Matnia 1966

Cul-de-sac
Film

Wszystko się dzieje na samotnej wyspie. Z powodu niebezpiecznych porachunków miedzy gangami, dwóch gangsterów musi uciekać daleko od swych kolegów. Ukrywają się w starym, wielkim zamku. Terroryzują jego mieszkańców - obłąkanego mężczyznę i jego piękną żonę. Wynika z tego cała masa kłopotów dla obydwu stron.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Donald Pleasence
jako George
Lionel Stander
jako Richard
Jack MacGowran
jako Albie
Iain Quarrier
jako Christopher
Geoffrey Sumner
jako Ojciec Christophera
Renee Houston
jako Matka Christophera
Robert Dorning
jako Philip Fairweather
Marie Kean
jako Marion Fairweather
William Franklyn
jako Cecil
Jacqueline Bisset
jako Jacqueline
Trevor Delaney
jako Nicholas

Wszystko się dzieje na samotnej wyspie. Z powodu niebezpiecznych porachunków miedzy gangami, dwóch gangsterów musi uciekać daleko od swych kolegów. Ukrywają się w starym, wielkim zamku. Terroryzują jego mieszkańców - obłąkanego mężczyznę i jego piękną żonę. Wynika z tego cała masa kłopotów dla obydwu stron. Anonimowy

Gatunek
Komedia, Dramat, Thriller
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1966-12-31 (kino), 1966-06 (świat)
Wytwórnia
Compton Films
Tekli British Productions
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
111 minut

Polański pokazuje w "Matni" świat jako nierozwiązywalną zagadkę, uniwersum pozbawione sensu. Zderza widza z ponurą rzeczywistością, odzierając z iluzji, lecz nie wynagradzając za to żadnym katharsis. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Jacqueline Bisset była kandydatką do roli Teresy, ale ostatecznie Roman Polański postanowił obsadzić ją w mniejszej roli ze względu na brak aktorskiego doświadczenia. zobacz więcej

Komentarze do filmu 4
Chemas 10

Mistrzostwo w każdej klasie, Polański w tym filmie na prawdę pokazał soją wielką klasę. To jest po prostu MAJSTERSZTYK! W aktorstwie, a zdjęciach, klimacie filmu (co lubię najbardziej), montażu, muzyce. Co tu dużo wymieniać, po Wstręcie, Lokatorze i Franticu, mój number one tego PAna.

PoppinTom 7

Polański w wysokiej formie. Zakończenie zbyt prostackie jak na niego, choć domknął je w kilku sekundach za pomocą prostych kadrów i ekspresowego montażu. Super.

Anonimowy

W tamtych czasach mogło się podobać – Nie rozumiem zachwytu nad filmami R. Polańskiego, mnie jego filmy nie porywają. “Matnia” niby czarna komedia lecz jej za mało. Nie ma w niej szybkiej, dynamicznej akcji i wielu zabawnych momentów jak na komedie przystało, dialogi co niektóre śmieszne ale to takie minimum, jedno co dobre to gra Donalda Pleasence.

tfilippo Anonimowy 9

To jest nie tyle komedia, co film absurdalny, mający wywoływać pewne zdziwienie u widza. I to się Polańskiemu wg mnie znakomicie udało. Trudno ten film jednoznacznie zdefiniować, ale czarna komedia jednak pasuje najbardziej, z tymże nie miała to być taka komedia jak np. "Nieustraszeni zabójcy wampirów", która była zabawna choć także na swój sposób grała z konwencją gatunku horroru.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
89Keradius
250 pkt.
2
jacks
56 pkt.
3
UFFF
38 pkt.
4
piotrek681
21 pkt.
5
tadek453
4 pkt.
6
blesav
3 pkt.
7
Anonimowy
2 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Pozostałe

Proszę czekać…