Osobliwość

6,5
7,0
Irlandia, 1862 rok. Angielska pielęgniarka Lib Wright zostaje sprowadzona do maleńkiej wioski, aby obserwować jedenastoletnią Annę O'Donnell. Ta młoda dziewczyna od miesięcy nie spożywa żadnych posiłków, a mimo to żyje i tryska zdrowiem. Na miejsce masowo przybywają turyści i pielgrzymi — jednak czy Anna istotnie jest osobą świętą? A może za tym wszystkim stoją jakieś złowieszcze motywy?

„Osobliwość” może wpisywać się w nurt filmów rozliczeniowych z epoką, gdzie bezkrytycznie hołdowano religii i wykazywano jej prymat ponad racjonalnym, naukowym światopoglądem. 6

Pielęgniarce ze szkoły Florence Nightingale kościelna komisja irlandzka powierza ważną misję. Miejscowa dziewczynka nie przyjmuje pokarmu od czterech miesięcy, a mimo to utrzymują się jej funkcje życiowe. Anna żyje, choć od dawna nie miała nic w ustach. Dla jednych to ewenement, dla innych znak opatrzności bożej. Dla dziewczynki i jej bliskich to jednak powód do utrapień. Jest rok 1862. Od wojny krymskiej minęło siedem lat. Słynna Florence Nightingale z poświęceniem opatrywała na niej żołnierzy brytyjskich. Lib Wright także służyła na tym froncie. Stąd najlepsze rekomendacje, jakie predestynowały ją do zadań specjalnych. „Jaki był jej ostatni posiłek?” - pyta Lib tych, którzy delegują kobietę do opieki nad dziewczynką. „Ciało naszego zbawiciela.” - pada odpowiedź. W kraju, gdzie obowiązującą doktryną jest ślepa wiara w siły mistyczne, niełatwo racjonalnie okiełznać kruchość ludzkiego losu.

Osobliwość (2022) - Toby Jones (I), Dermot Crowley, Ciarán Hinds

„Matka wypluwała jedzenie, by utrzymać cię przy życiu.” - podpowie ktoś życzliwy Annie. Lib wie, że podjęła się misji z gatunku niewykonalnych. Annę obarczono winą za śmierć jej brata. Odmawia więc przyjmowania posiłków, tak jak kiedyś jej matka. Dziecko wierzy, że w ten sposób zadośćuczyni losowi. A może nawet przywróci życie bratu. Nikt z bliskich od tego wniosku jej nie odciąga. Wszyscy raczej utwierdzają ją w przekonaniu, że postępuje słusznie. A jednak mimo ascetycznego prowadzenia dziewczynka żyje i ma się dobrze. Ale to gra na krótką metę. Lib zdaje sobie sprawę, że suma szczęścia wkrótce się wyczerpie. Misją pielęgniarki jest pomagać wbrew zabobonom. Poznała dziennikarza, który pisywał o realiach Egiptu i Pendżabu, zatem zna świat inny niż miejscowy, montuje Lib intrygę, która pozwoli dziewczynce uratować jej życie.

Film „Osobliwość” to produkcja częściowo zrealizowana przy udziale kinematografii irlandzkiej. To właśnie w tym kraju ostatnimi laty dokonało się istotne zlaicyzowanie społeczeństwa, które dotąd pozostawało pod przemożnym wpływem kościoła katolickiego. „Osobliwość” może wpisywać się zatem w nurt filmów rozliczeniowych z epoką, gdzie bezkrytycznie hołdowano religii i wykazywano jej prymat ponad racjonalnym, naukowym światopoglądem. Film w reżyserii Sebastiana Lelio, choć prawidłowy w diagnozach, utyka pod względem temperamentu. Jego tempo ślimaczy się nad wyraz, zaś misterna formuła, mimo że zgodna z obrazem epoki, nie posuwa się przesadnie do przodu. Kiedy już wreszcie dobrnie do końca, wyzwoli raczej uczucie ulgi niż radość z odkrytych nieoczekiwanie wniosków. Statyczny obraz, w jakim dojrzewa misja Lib Wright, nie wskrzesi chyba refleksji nad debatą o konieczności dalszego reformowania i sekularyzacji kościoła w Irlandii.

Osobliwość (2022) - Tom Burke (IV), Florence Pugh, Kíla Lord Cassidy

Członek komisji, sędzia, łudził się, że w osobie Anny odnalazł „Fontannę Młodości”. Bo jakże inaczej wytłumaczyć los dziewczynki, która przyjmuje tylko ciało Chrystusa, a mimo to bez jedzenia wciąż żyje? „To nasza pierwsza święta od czasów średniowiecza.” - dopowie inny człowiek czcigodnego gremium. „Bez historii jesteśmy niczym.” - skwituje wreszcie trzeci z nich. Dziewczynka swoim postem daje do ręki argument bigotom. Na jej legendzie sędziowie zbudują sobie alibi dla swoich prawd. Ale czy dla takiej historii warto za wszelką cenę umierać?

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie
Komentarze do filmu 0
Skomentuj jako pierwszy.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…