Mulholland Drive 2001

Mulholland Dr.

O czym jest ten film? Odgadywanie przez widza fabuły to (jak zwykle u Lyncha) jeden z elementów scenariusza, a zarazem świetna rozrywka. Nieudana próba zabójstwa kończy się tragicznym wypadkiem samochodowym. Niedoszła ofiara Rita (Laura Elena Herring) znajduje schronienie u dziewczyny z prowincji - Betty Elms (Naomi… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Metro TV, 01 luty 2020, sobota 22:40 (Polska) zobacz więcej
Naomi Watts
jako Betty Elms
Laura Harring
jako Rita
Justin Theroux
jako Adam Kesher
Scott Coffey
jako Wilkins
Billy Ray Cyrus
jako Gene
Robert Forster
jako Harry McKnight
James Karen
jako Wally Brown
Lori Heuring
jako Lorraine
Missy Crider
jako Kelnerka w Winkies
Michele Hicks
jako Nicki Pelazza

O czym jest ten film? Odgadywanie przez widza fabuły to (jak zwykle u Lyncha) jeden z elementów scenariusza, a zarazem świetna rozrywka. Nieudana próba zabójstwa kończy się tragicznym wypadkiem samochodowym. Niedoszła ofiara Rita (Laura Elena Herring) znajduje schronienie u dziewczyny z prowincji - Betty Elms (Naomi Watts), która przyjechała do Hollywood szukać szczęścia. Rita cierpi na amnezję powypadkową, więc razem postanawiają dowiedzieć się kim jest. Szukają w porannych gazetach informacji o wypadku i ewentualnych ofiarach. Rita jednak nie chce iść na policję. To początek filmu, ale niekoniecznie początek historii... Anonimowy

Gatunek
Thriller, Dramat, Romans
Słowa kluczowe
sen, morderstwo, halucynacja, śmierć zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2002-01-11 (kino), 2001-05-16 (świat), 2002-12-30 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Les Films Alain Sarde
Asymmetrical Productions
Babbo Inc. zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
146 minut
Budżet
15 000 000 USD
tofka
  • 10/10
  • 2007-12-28

Tajemnica pewnego snu, czyli ciemna strona Lyncha w czystej postaci przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Pressbook

Możliwe spoilery Wywiad z Davidem Lynchem — Praire Miller: Aktorzy, którzy grają w twoich filmach przyznają, że często nie mają pojęcia, o co w nich chodzi. Czy znaczy to, że zależy ci, by obsada była równie zdezorientowana jak bohaterowie na ekranie? David Lynch: Nie prowadzę z nimi żadnej gry. Ważne jest to, by aktorzy wiedzieli wszystko, co jest im potrzebne do zbudowania roli. W życiu jest dokładnie tak... zobacz więcej

Ścieżka dzwiękowa zobacz więcej
Mulholland Drive
Kompozytor Angelo Badalamenti
Komentarze do filmu 19
sidaitov 9

Podobieństwo do uniwersum Twin Peaks wydaje się nieprzypadkowe, także nie sądzę, aby MD można było oceniać jako film niezależny

TheKing23 10

Absolutne Arcydzieło! – Mulholland Drive jest jednym z tych nielicznych filmów, które po seansie na długo pozostają w pamięci widzów. Nic nie jest tutaj oczywiste, a kiedy wydaje się nam, że jesteśmy blisko prawdy, akcja obraca się o 180 stopni i nic nie wydaje się takim, jakim było na początku. Obraz ten tak naprawdę opowiada o nas samych – o tym, kim chcielibyśmy być, jakie są nasze marzenia. Nie zawsze, a tak naprawdę bardzo rzadko, mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości, jednak takie jest to życie, a czym by one było bez marzeń….

Redox 8

Hipnotyzujący! – Spoilery.

Bez bicia przyznam się, że film Lyncha z 2001 r. narobił mi niemały mętlik w głowie. Po skończonym seansie nie potrafiłem do kupy pozbierać całej historii, powiązać ze sobą wątków i postaci. Pierwszą rzeczą jaką uczyniłem to wygooglowanie analizy obrazu. W miarę czytania rozprawy wszystko (a przynajmniej większość) stało się jasne. Reżyser wplótł, a raczej zbudował film na onirycznej strukturze. Obrazem rządzi jednak logika, ale jak słusznie zauważono jest to logika podobna do tej z naszych snów. Po uświadomieniu sobie tego, wydarzenia z filmu nabierają znaczenia, niekiedy abstrakcyjnego, surrealistycznego a nierzadko absurdalnego. Niezwykły jest sposób w jaki twórca "Zagubionej autostrady" odsuwa przed widzami kolejne części łamigłówki, wplatając w to swój dziwaczny humor, podaje pewne wskazówki, a zaraz potem wszystko to w sekundzie zmienia w iluzję i od początku skazani jesteśmy szukać seansu całej opowieści. Nie jest to lekki, popcornowy blockbuster. Z wyłączonym myśleniem i sennym nastawieniem nie warto podchodzić do tej produkcji. Piszę dlatego, że nawet będąc w pełni skupiony trudno zrozumieć i poskładać film nawet za pierwszym podejściem.

http://www.youtube.com/watch?v=AIpkMg9sh6Q – jak napisał jeden z użytkowników ta sekwencja to prawdziwa esencja nie tylko filmu Lyncha, ale w ogóle kina w szerokiej perspektywie. Scena umiejscowiona na granicy snu i jawy robi wrażenie, szczególnie kiedy zrozumiemy jej jakby nie było sugestywne znaczenie. Wobec tego do tego momentu wszystko było iluzją, snem. Pewną ucieczką jednej z bohaterek od wydarzeń, które chciałaby by potoczyły się inaczej. Mistrzostwo!

http://www.youtube.com/watch?v=a_Y6uQAU42M – już sam tytuł filmiku mówi sam za siebie. I faktycznie jest to jedna z najstraszniejszych scen jakie kiedykolwiek doświadczyłem. Zbudowana na prostych środkach, przede wszystkim na dialogu (sam efekt zaskoczenia to zaledwie wierzchołek góry lodowej) robi rewelacyjne wrażenie, które niejeden horror mógłby Mulholland Drive pozazdrościć.

Lynch stworzył obraz o naszych najskrytszych pragnieniach, aspiracjach, prawach rządzonych światem. Zamknięty w ponad dwugodzinny formę widowisko ogląda się z niesamowitym napięciem, poczuciem rosnącej niepewności i pewnego przerażenia. Świetnie dobrana, niezwykle klimatyczna muzyka (vide), dobre kreacje aktorskie, nastrojowe zdjęcia autorstwa Petera Deminga oraz mistrzowska ręka reżysera sprawiły, że film zagnieżdża się w głowie i nie daje za nic o sobie zapomnieć.

8/10

Beznickowy Redox 10

Wszystko ładnie – wypada tylko zapytać skąd taka "niska ocena"? :)

Też jakiś czas temu oglądałem ten film. Lynch jest niepowtarzalny. Bardzo brakuje mi go w kinie – nikt tak jak on nie potrafi tworzyć unikalnego klimatu. Twoja wypowiedź w dużym skrócie oddaje to, o czym powstało już niemało książek. Zgadzam się z Tobą w 100%. Od siebie chciałbym dodać, że utkwiły mi jeszcze sceny:
- na Mulholland Drive – niezwykle ukazany panujący tam klimat,
- pierwsza scena z Adam Kesherem, gdy rozmawia z producentami o filmie,
- i te co wymieniłeś, czyli Llorando i w kawiarni (genialna).

Mis_Koralgol Redox 10

Dzięki ! Za podrzucenie mi pomysłu, żeby poszukać sobie analizy, dzięki której zrozumiałem co i jak w tym filmie. Masakra – a Lynch zostawia całkiem sporo wskazówek – instrukcja obsługi do filmu jest W filmie, ale trzeba ją zauważyć. Pewno moja wina, że tylko raz oglądałem :)
O ile na początku miałem dać 7/10 – po prostu zamotane, ale bardzo klimatyczne kino. Ale jak film teraz ułożył mi się w całość to 9/10 – nie 10 bo to nie do końca moje klimaty i jako zemstę, że musiałem analizę szukać :/ :P

Mrozikos667 9

Powtórka. Młody byłem i głupi, więc kiedyś nie doceniłem. Po pierwsze, wcale nie taki zagadkowy. Po drugie, to przede wszystkim kapitalna satyra na środowisko.

Anonimowy

Zakręcony D. Lynch. – Jak każdy film Davida Lyncha wciąga mnie nie miłosiernie, reżyser fascynuje mnie swymi obrazami począwszy od “Miasteczka Twin Peaks” oglądanego w TV, potem nadszedł czas na “Blue Velvet” oraz wcześniejsze i późniejsze jego filmowe wizje. Co do całości fabuły, udało mi się ją rozwiązać tak procentowo to z jakieś 90%, zresztą miałem różne myśleniówy, bawiłem się tym na forach maniaków Lyncha. Aha jeszcze jedno chciałbym dodać, to że jestem jego fanem nie znaczy, że oglądałem film za filmem tegoż reżysera. Na niego musi mi przyjść po prostu ochota, po “Mullholand Dr.” sięgnąłem w 2004 roku, choć miałem już ten film sporo wcześniej, dziś dopiero będę katował się “Inland Empire” (2006) choć również ten film na swej półce miałem od dawna hehe.

Poniżej przedstawiam ciekawskim, którzy oglądali filmik łaknących dogłębnych wyjaśnień – KLUCZ DO ZAGADKI oraz 10 wskazówek D. Lyncha.
Uwaga!! Ci którzy zamierzają w przyszłości filmik se zapodać nie polecam czytania poniższego postu, ponieważ zepsuje to Wam zabawę.

Zapraszam na stronkę http://www.gutekfilm.pl/mulholland-drive/ po lewej stronie u dołu kliknijcie na kluczyk a pojawi się 10 wskazówek od Davida Lyncha.

SPOILER

Klucz do zagadki, czyli misterna konstrukcja thrillera Mulholland Drive
(na podstawie tekstu w Sight and Sound oraz wypowiedzi internautów analizujących film)

Do Los Angeles przyjeżdża Diane Selwyn, marząc o wielkiej aktorskiej karierze. Z czasem zaczyna otrzymywać niewielkie role w serialach. Na planie jednego z nich spotyka Camillę Rhodes. Ich znajomość przeradza się w namiętny romans. Niestety Camilla poznaje reżysera filmowego Adama Keshnera i otrzymuje główną rolę w jego najnowszym filmie. Po burzliwej kłótni Camilla porzuca Diane. Jakiś czas potem Camille zaprasza Diane na przyjęcie, w trakcie którego Camilla i Adam zaręczają się (sceny te pojawiają się dopiero pod koniec filmu) Zrozpaczona Diane nie potrafi zapomnieć o Camilli i poradzić sobie z palącym ją, wyniszczającym uczuciem zazdrości. Wynajmuje płatnego zabójcę, by zgładził Camillę. Zabójca przyjmuje zlecenie. Wkrótce Diane znajduje w swoim mieszkaniu niebieski klucz: umówiony z zabójcą znak, że zlecenie zostało wykonane. Zamyka się swoim mieszkaniu i nie chcąc dopuścić do siebie myśli o tym co właśnie zrobiła, kładzie się do łóżka i ucieka w świat snu. Tą właśnie sceną zaczyna się film. Widzimy jak kamera “kładzie się” w różowej pościeli i przez chwilę słychać nawet oddech osoby leżącej pod kołdrą Diane we śnie wyobraża sobie “inną” wersję zdarzeń. Pełna poczucia winy, chciałaby by wypadki potoczyły się inaczej. I to właśnie jej “wymarzona” wersja zdarzeń wypełnia pierwszą część filmu (do sceny kiedy widzimy Diane budzącą się w swoim pokoju, bezpośrednio po tym jak obie wracają z klubu Silencio z niebieskim pudełkiem). Sen Diane zaczyna się od tego, że Camilla zostaje cudem ocalona z zastawionej przez nią samą pułapki. Diane zaś wyobraża sobie siebie jako niewinną, dopiero co przybyłą do Hollywood dziewczynę o imieniu Betty. Betty spotyka w zaskakujących okolicznościach Camillę (we śnie nosi ona imię Rita). Camilla, na skutek wypadku straciła pamięć, a więc nie pamięta nieudanego związku z Diane! Betty pomaga rozwikłać Camilli zagadkę jej tożsamości. Co najważniejsze utrata pamięci Camilli powoduje, że ta jeszcze raz zakochuje się w Diane. Spędzają upojną noc, jednak, co jest znaczące, Camilla ani razu nie składa Betty miłosnych deklaracji. We śnie Diane (jako Betty) nie tylko odnajduje miłość, ale też okazuje się być niezwykle utalentowaną aktorką. Diane tak ‘kieruje’ swym snem, by nie dopuścić do spotkania Camilli z reżyserem Adamem Keshnerem (jak wiemy z drugiej połowy filmu ich spotkanie na planie filmowym przerodziło się w romans zakończony zaręczynami). Jednocześnie, niejako chcąc pozbyć się poczucia winy w związku ze zleceniem zabicia Camilli, Diane we śnie wyobraża sobie, że na życie dziewczyny czyha mafia. W klubie Silencio, do którego idą po wspólnie spędzonej nocy, Diane – ciągle pogrążona w sennych rojeniach – zaczyna sobie uświadamiać, że wszystkie dotychczasowe wydarzenia, to iluzja, że Camilla ją zdradza, że jej nie kocha. Pojawia się wtedy znienacka niebieska szkatułka – przejście między rzeczywistością snu i jawy… niebieska szkatułka, którą otwiera niebieski klucz – znak, że zlecenie zabójstwa zostało wykonane! Diane tuż przed przebudzeniem uświadamia sobie, że to na jej zlecenie Camilla została zamordowana…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

Hsi_Nao
164 punkty
patrickhyeon
100 punktów
baska201
90 punktów
carmin
57 punktów
jacks
38 punktów
Redox
30 punktów
Roger
23 punkty
tadeusz70
20 punktów
Więcej informacji

Proszę czekać…