The Twin

0,0
Po tragicznym wypadku, w którym życie stracił jeden z bliźniaków, Rachel i jej mąż Anthony przenoszą się na drugi koniec świata z synem, który pozostał przy życiu. Mają nadzieję, że zbudują swoje życie od nowa. Pobyt na cichej skandynawskiej wsi, który miał przynieść ukojenie, wkrótce ujawnia swe złowieszcze oblicze. Rachel odkrywa przerażającą prawdę o swoim synu i musi stawić czoła mrocznym siłom, które chcą go opanować.

Taneli Mustonen wprowadzając celowy rozgardiasz na planie, gdzie każda z postaci inne obierała wektory swoich działań, na sam koniec wtrącił się ze swoją bezbłędną pointą 7

„Czy kochacie mnie tak samo jak Nathana?” - pyta kilkuletni Eliot. Jego rodzice przeżywają osobistą tragedię. Nathan zginął nieszczęśliwie, przy życiu został tylko jego brat. Eliot jest teraz oczkiem w głowie rodziców. Skupiają na nim swoją uwagę, kompensując sobie i jemu utratę drugiego dziecka. Tymczasem coś złego dzieje się wokół Eliota. Rachel (Teresa Palmer), jego matka, wyczuwa niepokój związany z synem. Utwierdza ją w tym medium – Helen (Barbara Marten). Kobieta mająca właściwości postrzegania spraw pozaziemskich sugeruje Rachel, że ktoś czyha na jej dziecko. Prawdopodobnie siły nadprzyrodzone upominają się o drugiego z braci, niezadowolone z faktu, że otrzymały duszę tylko jednego z nich. Rachel przystępuje do walki o życie jedynego już syna.

The Twin (2022) - Teresa Palmer (I)

The Twin” w reżyserii Taneli Mustonen jest produkcją fińską. Nawet nie wiedząc, spod jakiej szerokości geograficznej wywodzi się film, można założyć, że chłodno skalkulowane kadry thrillera taką właśnie będą miały proweniencję. Kostyczna narracja pozbawiona choćby cienia właściwości emocjonalnych (oraz muzycznych) ma niejako za zadanie uśpić czujność odbiorców. Ten zabieg udaje się twórcom filmu perfekcyjnie. Ascetyczna formuła opowieści uprawdopodobni i tak dość sugestywne sekwencje zmagań dobra ze złem. Przy czym całkiem niełatwo będzie określić, które są które.

„Był tu, jak robiłam zdjęcia!” - krzyczy zdezorientowana Rachel. Jest pewna, że wykonała je Eliotowi. Po wywołaniu klisz na fotografiach jest wszystko oprócz chłopca. Helen ma gotową odpowiedź na taki stan rzeczy: „Te zdjęcia mówią: już nie ma twojego syna”. Sugestia jest prosta. Rzekome siły pozaziemskie chciały realnie przejąć osobę Eliota. Tymczasem zrobiły to w sposób metafizyczny, dając do zrozumienia matce, że jej patronat nad dzieckiem stał się czysto iluzoryczny.

The Twin (2022) - Teresa Palmer (I)

Mąż - „duma miasta”, racjonalnie myślący Anthony (Steven Cree) jest ojcem Nathana i Eliota. W „The Twin” gra rolę przewrotnie dwuznaczną. Niekiedy sprawia wrażenie osoby próbującej okiełznać rozdygotany temperament żony, innym razem będzie wyglądał na kogoś, kto działa wbrew jej interesom. Rachel z kolei podążając w swoim zaślepieniu wbrew wszelkim racjom nada fińskiej produkcji walor nieprzewidywalny. Charyzmatyczna Helen uzupełni go elementem irracjonalnym. Zaletą realizatorów jest kompaktowy dobór całej obsady aktorskiej, dzięki której uda się tak zagospodarować plan, gdzie każdy gra swoją partię, lecz nie wiadomo, jaka z nich jest kluczowa.

Największym atutem „The Twin” będzie jednak suspens opowieści, który choć najmniej przewidywalny, najprostszą dał odpowiedź w epilogu. Zagadka historii upośledzonej rodziny do samego niemal końca wykazywała jałowość toku. Im dalej brnęły losy małżeństwa, tym nasuwały coraz bardziej niedorzeczne rozwiązania, jakimi scenariusz mógł się zamknąć. A jednak Taneli Mustonen wprowadzając celowy rozgardiasz na planie, gdzie każda z postaci inne obierała wektory swoich działań, na sam koniec wtrącił się ze swoją bezbłędną pointą. Jej najzupełniej naturalny sens zrekompensuje konieczność wykonywania myślowych szpagatów w rodzaju: dokąd właściwie ten film zmierza? A sięgnął celu w sposób nieprzyzwoicie, wręcz bezczelnie odkrywczy.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dzwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…