Elitarni 2007

Tropa de Elite

Jest rok 1997. Kapitan Nascimento z BOPE, specjalnej operacyjnej jednostki policji, dostaje za zadanie wyeliminowanie dilerów z części slumsów, nieopodal której zatrzyma się Papież będąc z wizytą w Rio de Janeiro. Kapitan próbuje znaleźć swego następcę, gdyż sam chce odejść z czynnej służby w policji z powodu narodzin dziecka.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Wagner Moura
jako Kpt. Nascimento
Caio Junqueira
jako Neto
André Ramiro
jako André Matias
Maria Ribeiro
jako Rosane
Fernanda Machado
jako Maria
Fernanda de Freitas
jako Roberta
Paulo Vilela
jako Edu
Milhem Cortaz
jako Kpt. Fábio
Marcelo Valle
jako Kpt. Oliveira
Fábio Lago
jako Claudio Mendes "Baiano" de Lima 'Baiano'
Bruno Delia
jako Kpt. Otávio

Fabuła

Jest rok 1997. Kapitan Nascimento z BOPE, specjalnej operacyjnej jednostki policji, dostaje za zadanie wyeliminowanie dilerów z części slumsów, nieopodal której zatrzyma się Papież będąc z wizytą w Rio de Janeiro. Kapitan próbuje znaleźć swego następcę, gdyż sam chce odejść z czynnej służby w policji z powodu narodzin dziecka. Kandydatami zostają dwaj przyjaciele z dzieciństwa: Neto i Matias. Hsi_Nao

Gatunek
Akcja, Kryminał, Dramat
Słowa kluczowe
morderstwo, policja, korupcja, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-09-19 (kino), 2007-08-17 (świat)
Dystrybutor
Kino Świat
Wytwórnia
Zazen Produções
Posto 9
Feijão Filmes zobacz więcej
Kraj produkcji
Brazylia
Inne tytuły
The Elite Squad (tytuł międzynarodowy)
Elite Squad (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
118 minut
Budżet
4 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Czy to dramat, czy to kino akcji? 7

Usiadłem do tego filmu, mając za sobą przeczytanych kilka jego recenzji i opinii w prasie filmowej. Ponadto w ostatnim czasie miałem także okazję obejrzeć kilka dokumentów o BOPE. Niestety nie miałem okazji przeczytać jeszcze książki na podstawie, której powstał film (André Batista, Rodrigo Pimentel i Luiz Eduardo Soares, Elite da Tropa, 2006).

Czego się spodziewałem po filmie? Po pierwsze klimatu faweli, który zrobił na mnie ogromne wrażenie w "Mieście Boga", po drugie akcji, po trzecie BOPE. BOPE, czyli Batalhão de Operações Policiais Especiais (w wolnym tłumaczeniu Policyjny Batalion do Zadań Specjalnych) to jedna z najlepszych jednostek specjalnych policji na świecie. Terenem jej działania są głównie slumsy Rio de Janeiro. Sposoby działania często wykraczają poza ogólnie przyjęte zasady postępowania z przestępcami. Ale do rzeczy. Niestety mając na uwadze trzy punkty, które określiłem powyżej film nie spełnił moich oczekiwań. Fawele są, a jakże, ale jakoś do końca nie czułem tej ciasnoty uliczek, klimatu brazylisjkich slumsów. Może dlatego, że tak naprawdę fawele nie są główną sceną filmu. W obrazie pojawiają się uczelnia, dzielnica klasy średniej, bary etc. Faweli jest mało. Jedna scena wywarła na mnie wrażenie. Ujęcie slumsów z lotu ptaka, pokazujące domy przyklejone do wzgórza wokół Rio.

Akcja. No cóż, tu też nie do końca jestem usatysfakcjonowany. Ani to film akcji, ani dramat. Brutalne sceny działań BOPE przeplatane są problemami emocjonalnymi i rozterkami wewnętrznymi głównego bohatera. Bohatera, który jest też narratorem całej historii. Wagner Moura, odtwórca głównej roli nie przypadł mi do gustu. Chwilami przypomina mi amanta z brazylijskiego serialu, choć chwilami jest naprawdę przerażający. Po prostu gra nierówno.

BOPE. Pokazane niemal w całej okazałości. Fragment dotyczący szkolenia pokazuje całą prawdę o tych policjantach. Nie ujmując polskim AT, funkcjonariusze BOPE muszą być ludźmi bez uczuć (co zresztą w jednej ze scen podkreśla główna postać), ludźmi twardymi i nie poddającymi się korupcji. Tak naprawdę to jedyny element, który mnie do końca usatysfakcjonował. Pozostali aktorzy wypadają różnie. Podobała mi się gra Caio Junqueira wcielającego się w rolę Neto.

Patrząc na całość można odnieść wrażenie, że reżyser chciał zrobić ambitny film akcji. Niestety nie udało się. Obraz brazylijskie policji ukazał w kolorach białym i czarnym. Albo ktoś jest skorumpowany, albo nie. Twórcy nie zastanawiają się czy to wynika z chęci dorobienia sobie, obawy o własne życie czy jakiekokolwiek innego powodu. Jedyną "szarą" postacią jest kapitan Fabio. Nie mniej jednak polecam ten film wszystkim, którzy mają ochotę obejrzeć coś innego niż amerykańskie produkcje o jednostkach specjalnych. Co prawda to nie jest obraz na miarę "Miasta Boga", ale pokazuje egzotyczną dla nas specyfikę Rio i życia, które się tam toczy.

0 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Twórcy o filmie — Od 1997 roku, kiedy to José Padilha wraz ze swym bliskim przyjacielem, Marcosem Prado, założył firmę producencką Zazen, wszystkie spośród ich projektów – zarówno z uwagi na jakość, jak i ze względu na podejmowaną tematykę – były oglądane i wnikliwie studiowane przez sędziów, prawników, studentów i inne grupy akademickie. Były traktowane jako element i zarazem... zobacz więcej

Komentarze 4

Avatar square 200x200

Czechu 2009-12-10 7

Ciekawy – pokazuje brazylijskie slumsy z innej strony, tym razem ze strony członków elitarnej jednostki policyjnej. Po raz kolejny możemy zobaczyć co tam się dzieje, typowe bezprawie i wojna na ulicach. Policja strzela bez ostrzeżenie, pełno korupcji, każdy płaci żeby mieć spokój itp.. ciekawa produkcja, którą całkiem fajnie się ogląda.

Asmodeusz Czechu 2012-08-12 7

film mocny, wrecz brutalny pokazujący realny świat biedoty tego miasta i garstki tych co zaprzedali dusze by walczyć z gangami

Maciek_Przybyszewski 2009-07-19 7

BOPE a inne jednostki specjalne policji – Wg mnie nie można porównywać żadnej z istniejących jednostek specjalnych policji ze sobą. Każda działa w innej rzeczywiśtości, każda ma inne cele i zadania szczegółowe (ogólne czasem też). Każda jest jedyna w swoim rodzaju.

juskowiak 2008-04-07

Tak sobie myślę, że przydałaby się taka jednostka w Polsce. – Działająca bardzo brutalnie i ewdentnie przekrajczajac prawo, ale skutecznie eliminujac najgorszych bandziorow.
a tak na poważnie to nierowny jest ten film. sporo mozna mu zarzucic, na plus przedstawienie realiow brazylijskich slumsow oraz sama koncowka. to mialo byl uzupelnienie swietnego Miasta Boga i ten film wypadl bardzo srednio. liczyłem na więcej.
5+/10.

Współtworzą