Martyrs. Skazani na strach 2007

Martyrs

Lucie przypadkiem natyka się na człowieka, który piętnaście lat wcześniej porwał ja i torturował. Chcąc się zemścić dziewczyna przyjeżdża do jego domu z zamiarem zabicia wszystkich jego mieszkańców. Wkrótce wychodzi na jaw, że jej przypadek wcale nie był odosobniony.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 15 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Morjana Alaoui
jako Anna
Mylène Jampanoï
jako Lucie
Robert Toupin
jako Ojciec
Patricia Tulasne
jako Matka
Juliette Gosselin
jako Marie
Xavier Dolan
jako Antoine
Isabelle Chasse
jako Potwór
Emilie Miskdjian
jako Torturowana
Mike Chute
jako Kat
Catherine Bégin
jako Kobieta
Gaëlle Cohen
jako Kobieta
Anie Pascale
jako Kobieta

Fabuła

Lucie przypadkiem natyka się na człowieka, który piętnaście lat wcześniej porwał ja i torturował. Chcąc się zemścić dziewczyna przyjeżdża do jego domu z zamiarem zabicia wszystkich jego mieszkańców. Wkrótce wychodzi na jaw, że jej przypadek wcale nie był odosobniony. Asmodeusz

Gatunek
Dramat, Horror
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, sadyzm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-03-13 (kino), 2008-11-14 (świat), 2009-08-27 (dvd)
Dystrybutor
SPI International Polska
Wytwórnia
Canal Horizons
Canal+ France
CinéCinéma zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Kanada
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
99 minut
Budżet
6 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Francja rządzi na mapie światowego kina grozy, co ostatnimi czasu udowodniły genialne horrory takie jak „Blady strach”, „Frontiere(s)” czy „Inside”. 10

Wszystkie te filmy łączy naturalistyczne ukazanie przemocy, bezkompromisowy klimat, w którym nie ma miejsca na groteskowy humor, a także przesłanie, które wyłania się z morza krwi. Zapomnijcie o „Pile” czy „Hostelu” - prawdziwy strach zagnieździł się w „Martyrs”.

Nikt nie przypuszczał, że Pascal Laugier, twórca słabiutkiego filmu „Szepty w mroku”, jest w stanie wykreować wizję horroru opartego na wątkach religijnych, w którym postawione zostaną pytania tak ważne jak „Gdzie leży granica ludzkiego cierpienia?” i „Czy po śmierci coś nas jeszcze czeka?”.

Subgatunek określany szumnie przez wielu jako „existential torture porn” zazwyczaj dla złagodzenia jatki pokazywany jest z przymrużeniem oka, przynajmniej w wersji amerykańskiej. U Pascala Laugiera nie ma miejsca na niedomówienia, żart czy groteskę. Poznajemy młodą dziewczynę, która będąc dzieckiem, poddana została niewyobrażalnym, niekończącym się torturom ciała. Bohaterce udaje się uciec, a od tego czasu mija wiele lat, podczas których Lucie wraz z koleżanką Anną próbuje poradzić sobie z traumą. Psychika dziewczyny naznaczona tragicznymi wydarzeniami prowadzi do zemsty, a ta natomiast do przerażającego, osobistego finału. Okazuje się, że zło zagnieżdżone jest głębiej, niż nam się na początku wydaje. Mniej więcej w połowie filmu straszna prawda wychodzi na jaw, a wydarzenia, które potoczą się już lawinowo, zafundują widzowi emocjonalny rollercoaster, nadając „Martyrs” ostateczną wymowę.

Ostatnie minuty filmu poruszają wątki teologiczne, wprowadzenie nowych postaci nadaje produkcji nowy sens. Oprócz szokowania pulsującą przemocą film potrafi widza stłamsić, opętać, a przede wszystkim w pewnych momentach poruszyć. Tak rzadko zdarza się, abyśmy otrzymali dojrzały film, który wymową deklasuje przeciętne hollywoodzkie gore, czy slashery dla nastolatków. Aktorstwo wypada przekonująco, przerażająco i klimatycznie. Poziom realizacyjny kina francuskiego już dawno dogonił czołówkę amerykańską, niejednokrotnie ją wyprzedzając.

Podsumowując - widzowi funduje się przejażdżkę na samo dno martyrologicznego piekła. Męczennik staje się w końcu świadkiem, a świadek może szerzyć słowo, tylko jeśli przeżyje. Gdzie leży granica egzystencjalnych tortur fizycznych i psychicznych, którą człowiek jest w stanie wytrzymać? Kiedy widz poznaje przesłanki, które motywowały bohaterów dramatu do swoich postępowań, będzie bardziej zszokowany niż podczas oglądania bezkompromisowych scen przemocy. „Martyrs” udowadnia, że kino grozy dojrzewa. W filmie nie uświadczymy gwałtownego wyskakiwania zza kadru czy twarzy dziecka odbitej w lustrze, które wspomagane głośnym łupnięciem muzyki mają nas na sekundę przestraszyć. Jesteśmy trzymani w napięciu przez 1,5 godziny, a atmosfera grozy przytłacza nas przez cały czas. Wyjdziecie z kina w ciszy. Viva La France!

Autor recenzji: Piotr Pocztarek

6 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 17

bodek75 2014-08-04 7

Czasem trzeba widzów czymś zaszokować – i nie każdemu to się musi podobać. Właśnie tak zrobił Pascal Laugier. Film jest mocny,sadystyczny,może i chory , ale dobry na pewno.
Pytanie : Co Anna powiedziała tej całej szefowej sekty ? Co nas może czekać po drugiej stronie ?
7/10

Justyna007 2013-04-24 7

[7/10] Dobry – Brutalny i trzymający w napięciu. Polecam.

micamic 2011-09-29 8

Francuski slasher ? – Francuska odpowiedź na kino gatunku slasher? W pewnym sensie, chociaż tutaj wszystko jest bardziej prawdziwe (zwłoki wrzucane do rowu nie wyglądają jak kukły, a bohaterce faktycznie obcinają długie włosy) i bardziej intensywne (realistyczna przemoc) a aktorstwo dużo lepsze. Nie ma tutaj uśmieszków puszczanych do widza. W paru momentach film przekracza granice, więc nie polecam go ludziom o słabych nerwach, chociaż ukazywanie przemocy nie jest tutaj celem samym w sobie, jak w filmach typu "Piła" czy "Hostel".
Można się zastanawiać nad głównym przesłaniem filmu, mnie wydawało się nieco naiwne, ale ktoś w kometarzach poniżej poszedł słusznym tropem doszukując się w filmie mocnej krytyki eksperymentów na zwierzętach. Film skłania do myślenia, tego nie da się zaprzeczyć.
Fabuła zaskakuje. Dla mnie to największy atut.
Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla fanów kina grozy.

i_darek1x 2011-01-24 9

Rewelacyjny ! – Przerażający,brutalny,mroczny !Dla ludzi o mocnych nerwach !POLECAM !!!

ferhin2 2010-12-25 10

DOBRY – na pewno jeden z najbardziej trzymających w napięciu filmów jakie oglądałem,
jednocześnie jeden z tych, które denerwują w trakcie swoją brutalnością.
POLECAM

Współtworzą