Co kryje prawda 2000

What Lies Beneath

Był idealnym mężem, zanim jeden fatalny błąd nie zmienił jego życia. Dr Norman Spencer (Harrison Ford) i jego piękna żona przenoszą się do malowniczego domu nad jeziorem. Gdy ich córka Caitlin wyjeżdża na studia, Claire czuje się samotna. Zaczyna wyczuwać w domu obecność obcej osoby - słyszy tajemnicze szepty, a w lustrze widzi… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Harrison Ford
jako Dr Norman Spencer
Michelle Pfeiffer
jako Claire Spencer
Diana Scarwid
jako Jody
Joe Morton
jako Dr Drayton
James Remar
jako Warren Feur
Miranda Otto
jako Mary Feur
Amber Valletta
jako Madison Elizabeth Frank
Katharine Towne
jako Caitlin Spencer
Victoria Bidewell
jako Beatrice
Eliott Goretsky
jako Teddy
Ray Baker
jako Dr Stan Powell
Wendy Crewson
jako Elena

Fabuła

Był idealnym mężem, zanim jeden fatalny błąd nie zmienił jego życia. Dr Norman Spencer (Harrison Ford) i jego piękna żona przenoszą się do malowniczego domu nad jeziorem. Gdy ich córka Caitlin wyjeżdża na studia, Claire czuje się samotna. Zaczyna wyczuwać w domu obecność obcej osoby - słyszy tajemnicze szepty, a w lustrze widzi twarz młodej kobiety. Zwierza się ze swoich obaw pracującemu całymi dniami mężowi, który jednak lekceważy jej słowa i sugeruje, by zgłosiła się psychoanalityka. Claire nie daje za wygraną i zdeterminowana postanawia poznać prawdę. Odkrywa, że przed rokiem Norman miał przelotny romans ze swoją studentką, która znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Claire dochodzi do wniosku, że w domu pojawił się szukający zemsty duch... Prawda jednak jest jeszcze bardziej przerażająca. Anonimowy

Gatunek
Thriller, Dramat
Słowa kluczowe
zemsta, zdrada, morderca, wanna zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-11-10 (kino), 2000-07-21 (świat), 2003-09-17 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
130 minut
Budżet
90 000 000 USD

Recenzje

Pod osłoną kłamstw 7
  • 2006-08-02
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

"Co kryje prawda" jest wyraźnym hołdem złożonym twórczości Alfreda Hitchcocka, do którego nie bez powodu przyległ niegdyś przydomek mistrza suspensu. Hitchcock to jeden z reżyserów, którzy wywarli na Roberta Zemeckisa (twórcę "Forresta Gumpa") największy wpływ, ale najbardziej (a wręcz dobitnie) widoczny jest ten fakt w przypadku tego filmu. Od sposobu realizacji po muzykę - wszystko w tym obrazie ma swój zalążek u mistrza suspensu. Najwięcej w tym obrazie zapożyczeń z "Okna na podwórze" i "Psychozy", a nawet jedna scena łudząco przypomina "Zawrót głowy". Zdaje się jednak, że nie tylko Hitchcock jest tutaj obiektem westchnień autorów, lecz także inne już klasyczne przeboje gatunku, jak "Widmo" Clouzota, "Duch" Hoopera czy "Szósty zmysł" Shyamalana. Szkoda tylko, że w tej beztroskiej zabawie w cytowanie znanych i lubianych zabrakło miejsca na zaprezentowanie nowych, własnych pomysłów.

Od strony wizualnej absolutnie nic temu filmowi zarzucić nie można. Zemeckis osiągnął wraz z Donem Burgessem i Arthurem Schmidtem absolutne mistrzostwo jeśli chodzi o zdjęcia i montaż. Kamera jest raz pod podłogą, innym razem za ścianą, a nawet w wannie. Pomysłowość twórców jest w tym temacie nieograniczona, a realizacja niejednej sceny wymagała zapewne sporo wysiłku. Do perełek należą scena w wannie, która jest wyśmienicie zrealizowana, jak również te, które mają miejsce później. Ścieżka dźwiękowa autorstwa Alana Silvestri'ego również robi wrażenie. Jest ona wyraźnie zainspirowana twórczością Bernarda Herrmanna, a zwłaszcza jego soundtrackiem pochodzącym z "Psychozy", która jak widać nie tylko fabularnie czy wizualnie, ale nawet i akustycznie jest tutaj powielana.

W "Co kryje prawda" występuje dwóch weteranów kina - Michelle Pfeiffer i Harrison Ford. Mają oni za sobą długie i owocne kariery, a razem spotykają się po raz pierwszy. Pfeiffer wygląda tutaj wyjątkowo pięknie. Od czasu "Powrotu Batmana" nie była jeszcze tak urodziwa. Również jej rola jest bardzo udana. Tworzy z Harrisonem świetny duet. Co prawda Ford i Pfeiffer wyszli już z mody, ale wciąż lśnią na ekranie niczym najprawdziwsze gwiazdy. Tylko bardzo mi żal, że nie do końca wykorzystano potencjał tkwiący w tymże duecie.

Obraz jest świetnie zrealizowany, trzyma w napięciu, aktorzy zagrali całkiem przyzwoicie. Niestety nie jest to film idealny, a praktycznie wszystkie jego słabostki wynikają z nienajlepszego scenariusza. Pomysł na połączenie wielu filmów był bardzo ciekawy i często się sprawdza, lecz Norman grany przez Forda to postać zupełnie niewiarygodna (raczej niewielka w tym wina samego aktora). Bohater ten wydaje się być podporządkowany tylko i wyłącznie temu, by wywołać zaskoczenie pod koniec filmu. Jego poczynania nie są niczym umotywowane. Sama logika fabuły również pozostawia nieco do życzenia. O dziwo jednak nie przeszkadza to zbytnio przy odbiorze owego obrazu. Wręcz przeciwnie - ogląda się go bardzo dobrze. To czysta rozrywka i jako taka się sprawdza.

Robert Zemeckis stworzył film, który tak naprawdę nie jest ani trochę oryginalny, a połączone w nim elementy nie zawsze zdają się mieć sens. Ciężko nawet go zakwalifikować do jakiegoś konkretnego gatunku. W każdym razie jest to całkiem przyjemna zabawa starymi, a także nowymi filmami w okolicach horroru i thrillera. I chyba tak właśnie należy ów obraz odbierać - jako zabawę, albo jeden wielki cytat. Przy takiej interpretacji logika chyba nie zawsze jest najważniejsza. Film spełnia swoją rolę i niemal przez całe dwie godziny trzyma w napięciu. Aż do zakończenia, które rzeczywiście może niektórych rozczarować.

Nie jest to film godny mistrza suspensu, ale mimo swoich wad godny obejrzenia.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Robert Zemeckis nakręcił film, w czasie przerwy w zdjęciach, do Cast Away - Poza światem. zobacz więcej

Komentarze 3

Sebioslaw 2016-02-13 7

Opis (Anonimowy) zdradza fabułę!

@Sebioslaw Zawsze możesz go poprawić.

@Elizabeth_Linton Wrzucam do swojej kolejki, na pewno ruszę temat.

Współtworzą