Bracia Lwie Serce 1977

Bröderna Lejonhjärta

Jest to adaptacja popularnej książki Astrid Lindgren. Ukazuje przygody małoletnich braci Jonathana i Karla, którzy prowadzą nieustanną walkę ze złymi rycerzami i smokami w magicznej krainie, zwanej Wiśniową Doliną.

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Staffan Götestam
jako Jonatan Lwie Serce
Lars Söderdahl
jako Karol "Sucharek", młodszy brat Jonatana
Allan Edwall
jako Mateusz
Gunn Wållgren
jako Sofia, królowa gołębi
Folke Hjort
jako Jossi, gospodarz zajazdu
Per Oscarsson
jako Orvar, bojownik o wolność
Tommy Johnson
jako Hubert
Jan Nygren
jako Veder, czlowiek Tengila
Micha Gabay
jako Kader, czlowiek Tengila
Georg Årlin
jako Tengil z Karmanjaki, czarny rycerz
Bertil Norströrn
jako Pjuke, czlowiek Tengila
Mats Andersson
jako Żołnierz Tengila

Fabuła

Jest to adaptacja popularnej książki Astrid Lindgren. Ukazuje przygody małoletnich braci Jonathana i Karla, którzy prowadzą nieustanną walkę ze złymi rycerzami i smokami w magicznej krainie, zwanej Wiśniową Doliną. o1o6

Gatunek
Familijny, Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
walka, choroba, na podstawie książki, więzień zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1977-09-23 (świat), 2004-08-18 (dvd)
Kraj produkcji
Szwecja
Inne tytuły
The Brothers Lionheart
Czas trwania
102 minut

Recenzje

Po drugiej stronie gwiazd 8
  • 2006-12-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Bracia Lwie Serce” to jedna z najbardziej znanych powieści Astrid Lindgren. W wydanej już po śmierci autorki biografii z zaskoczeniem czytałam, że w niektórych kręgach książka ta została odebrana z pewną rezerwą; niektórzy bowiem sugerowali między wierszami, że namawia ona do podjęcia próby szybszego przejścia na tamten świat. Z ulgą czytałam jednak dalej fragment o tym, że powieść ta przyniosła ukojenie i nadzieję ciężko chorym dzieciom.

W 2. połowie lat 70-tych XX wieku, Szwedzi pokusili się o próbę ekranizacji „Braci Lwie Serce”. Moje ogólne wrażenie po jego obejrzeniu jest dobre. Po części jest to wynikiem sentymentu, jakim darzę powieść, którą czytałam już mnóstwo razy. Sielankowe obrazy Nangijali, poczucie obcowania z naturą, ubiory postaci i wygląd osad ludzkich jak sprzed kilkuset lat; wszystko to napawa pewnym spokojem. Nawet Dolina Dzikich Róż, nad którą panuje tyran Tengil, sprawia wrażenie sielankowej. Jedynie widok ubranych na czarno żołnierzy, kręcących się tu i tam wprowadza pewien niepokój. Właściwie powieść została oddana tu bardzo wiernie. Muzyka dopełnia nastroju historii.

Jak na późne lata 70-te, twórcy świetnie poradzili sobie z efektami specjalnymi, przede wszystkim z ukazaniem smoka Katli. Szkoda tylko, że aktor grający Jonatana był prawie dwa razy starszy od bohatera powieści, w którego się wcielił. Trudno mi tu zrozumieć ten zabieg. Nie wiem, czym kierowali się twórcy wybierając dorosłego już człowieka, podczas gdy w książce Jonatan – starszy z braci, ma 13 lat. Podobnie ma się sprawa z takim szczegółem jak maść konia Jonatana. W książce oba konie braci były gniade; w filmie koń Jonatana jest siwy. Te dwa niedociągnięcia to właściwie jedyna rysa na tym filmie, zwłaszcza, że pod tymi dwoma względami dochowanie wierności książce nie powinno być trudne.

Twórcom udało się mimo wszystko oddać klimat powieści. Młodszy z braci, zwany Sucharkiem boi się śmierci; wie, że umiera. W dodatku jako pierwszy odchodzi jego starszy brat – właściwie jedyny przyjaciel Sucharka. Nangijala może być tu uważana jako miejsce, w którym o przygodach marzy chory chłopiec tęskniący za bratem. A może jest to coś w rodzaju czyśćca, a prawdziwym rajem okazuje się Nangilima. Sposób interpretacji należy już zostawić widzom i czytelnikom.

Szczerze polecam ten film, także najmłodszym. To wspaniała przygoda, ale także przekaz takich wartości jak odwaga, miłość i walka o prawo człowieka do wolności.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Kiedy film powstawał, był najdroższym filmem familijnym wyprodukowanym w Szwecji. zobacz więcej

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą