Troja 2004

Troy

Film nakręcony na podstawie poematu Homera pt. "Iliada". Stworzona z rozmachem opowieść o porwaniu przez Parysa pięknej Heleny i trwającym 10 lat oblężeniu miasta, w którym skryli się niezwyciężeni dotąd Trojanie.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 70 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Brad Pitt
jako Achilles
Orlando Bloom
jako Paris
Eric Bana
jako Hektor
Sean Bean
jako Odyseusz
Peter O'Toole
jako Priam
Brian Cox
jako Agamemnon
Brendan Gleeson
jako Menelaos
Nathan Jones
jako Boagrius
Lucie Barat
jako Służebnica Heleny
Diane Kruger
jako Helen
Saffron Burrows
jako Andromache
Ken Bones
jako Hippasus

Fabuła

Film nakręcony na podstawie poematu Homera pt. "Iliada". Stworzona z rozmachem opowieść o porwaniu przez Parysa pięknej Heleny i trwającym 10 lat oblężeniu miasta, w którym skryli się niezwyciężeni dotąd Trojanie. Yankee_Notch

Gatunek
Akcja, Historyczny, Romans
Słowa kluczowe
zemsta, przemoc, gwałt, pogrzeb zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2004-05-14 (kino), 2004-05-09 (świat), 2004-11-03 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Warner Bros.
Helena Productions (koprodukcja)
Latina Pictures (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania, Malta
Inne tytuły
Untitled "The Illiad" Project (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 7 lat
Czas trwania
163 min/ wer. reż.: 201 minut
Budżet
175 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Miłość, zdrada, zemsta i wojna...3000 lat temu 10
  • 2008-11-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dzieła Homera są jednymi z najbardziej znaczących poematów w historii literatury. Wolfgang Petersen postanowił stworzyć film zainspirowany "Iliadą" Homera. Produkcję tą można zaliczyć do filmów przygodowych jak i dramatu, filmu wojennego, czy filmu akcji. Jest bardzo luźną adaptacją starożytnego dzieła, w wielu miejscach całkowicie zmienioną i przekazaną w taki sposób, żeby wzbudzić zainteresowanie współczesnego widza.

Z lekcji historii Wiemy, że wojna trojańska wybuchła z żądzy zemsty króla Menelaosa spowodowanej uprowadzeniem jego żony Heleny przez Parysa, księcia Troi. Wściekły małżonek wspólnie ze swoim okrutnym bratem, Agamemnonem, zebrał największą w owych czasach armię i wypłynął w kierunku Troi. W jego armii nie zabrakło wielkich bohaterów tamtych czasów: Odyseusza, króla Itaki i największego wojownika wszech czasów Achillesa, syna króla Peleusa i bogini morskiej Tetydy.

Scenarzysta (David Benioff) pozwolił sobie na zmiany w fabule "Iliady". W filmie jesteśmy świadkami pojedynku Achillesa i Hektora, konfliktu Achillesa z Agamemnonem o Bryzeidę, potajemnej wyprawy króla Priama do obozu Achajów po zwłoki syna oraz wprowadzenia za mury miasta drewnianego konia, później znanego jako koń trojański.

W pierwowzorze bogowie greccy byli równoprawnymi bohaterami opowieści w znaczny sposób wpływającymi na rozwój wypadków. Natomiast w filmie nie do końca zostało pokazane jak ogromną władzę dzierżyli w tamtych czasach. Ponadto 10-letnią wojnę trojańską na ekranie skrócono do zaledwie kilku dni.

Trzeba przyznać, że scenarzysta poradził sobie z adaptacją liczącego już ponad 3000 lat poematu. Nie uczynił z Achillesa głównej postaci, lecz poświęcił uwagę równo pomiędzy Achillesa, Hektora, Parysa, Priama czy Agamemnona. Poza tym Benioff nie był jednostronny w przedstawianiu racji stron uczestniczących w wojnie trojańskiej.

Obsada jest wprost imponująca. Obok Brada Pitta, który wcielił się w postać Achillesa na ekranie możemy podziwiać: Erica Banę (Hektor), Orlando Blooma (Parys), Seana Beana (Odyseusz), Braina Coxa (Agamemnon) i wielokrotnie nominowanego do Oscara Petera O'Toole, który zagrał rolę Priama, władcy Troi.

"Troja" to niezapomniany film. Warto go zobaczyć.

3 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Po odrzuceniu partytury Gabriela Yareda, na stołku kompozytora zasiadł James Horner, któremu napisanie ścieżki dźwiękowej zajęło mniej niż miesiąc. W wersji reżyserskiej filmu wydanej w 2007 roku, Wolfgang Petersen umieścił część odrzuconej muzyki Yareda, a także fragmenty ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak Planeta małp (w scenie pojedynku między Achillesem, a Hektorem), Hrabia Monte Christo i Żołnierze kosmosu. zobacz więcej

Pressbook

Marsz do boju — Oprócz opowieści o miłości i honorze, Troja mówi o brutalnej rzeczywistości wojny. Liczne sceny bitewne filmu musiały nie tylko doskonale, realistycznie wyglądać, musiały także przekazywać grozę walki. - Realizując sceny bitewne pamiętaliśmy o krwi, pocie i łzach – mówi Petersen. – Chcieliśmy, by widz miał wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w walce. Nasze bitwy... zobacz więcej

Komentarze 12

niebieski_joe 2013-01-20 7

Bardzo daleko od zachwytu – Po tej tematyce można było się spodziewać dużo więcej. A wyszedł nijaki film. Pod względem technicznym może nie był zły ale zdecydowanie zabrakło tu charakteru.

master602 2012-12-28 10

10/10 – super

szczotmaster 2010-10-02 7

… – Za pierwszym razem jak go oglądałem to mi się podobał. Za drugim razem nie chciało mi się go oglądać do końca. Polecam dla ludzi lubiących filmy typu… starożytne wojny.6/10

Maciek_Przybyszewski 2010-06-30 5

Troszkę się wynudziłem. – Jak historyk ze specjalizacją z historii starożytnej troszkę się wynudziłem na Troi. Pomijam, że głównym źródłem mówiącym o wojnie trojańskiej jest "Iliada" i raczej mówimy o legendzie niż historii, to film po prostu ciągnął się dla mnie jak falki z olejem.

Redox 2009-08-31 4

4/10 – Hej, złe to na pewno to nie jest, ale ma tyle wspólnego z "Iliadą" Homera jak mistrz Uwe Boll ze sztuką. Ładnie podana hollywoodszczyzna z zaskakująco dobrze zrobionymi scenami bitew (chociaż były momenty, że nie dało się odróżnić kto Grek a kto Trojan.. Film również obfituje w masę irracjonalnych zachowań (Achilles po zabiciu Hektor kładzie się koło jego grobu i ryczy…) i ta piosenka puszczona na napisach końcowych (gorzej dobrać się już chyba nie dało). Ale czy to ważne? Ważne, że wyszła z tego strawna, kolorowa rozpierducha. I Alleluja!

Asmodeusz Redox 2009-09-24 7

oto własnie chodzi współczesnemu amerykańskiemu widzowi, dużo dobrej, krwawej akcji i niewiele myślenia a jak już cos lekko liźnie jakichś tam faktów to juz wogle sukces

Współtworzą