Czekolada 2000

Chocolat

Niewielkie miasteczko w południowej Francji, początek lat 90. Przybywa tam Vianne Rocher (Juliette Binoche), ze swoją ośmioletnią córką. W wynajętym nieopodal kościoła lokalu kobieta chce otworzyć cukiernię, co wywołuje gwałtowny sprzeciw lokalnej społeczności.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

Cinemax, 05 sierpień 2019, poniedziałek 11:25 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 40 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Juliette Binoche
jako Vianne Rocher
Johnny Depp
jako Roux
Victoire Thivisol
jako Anouk
Carrie-Anne Moss
jako Caroline Claimont
Judi Dench
jako Armande Voizin
Lena Olin
jako Josephine Muscat
Alfred Molina
jako Comte de Reynaud
Peter Stormare
jako Serge Muscat
Leslie Caron
jako Madame Audel
John Wood
jako Guillaume Bierot
Hugh O'Conor
jako Pere Henri
Aurelien Parent Koenig
jako Luc Clairmont

Fabuła

Niewielkie miasteczko w południowej Francji, początek lat 90. Przybywa tam Vianne Rocher (Juliette Binoche), ze swoją ośmioletnią córką. W wynajętym nieopodal kościoła lokalu kobieta chce otworzyć cukiernię, co wywołuje gwałtowny sprzeciw lokalnej społeczności. Perfik

Gatunek
Romans, Komedia
Słowa kluczowe
przyjaciel, miłość, ksiądz, seks zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2001-06-08 (kino), 2000-12-15 (świat), 2004-07-02 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Miramax Films
David Brown Productions (producent)
Fat Free (niewymieniony w czołówce)
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
121 minut
Budżet
25 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Odrobina czekolady na każdy dzień 10
  • 2007-03-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Czekolada”, mimo, że opowiada całkiem realistyczną historię, jest filmem magicznym. Przedstawia przemianę ludzi – mieszkańców pewnego miasteczka, z ponurych, przesadnie wymagających dyscypliny, wręcz sztywnych, w osoby cieszące się życiem i tym, co mają. Przypomina to nieco bajkę i odczarowanie istot zaklętych w kamień lub zamkniętych niewidzialnymi granicami w istoty pełne życia.

Główna bohaterka - Vianne - wraz z córeczką chodzą od miasta do miasta, w każdym zatrzymując się tylko na pewien czas i „lecząc” czekoladą spragnione radości życia ludzkie dusze z szarości codziennego życia. Kobieta uważa, że jest to jej powołanie i nie wyobraża sobie innego życia. Natomiast jej córeczka – Anouk – marzy potajemnie o możliwości pozostania w jednym miejscu, poznaniu przyjaciół "na stałe" i posiadaniu domu bez potrzeby jego porzucania. I – jak to dziecko – dziewczynka wymyśla sobie niezwykłego przyjaciela, kangura, który pomaga jej nawiązywać nowe znajomości i pytać o to, o co dziewczynka nie ma sama odwagi.

Ta pełna uroku historia została osadzona w malowniczym miasteczku, które szczyci się własną historią i prawym życiem mieszkańców oraz pewną hermetycznością. Jest to także historia nietolerancji wynikającej z braku wiedzy i chęci poznania tego, czego się nie zna. Zarówno Vienne, jak i wędrowni Cyganie, którzy pojawiają się pewnego dnia w miasteczku, spotykają się na początku ze skrajna niechęcią, której powodem jest inny od miejscowego styl życia.

Film przedstawia miesiąc, może półtora z życia zwykłych ludzi. Nie ma tu ani wielkich bohaterów, ani wielu zwrotów akcji. Ale film ogląda się lekko i przyjemnie, także dzięki świetnie dobranej muzyce, podkreślającej jego nastrój. „Czekoladę” można przyrównać do prawdziwej czekolady – najpierw mamy do czynienia z opakowaniem, które nie zawsze udaje się szybko zdjąć jednocześnie nie narażając go na zniszczenie. Pod opakowaniem błyszczy brązowa lub biała tabliczka, a w środku... kryją się bakalie, orzechy, nadzienie... Tak jest właśnie z historią tu przedstawioną – opakowanie na początku za bardzo krępuje i łakocie i ludzi, którzy chcą, ale czasem boją się osłodzić sobie trochę życie. Kiedy okowy puszczają, słońce zaczyna świecić jaśniej, ludzie stają się dla siebie milsi, znika gdzieś praktykowane od lat zakłamanie - świat nabiera pięknych kolorów, a każdy dzień „smaku”.

Nie jest to sztucznie przesłodzona opowieść, więc proszę widzów, którzy nie oglądali "Czekolady", aby nie dali się zwieść pierwszemu wrażeniu. Nikt nie powinien wstać po obejrzeniu przedstawionej tu opowieści z niesmakiem i uczuciem słodkiego zemdlenia w ustach.

Polecam ten film każdemu, a zwłaszcza tym, którzy twierdzą, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma i że życie samo w sobie nie jest ciekawe, kiedy „nic się nie dzieje”.

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 9

Wodnica79 10

Bardzo lubię ten film – Ma swój specyficzny, miły klimacik. Lubię do niego wracać

simonperch 7

Sympatyczny klimat, super Binoche, fajny film.

Justyna007 9

[9/10] Rewelacyjny – Fajnie pokazane co może zdziałać czekolada. Bardzo dobrze ogląda się go. Polecam.

Agusia_333 8

Czekoladowo – Dzisiaj po raz pierwszy widziałam ten film. Bardzo lubię taki klimat jaki w nim panuje, małe miasteczko, mała społeczność, tajemnice, ludzkie problemy, a wszystko aż pachnące czekoladą :D

shwungistka 8

Słodko gorzka czekolada – Film czekolada pokazuje nam słodkość życia z gorzkimi epizodami.

Współtworzą