Mała Moskwa 2008

Film

Legnica, rok 1967. Radziecki pilot Jura wdaje się w romans z żoną polskiego oficera.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Svetlana Khodchenkova
jako Wiera Swietłowa / Wiera, córka Wiery
Lesław Żurek
jako Por. Michał Janicki
Dmitriy Ulyanov
jako Jura Swietłow, mąż Wiery
Artyom Tkachenko
jako Sajat, mąż Nane
Yuriy Itskov
jako Oficer polityczny
Aleksey Gorbunov
jako Major KGB
Andrzej Grabowski
jako Kpt. Wolniewicz
Edwin Petrykat
jako Niemiec, dostawca piwa
Teresa Sawicka
jako Janicka, matka Michała
Krzysztof Dracz
jako Sekretarz PZPR
Przemysław Bluszcz
jako Jan Bala, handlarz

Jura, były radziecki pilot wojskowy, po ponad trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka żony. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości... opis dystrybutora

Gatunek
Romans, Dramat
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2008-11-28 (kino), 2008-09-17 (świat), 2009-04-02 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Skorpion Art
Banana Split Polska
Telewizja Polska - Agencja Filmowa zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Malaya Moskva (Rosja)
The Little Moscow (tytuł międzynarodowy)
Малая Москва (Rosja) (alternatywna pisownia)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
113 minut
Wiadomości 1
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Jana użytkownik
  • 8

Legnickie love story. Całkiem nieodległa historia, o której nie chcemy pamiętać... przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Prapremiera filmu odbyła się w Legnicy 17 września 2008 roku. zobacz więcej

Komentarze do filmu 23
Redox 5

5/10 – Zakazana, namiętna miłość, przeciwności losu, para kochanków bla bla bla. Ile to razy już było. Historyczne tło obrazu wydawało się ciekawe, ale od pierwszych minut wizerunek Legnicy (tytułowej Małej Moskwy) zostaje potraktowany jak to w naszym kinie bywa bardzo "gatunkowo", czyli wprowadzenia sprawdzonych elementów. Zabrakło tutaj klimatu przytłoczenia przez władzę. Słabym elementem okazała się druga część filmu, której akcja rozgrywa się w latach 90. Z trójki głównych bohaterów najlepiej wypadła (i chyba tu się ze mną każdy zgodzi) pani Swietłana.

i_darek1x 7

Z tego co pamiętam film mi się podobał !Jak dla mnie 7 jak nic ! Kiedyś nawet byłem pod wrażeniem ! ;)

Elizabeth_Linton 5

Tajemnicą pozostaje dla nie dlaczego główna bohaterka zdecydowała się na romans i to z tak nieciekawym typkiem jak ten polski oficer. Bardzo to dziwne szczególnie, że miała alternatywę w postaci przystojnego i wyrozumiałego małżonka. Sam romans nieciekawy, kochankowie nieprzekonywujący, wydaje się, że brak tu jakiegokolwiek głębszego uczucia. Końcówka trochę lepsza od całości dlatego daję 5,5.
Ps. Córka wyjątkowo wkurzająca.

@Elizabeth_Linton Co do całej oceny filmu, to według mnie jest co film całkiem dobry i dałam 7/10, ale zgadzam się też ze stwierdzeniem, że jakoś nie iskrzyło między bohaterami, też kompletnie nie rozumiałam dlaczego Wiera zdecydowała się na romans.

domini9 justangel

@justangel Być może Wiera zainteresowała się Polakiem bo chciała mieć dziecko, jednak film to za mało zaakcentował, przez co jej decyzja jest niezrozumiała

justangel domini9 7

@domini9 : Dokładnie, też o tym pomyślałam, że to mógł być jakiś motyw. Jednak nie zostało to w żaden sposób w filmie zasugerowane, więc powinniśmy założyć, że to nie był jej argument. Inna sprawa: gdyby chodziło wyłącznie o dziecko, to Wiera po zajściu w ciąże zrezygnowała by z tego romansu i została z mężem (który przecież wybaczyłby jej zdradę i zaakceptował dziecko).

domini9 justangel

@justangel pytanie tylko czy ona rzeczywiście wierzyła, że mąż pokochałby to dziecko jak własne? bo jak się go o to pytała to nie dał jej jednoznacznej odpowiedzi. tak czy owak to są tylko moje przypuszczenia, bo film nie daje na ten temat żadnej odpowiedzi. Bowiem wynika z niego, że Wiera, chociaż szczęśliwa w małżeństwie, z niewiadomych przyczyn nagle w którymś momencie zaczyna romans z Polakiem i płaci za to ogromną cenę, a przy tym niszczy życie trzech osób- swoje, swojego męża i później córki, która ma się narodzić.

justangel domini9 7

@domini9 Wiesz, ja właśnie myślę, że te przypuszczenia są za daleko idące i założenie, że Wiera szukała mężczyzny, który ją (krótko mówiąc) zapłodni, jest błędne. Gdyby tak było to moglibyśmy zakładać, nie odeszłaby od męża, a romans szybko przerwała. Ba, bawet nie musiałaby się bawić w romans. No i przede wszystkim to co napisaliśmy na początku: właściwie w filmie nie ma żadnego potwierdzenia tej tezy, że chodziło o dziecko. Słyszymy za to ciągle, że to była wielka miłość, wielki romans. A czemu zdecydowała się na ten romans niestety nie wiadomo i to najsłabsza część scenariusza, ja tam nie widziałam jakiegoś specjalnego iskrzenia między Wierą a Michałem.

pajki_filmaniak 6

nawet nawet z polskim akcentem może być

ywetter 8

Film o nieodległej historii z miłością. – "Mała Moskwa" to wspaniale oddany klimat lat sześćdziesiątych w kontekście polsko-radzieckim, który miał swoje miejsce w Legnicy. Wspaniale uchwycony "Grand Valse Brillant", ówczesny przebój, przypomniał nam Ewę Demarczyk – Madonnę tych lat.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Chemas
274 pkt.
2
agatkar16
217 pkt.
3
Jana
76 pkt.
4
marcoduch
59 pkt.
6
Marcin_Moszyk
30 pkt.
7
tompawel
14 pkt.
8
krzysztofek1003
12 pkt.
Więcej informacji

Ogólne

Czy wiesz, że?

  • Ciekawostki
  • Wpadki
  • Pressbooki
  • Powiązane
  • Ścieżka dźwiękowa

Fabuła

Multimedia

Proszę czekać…