Squid Game

7,4
8,5
456 bardzo różnych od siebie osób otrzymuje zaproszenia do udziału w tajemniczej grze. Łączy ich jedno — wszyscy mają poważne problemy finansowe. Gra, w której stawką jest 45,6 miliarda południowokoreańskich wonów, toczy się na tajnym i zamkniętym terenie i obejmuje serię „tradycyjnych” dziecięcych zabaw, w których karą za przegraną jest śmierć. Komu uda się wygrać w tę okrutną grę i jaki, tak naprawdę, jest jej cel?
Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.

Wszystkie elementy ze sobą współgrają i pozwalają wciągnąć się momentalnie do krwawego świata, w którym niestety trudno jest zostać tylko na chwilę… 7

Squid Game momentalnie stał się hitem. Twórcy bardzo kreatywnie podchodzą do całego kreowania świata przedstawionego oraz składania pomysłu na całą serię. Fabuła wciąga już od samego początku, ponieważ już w pierwszych minutach pojawiają się małe zajawki, których wyjaśnienia wyczekuje widz scena po scenie.

Co jest ciekawym zabiegiem w Squid Game? Między innymi jest to zmieszanie świata dziecka z rzeczywistością dorosłych. Gry, w które grają bohaterowie, są powszechnie znane dla każdego dziecka. Jednak serial postanawia pokazać nieco surowszą wersję „zabawy”. W ten sposób powstaje kontrast, który jest pozytywnie odbierany przez widzów ze względu łatwość. Skrajne obrazy odbiera się najłatwiej. Tutaj pojawia się zetknięcie dziecięcych motywów z krwawą brutalnością.

Co jeszcze hipnotyzującego jest w serialu? Trudno nie poruszyć pomysłowości oraz strategii rozwijania fabuły. Serial jest rozłożony na etapy — gry. To pozwala zachować wrażenie porządku. Jednak kolejnym punktem jest również obmyślenie całego procesu rozgrywek od początku do końca. Bardzo dużo do poszczególnych scen wnosi także muzyka, której dobór jest także odpowiednio wyważony.

Pojawia się także bardzo dużo psychologicznych aspektów, które bardzo przyczyniają się do zainteresowania serialem. Organizatorzy gry bazują na prostych chwytach psychologicznych. Manipulują zawodnikami, wykorzystując proste narzędzie — pieniądze oraz strach. Dodatkowo są bardzo dobrze przygotowani — na dzień dobry wiedzą wszystko o swoich zawodnikach. Skupiają się na biednych ludziach, którzy zbankrutowali i są żądni dużych pieniędzy. Pojawiają się również wątpliwością, które łączą się z innymi motywami różnych działań i decyzji, co pozwala, skroić tak ciekawy scenariusz.

Squid Game sprawia wrażenie serialu bardzo starannie przemyślanego oraz zaplanowanego. Wszystkie elementy ze sobą współgrają i pozwalają wciągnąć się momentalnie do krwawego świata, w którym niestety trudno jest zostać tylko na chwilę…

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 4
Camizi 7

Nawet fajny, choć popkulturowego fenomenu nie rozumiem. Spodobało mi się, jak sceny poważne przeplata w fajnych proporcjach z humorem. Huśtawka nastrojowa u widza jest na odcinek spora. :) (SPOILER!) Ale czar jakoś prysł w chwili pojawienia się VIP-ów i do samego końca czułem, że to wszystko poszło w złym kierunku. A w ostatnim odcinku to już w ogóle szambo wybiło. Tak że bawiłem się nie najgorzej, ale na drugi sezon nie czekam i pewnie oleję, jak wyjdzie.

ArucardPL 7

Spoko serial, ale podobnych fabuł (z tym że o wiele ciekawszymi grami) było już wiele, więc skąd nagle ten fenomen i zachwyty???

dareczek50 8

Świetny serial .Polecam

Sweet_Foxy 6

Na pewno więcej szumu niż jest wart. :-) Jeśli przymknie się oko na liczne nielogiczności (a jest ich naprawdę sporo), to owszem, może wciągnąć. Przykre natomiast, że ludzie tak bardzo zachwycają się serialem, który wprost epatuje zupełnie bezsensowną przemocą, a nawet próbują dorabiać ideologię i doszukiwać się tam jakiegoś drugiego dna. Nie ma go. Po prostu w starożytności patrzono na rozszarpywanych przez lwy chrześcijan, a dzisiaj – na takie seriale. Można obejrzeć, żeby samemu się przekonać, o co tyle hałasu, ale z pewnością jest wiele bardziej wartościowych pozycji.

Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…