Dom Latających Sztyletów 2004

Shi mian mai fu

Dynastia Tang była jedną z najbardziej światłych w całej historii Chin. Za jej panowania Chiny stały się jednym z najpotężniejszych państw świata, a stolica Tangów Chang'an była jednym z największych ówczesnych miast. Jednak w roku 859 dynastia Tang lata świetności ma już za sobą. Chyli się ku upadkowi. Rząd jest skorumpowany,… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 193 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Andy Lau
jako Leo
Ziyi Zhang
jako Xiao Mei
Dandan Song
jako Yee
Shu Zhang
jako Sztukmistrz
Qi Zi
jako Sztukmistrz
Yang Guang
jako Sztukmistrz
Hongfei Zhao
jako Sztukmistrz
Jun Guo
jako Sztukmistrz
Jiusheng Wang
jako Sztukmistrz
Zhengyong Zhang
jako Sztukmistrz
Yongxin Wang
jako Sztukmistrz

Fabuła

Dynastia Tang była jedną z najbardziej światłych w całej historii Chin. Za jej panowania Chiny stały się jednym z najpotężniejszych państw świata, a stolica Tangów Chang'an była jednym z największych ówczesnych miast. Jednak w roku 859 dynastia Tang lata świetności ma już za sobą. Chyli się ku upadkowi. Rząd jest skorumpowany, a cesarz niezdolny do sprawowania władzy. W kraju panuje niepokój. Zaczynają się powstania ludowe. Tworzą się grupy buntowników. Największa i najbardziej licząca się to Dom Latających Sztyletów. Dom Latających Sztyletów działa w ukryciu. Odbiera bogatym i rozdaje biednym. Zyskuje poparcie i zachwyt wśród ludu, szybko się rozrasta. Grupa działa w Feng Tian, prowincji niezbyt odległej od stolicy. Szybko staje się więc cierniem w oku lokalnej władzy. Władzom udaje się schwytać i zabić przywódcę Domu Latających Sztyletów, jednak rebelianci wciąż działają. Pod przewodnictwem nowego przywódcy grupa rozkwita jeszcze bardziej. Dwaj kapitanowie z prowincji Feng Tian: Leo i Jin dostają do spełnienia tajną misję. W ciągu dziesięciu dni mają schwytać tajemniczego przywódcę Domu Latających Sztyletów. Kapitan Leo podejrzewa, że Mei, nowa, niewidoma tancerka z 'Pawilonu Piwonii', jest córką starego przywódcy rebeliantów. Aresztuje ją, jednak dziewczyna nie chce udzielić żadnych informacji. Kapitanowie wpadają na pewien pomysł. Kapitan Jin udaje samotnego wojownika imieniem 'Wiatr'. Udaje mu się uratować Mei z więzienia. Zyskuje tym samym jej zaufanie i eskortuje ją do sekretnej siedziby Domu Latających Sztyletów. Wszystko idzie zgodnie z planem, jednak w czasie długiej drogi do kwatery buntowników Jin i Mei zakochują się w sobie... Anonimowy

Gatunek
Akcja, Przygodowy, Dramat, Romans, Fantasy, Kostiumowy
Słowa kluczowe
zemsta, więzienie, policja, gwałt zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2005-04-15 (kino), 2004-05-19 (świat), 2005-12-01 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Kraj produkcji
Chiny, Hongkong
Inne tytuły
House of Flying Daggers (tytuł międzynarodowy)
Attack from Ten Directions (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
119 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Wielowymiarowość, wielowątkowość... czego chcieć więcej w dalekowschodnich baśniach? 9
  • 2008-03-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

W biblioteczce moich ulubionych filmów goszczą też takie, które trzymam na specjalnie okazje. Leżą od tak na honorowym miejscu, gotowe do kolejnej, być może dziesiątej, projekcji. Do takich filmów należy „Dom latających sztyletów”. Nie mam słów by opisać moje pierwsze wrażenie po zetknięciu się z tą przepięknie zekranizowaną baśnią. Muszę też wspomnieć, że rzadko sięgam po produkcje dalekowschodnie. Przez to film ten był jednym z pierwszych przeze mnie obejrzanych, a jednocześnie stał się natchnieniem na kolejne tego typu filmy. Jak to się mawia: apetyt rośnie w miarę jedzenia. I tym razem stało się z tą chińską produkcją, w oczekiwaniu na kolejne głośne ekranizacje równie świetnych romansów, dramatów, a także fantasy nadającemu zupełnie inny charakter gatunkom, które znaliśmy wcześniej. Jest to po prostu inne spojrzenie na wschodnią kinematografię, zasługującą na wszelkie wyróżnienia i popularność nie tylko w naszym kraju!

Na tle wątków zarówno dramatycznych jak i tych brutalnych przejawiających się poprzez tajemne działa rebeliantów próbujących obalić obecne rządy Tangów, poznajemy niewinną niczemu sobie, bo niewidomą Mei (Ziyi Zhang). Jej postać poznajemy w chwili nieudanej próby, ale w dość popisowy sposób, zamordowania jednego z członków rządu w „Pawilonie Piwonii” (dom zabaw). W tym samym czasie dwaj kapitanowie otrzymują ważne zadanie, którym jest schwytanie tajemnego przywódcy Domu latających sztyletów. Nikt nie wie jak wygląda, a dokładniej kim on jest. W splocie nieszczęśliwych wypadków, jeden z kapitanów – Jin (Takeshi Kaneshiro) ratuje Mei, pod pretekstem pomocy niewidomej, a wszystko to zostało zaplanowane, by móc się dowiedzieć kim jest i co wie na temat najbardziej sekretnej grupy buntowników… Wszystko jednak upada w ruinę, kiedy najpierw fałszywe uczucie Jina wobec Mei zamienia się w prawdziwą miłość. Do samego końca będą musieli uciekać przed armią cesarstwa, która pragnie zabić zarówno Mei jak i jej nowego towarzysza.

A akcie popisowych walk na noże i miecze przy zastosowaniu odrobiny efektów specjalnych, w scenografii otwartej przestrzeni, a także na wysokim poziomie gry aktorskiej otrzymamy obraz cieszący zarówno umysł jak i oko widza. Jest to równie dobra ekranizacja, co wcześniejszy „Przyczajony tygrys, ukryty smok”. Dostrzeżemy przez to wiele podobieństw to wyżej wspomnianego filmu. Normalnym jest przez to latanie wśród drzew, poruszanie się po nich za pomocą niewidzialnych lin. Wyobrażenia Chińczyków co do legendarnych bohaterów zostały spektakularnie ożywione. Znaczny wpływ na to miała kultura, której do końca nie jesteśmy w stanie pojąć. Pewne czynności wykonywane przez bohaterów mogą nam wydać się obce, oraz zarówno prymitywne.

Wątek romantyczny, kształtujący się już od samego początku trwania filmu jest dosyć interesującym zjawiskiem, czyli jest zarówno zaskakujący jak i nieprzewidywalny. Postacie nie są papierowe, a jedynie przekonujące i otwarte na naszą opinię. Są zarówno dobre jak i złe, a ukryty za tym sens jest nie do końca oczywisty. Pomimo wewnętrznej walki pomiędzy postaciami, zapominamy o rzeczywistym fakcie, który decyduje o ich odmiennej koligacji. Dwoje bohaterów, tak bardzo się różniących, obracających się w zupełnie odmiennym środowisku stało się natchnieniem do wielu filmów. W „Domu latających sztyletów” zostało do przedstawione w sposób najbardziej wyrazisty - najlepiej uwspółcześniona trudna miłość, nieśmiertelna i jednocześnie tragiczna. Nawet przy tym historie miłosne typu „Romeo i Julia” wydają się niespełnionymi przy porównaniu ich do Latających sztyletów. To jednak nie znaczy, że jest to film tylko dramatyczny z jednym głównym wątkiem. Nie jest przez to płytki czy przewidywalny. Nadaje temu wielowymiarowa osobowość bohaterów, wielowątkowość baśni, a także w/w efekty. Nigdzie nie zobaczymy podobnej umiejętności władania mieczem czy rzucania nożem na kilkadziesiąt stóp.

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 6

Rossellinique 2011-05-24 10

Śliczny i "delikatny" jak na chiński film przystało. Romantyczna opowieść w przystępnej i ciekawej formie. Dla wrażliwców i romantyków.

archipankrator 2009-02-22

baśń obfitująca w kolory – przykuwa uwagę na długo. Moja ulubiona tematyka.

Odi 2009-01-02 3

Słaby 3/10 – Film zrobiony chyba tylko po to by pokazać możliwości komputerów speców od efektów specjalnych. Historia jak w telenoweli gość kocha się w niej od trzech lat ale ona pokochał innego w 5 dni, wszystko w finale prowadzi do tragicznego rozwiązania. Pod koniec ładna sceneria ale śmieszne sceny. Bohaterka umiera 3 razy, a sztylet w plecach nie wbija się głębiej. Jeden ze słabszych filmów jakie ostatnio oglądałem. Wcale nie polecam i nie rozumiem co niektórzy w nim widzą. A podobno to szklana pułapka jest absurdalna, phii tu to dopiero absurd za absurdem.

Anonimowy 2008-07-06

Re: Fajny… – Niby szkoda, że się tak kończy, ale to jest w nim także fajne bo dzięki temu nie jest on przewidywalny jak hollywoodzkie produkcje które zawsze mają happy end…

misiun_ka15 2007-06-25 10

PiĘkNy;)!! – Takich kolorów ze świecą szukać!! POLECAM!!

Tak, kolorystyka i muzyka robią w tym filmie wrażenie.

Współtworzą