Zawodowiec 1981

Le Professionnel

Tajny agent francuski Joss Baumont zostaje wysłany do jednego z krajów Afryki z zadaniem zabicia prezydenta Njala. Jednak w międzyczasie sytuacja polityczna zmienia się i agent zostaje osadzony w więzieniu, z którego ucieka, by wypełnić powierzoną mu misję.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jean-Paul Belmondo
jako Josselin "Joss" Beaumont
Jean Desailly
jako Minister
Robert Hossein
jako Komisarz Rosen
Michel Beaune
jako Kpt. Valeras
Cyrielle Claire
jako Alice Ancelin
Jean-Louis Richard
jako Płk Martin
Sidiki Bakaba
jako Mężczyzna, króry uniknął więzienia
Pierre Saintons
jako Prezydent N'Jala
Marie-Christine Descouard
jako Doris Frederiksen
Bernard-Pierre Donnadieu
jako Insp. Farges
Elisabeth Margoni
jako Jeanne Baumont
Pierre Vernier
jako Salvatore Volfoni

Fabuła

Tajny agent francuski Joss Baumont zostaje wysłany do jednego z krajów Afryki z zadaniem zabicia prezydenta Njala. Jednak w międzyczasie sytuacja polityczna zmienia się i agent zostaje osadzony w więzieniu, z którego ucieka, by wypełnić powierzoną mu misję. Anonimowy

Gatunek
Akcja, Thriller

Szczegóły

Premiera
1981-10-21 (świat), 2003-12-08 (dvd)
Kraj produkcji
Francja
Inne tytuły
The Professional (USA)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
109 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2010-05-28 7

Mocne kino z elementami zaskoczenia – Obejrzałem bo lubię Belmondo. Wcześniej nigdy nie miałem okazji widzieć tego filmu i żałuję. To naprawdę kawał porządnego, mocnego kina z zaskakującym zakończeniem.

mee_ae 2009-09-10 9

Warty uwagi … :D – Le Professionnel zapowiadał się na kolejny, standardowy film sensacyjny, w którym wiadomo, jak potoczą się losy bohatera. Jednakże wraz z rozwijającą się akcją, przekonał mnie że jest to wartościowa produkcja, na miarę amerykańskiej serii o James’ie Bond’zie. Rolę głównego bohatera zagrał Jean-Paul Belmondo, który doskonale wczuł się w postać wystawionego francuskiego agenta. Josselin Beaumont w jego wykonaniu to pewny siebie człowiek, próbujący wypełnić zadanie, przede wszystkim przy pomocy sprytu, ale gdy okoliczności go zmuszą, nie żałuje też pięści.
Atutem filmu jest scenariusz, przemyślany i spójny, zaskakujący zwrotami akcji. W filmie występują bardzo dobre ujęcia, pełne dynamiki pościgi, między innymi scena pościgu po schodach w Paryżu z wieżą Eiffela w tle. Le Professionnel ma klimatyczną ścieżkę dźwiękową, skomponowaną przez Ennio Morricone, która w pełni uzupełnia tą produkcje. Mnie osobiście film urzekł i uważam że jest warty polecenia. 9/10

Współtworzą