Wojownik 2011

Warrior
Film

Tom Conlon (Tom Hardy) to najmłodszy syn Paddy'ego Conlona (Nick Nolte), byłego boksera, który nie ma zbyt dobrych stosunków ze swoją rodziną poprzez nałóg alkoholowy. Teraz, chcąc nawiązać bliższe relacje, zaczyna trenować Toma w mieszanych sztukach walki. Niespodziewanie w turnieju chłopak staje na ringu w walce… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Joel Edgerton
jako Brendan Conlon
Tom Hardy
jako Tommy Conlon
Nick Nolte
jako Paddy Conlon
Jennifer Morrison
jako Tess Conlon
Frank Grillo
jako Frank Campana
Kevin Dunn
jako Dyr. Zito
Maximiliano Hernández
jako Colt Boyd
Bryan Callen
jako On sam
Sam Sheridan
jako On sam
Fernando Chien
jako Fenroy
Jake McLaughlin
jako Mark Bradford
Vanessa Martinez
jako Pilar Fernandez

Tom Conlon (Tom Hardy) to najmłodszy syn Paddy'ego Conlona (Nick Nolte), byłego boksera, który nie ma zbyt dobrych stosunków ze swoją rodziną poprzez nałóg alkoholowy. Teraz, chcąc nawiązać bliższe relacje, zaczyna trenować Toma w mieszanych sztukach walki. Niespodziewanie w turnieju chłopak staje na ringu w walce przeciw swemu starszemu bratu. Hsi_Nao

Gatunek
Dramat, Akcja, Sportowy
Słowa kluczowe
boks, przemoc, walka, relacja ojciec-syn zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2011-09-09 (świat), 2012-02-29 (dvd)
Wytwórnia
Lionsgate
Mimran Schur Pictures
Solaris
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
140 minut
Budżet
30 000 000 USD
Wiadomości 11
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Redox użytkownik
  • 8

Kino sportowe w najlepszym wydaniu przeczytaj recenzję

Komentarze do filmu 39
Drybciu 5

Przygotowan do legendarnego turnieju trwaja 2 miesiace a dostac sie mozna do nich tylko prezez znajomosci za pierwszym razem nie zwracalem na to uwagi teraz az razi po oczach.

Chemas 8

Mocny film. Ciekawe podejście do tematy walki pomiędzy dwoma braćmi. Rola Tommego (trafiło na Hardego) strasznie irytująca. W zasadzie przez większość filmu działał mi na nerwy. Doskonałe aktorstwo, może poza Noltem, który jakiś taki nijaki był.

BuziakL 8

Świetne kreacje braci, ich relacji, wszystko to zostało b. dobrze zagrane. Poza tym niesamowita końcówka filmu. W filmie rysuje się tyle emocji, że się zwyczajnie wzruszyłam:P

master602 8

8/10 – bardzo dobry polecam

Redox 8

8/10 – Zignorowany całkowicie przez dystrybutorów w Polsce, "Wojownik" okazuje się być jedną z najlepszych pozycji zeszłego roku, a także jednym z najlepiej wykonanych filmów z gatunku kina sportowego obok "Moneyball" z Bradem Pittem. Historia o dwóch braciach, skłóconych z ojcem, którzy stają na przeciwko siebie na ringu, maksymalnie angażuje widza, ekscytuje przedstawionymi intensywnymi walkami, a pod koniec całkowicie łapie za serce.

Filmowi chyba najbliżej jest do "Zapaśnika" z 2008 roku. W obu obrazach, niczym feniks z popiołu, powstają dwa aktorskie tytany (Mickey Rourke, a tutaj Nick Nolte) i dają popis wspaniałego aktorstwa; a także ogólna atmosfera i wydźwięk filmów jest podobny. Niewątpliwie jest to perełka w gatunku kina sportowego. Wspaniale wyreżyserowane zostały nie tylko walki na ringu, ale przede wszystkim skomplikowane relacje między bohaterami. Co ciekawe, na przykład dwójka braci przez cały film wymienia kilka słów, i to dość gorzkich, tylko w jednej scenie (!). Mimo to widz ma wrażenie, że zna te postacie dogłębnie i bez problemu może się z nimi utożsamić. Dlatego też film trudno nazwać kinem dialogu, choć nie jest to minimalistyczne kino, to ekspresyjnym elementem wyrażania emocji przez bohaterów staje się właśnie ring (lub określenie klatka jest tutaj bardziej trafione).

Fabuła jest prosta, to fakt. Bez większych analiz, podczas oglądania filmu, możemy domyślić się schematu filmu, jego zakończenia i tego kto w finale stanie na przeciw siebie. Jednak reżyser, Gavin O’Connor, wykrzesał z filmu niezwykły potencjał, dzięki czemu obraz naprawdę intryguje i wciąga widza w dalszy rozwój zdarzeń. Choć zarys fabuły może wydawać się mało skomplikowany, to jednak relacje między bohaterami już takie są. Dobrym przykładem do przytoczenia tutaj jest paradoks, na jakim opiera się kontakt Tommy’ego z jego ojcem. Kiedy papa oznajmia mu, że już przez 1000 dni nie zajrzał do kieliszka, syn stwierdza, że wolał, gdy pił. Zbliżają się do siebie dopiero wtedy, kiedy Paddy sięga po alkohol w pokoju hotelowym.

Największą chyba siłą filmu są solidne kreacje aktorskie. Duet Edgerton-Hardy świetnie współgrał na ekranie. Każdy z aktorów stworzył pełnokrwiste, wiarygodne i wielowymiarowe postacie. Jednak Hardy’emu trafiła się bardziej tajemniczy, buntowniczy charakter, więc myślę, że z aktorskiej walki to właśnie on wyszedł zwycięsko. Jednak przede wszystkim to Nick Nolte gra tu pierwsze skrzypce, ojca, dawnego alkoholika. Postać niejednokrotnie odrzucaną w trakcie filmu, wyniszczoną przez alkohol, chcąca odnaleźć w końcu wewnętrzny spokój.

Wojownik to fascynujący, dość kameralny obraz z świetnymi kreacjami, rewelacyjnymi nakręconymi scenami walk i zakończeniem, nad którym po filmie na pewno wielu widzów wciąż będzie kontemplowało.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
kaskader
1439 pkt.
2
Redox
160 pkt.
3
ferhin2
85 pkt.
4
Hsi_Nao
72 pkt.
5
jacks
26 pkt.
6
ruls7
15 pkt.
7
sulek2712
12 pkt.
8
ProZak
11 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…