli Fundacji Sztuki Filmowej i dyrektorem jej działu dystrybucji (1990 – 94).

W latach 1995 – 2000 Roman Gutek był dyrektorem programowym Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW w Kazimierzu Dolnym. W 2001 roku zorganizował w Sanoku festiwal filmowy, który od 2002 roku pod nazwą NOWE HORYZONTY odbywał się w Cieszynie. Jego 5. edycja była ostatnią, która miała miejsce w pięknym miasteczku nad Olzą. Od roku 2006 festiwal NOWE HORYZONTY odbywa się we Wrocławiu. Za swoją kulturotwórczą działalność Roman Gutek otrzymał w 2003 roku Paszport POLITYKI, prestiżowe wyróżnienie jednego z największych polskich tygodników.

GUTEK FILM zajmuje się promocją i dystrybucją światowego kina. Przez 13 lat działalności firma wypromowała na polskim rynku takich reżyserów, jak: Peter Greenaway, Pedro Almodovar, Lars von Trier, Mike Leigh, Jim Jarmusch, Derek Jarman, Park Chan-wook, Paul Cox czy Wong Kar-Wai. Blisko 200 produkcji, które dotychczas wprowadziła do polskich kin firma GUTEK FILM, obejrzało blisko 8 milionów widzów.

Firma prowadzi od 1994 roku warszawskie kino Muranów. Na jego repertuar składają się oprócz seansów repertuarowych liczne festiwale, retrospektywy oraz przeglądy (np. 5 edycji Festiwalu Filmów Francuskich, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich). Od 9 lat kino Muranów należy do ekskluzywnej sieci kin europejskich EUROPA CINEMAS, a w roku 2004 otrzymało nagrodę dla najlepszego kina tej organizacji.

Premiery organizowane przez GUTEK FILM często uświetniają swoją obecnością twórcy. W ostatnich latach gośćmi byli między innymi: Wim Wenders, Peter Greenaway, Michaelangelo Antonioni, Mira Sorvino, Liv Ullmann, Paul Auster, bracia Quay, Sophie Marceau, Andrzej Żuławski, Lena Endre, Darren Aronofsky, François Ozon, Geraldine Chaplin, Gus van Sant, Otar Ioseliani, Lech Majewski, Petr Zelenka i wielu innych.

Zapowiedzi kinowe (zobacz wszystkie)

Filmografia (zobacz wszystkie)

Proszę czekać…