Tajemnice Zoey 2002

The Secret Life of Zoey

Marcia niedawno rozstała się z mężem. Samotnie wychowuje 16-letnią Zoey. Dziewczyna nie może pogodzić się z rozpadem rodziny i coraz częściej sięga po leki. Z czasem uzależnia się od narkotyków, zaczyna również kraść. Marcia zwraca się o pomoc do byłego męża oraz do pracownika opieki społecznej. Próbuje ratować córkę.

Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mia Farrow
jako Marcia Carter
Julia Whelan
jako Zoey Carter
Cliff De Young
jako Larry Carter
Andrew McCarthy
jako Mike Harper
Caroline Aaron
jako Mimi

Fabuła

Marcia niedawno rozstała się z mężem. Samotnie wychowuje 16-letnią Zoey. Dziewczyna nie może pogodzić się z rozpadem rodziny i coraz częściej sięga po leki. Z czasem uzależnia się od narkotyków, zaczyna również kraść. Marcia zwraca się o pomoc do byłego męża oraz do pracownika opieki społecznej. Próbuje ratować córkę. Alpinus

Gatunek
Dramat

Szczegóły

Kraj produkcji
USA
Czas trwania
120 minut

Recenzje

Trudne życie nastolatki 3
  • 2011-04-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery To, że jak się ma naście lat świat jest niezwykle skomplikowany i przepełniony problemami wie każdy, kto owe naście lat miał. W filmie Tajemnice Zoey twórcy pamiętając o tym założeniu pokazują świat dziewczęcia zagubionego w rzeczywistości. Rozwód - dziś zjawisko nie budzące już większych kontrowersji i będące jednym z elementów otaczającego świata, dotyczy zasadniczo dwojga dorosłych ludzi, którzy rezygnują ze wspólnej relacji, nie chcą być małżeństwem, nie kochają się, a często się nie znoszą czy wręcz nienawidzą. Dziecko jednak jest stroną mającą najmniejszy wpływ na bieg wydarzeń i jednocześnie otrzymującą najsilniejszą falę uderzeniową. Dorośli z trudem radzą sobie z tą sytuacją, a cóż dopiero dzieci. Tak jak w przypadku dorosłych można mówić o ogromnych zmianach, tak też ich latoroślom najczęściej cały świat wywraca się do góry nogami. To, co miało stanowić dla nich ostoję nagle przestaje istnieć. Rzeczywistość rozpada się w drobne kawałki. I z tych kawałków musi ono na nowo poskładać swój mały prywatny świat.

Zoey jest zagubiona, krąży między domem matki a ojca, przy tym borykając się z trudami bycia nastolatką. Szkoła to przecież nie tylko miejsce gdzie spotyka się swoje koleżanki i kolegów, ale także miejsce gdzie przechodzi się całe serie trudnych zadań do wykonania. Testy, prace domowe i cały ten szkolny ambaras, a do tego życie towarzyskie, które właśnie w tym okresie życia zaczyna stawać się coraz bardziej intensywne. Pierwsze zauroczenia, pocałunki, miłości… To wszystko sprawia, że egzystencja staje się coraz bardziej uciążliwa i coraz trudniejsze jest zwykłe funkcjonowanie. Jednak istnieją środki zaradcze zmieniające niemożliwy do wytrzymania znój codzienności. Tymi środkami okazują się środki farmakologiczne, różnego rodzaju wspomagacze i narkotyki. Adam Nowak z zespołu "Raz Dwa Trzy" śpiewa "Nie pal, nie pal, nie pal", a twórcy filmu analogicznie przekazać przesłanie "Nie bierz, nie bierz, nie bierz".

Aspekt pedagogiczny tej produkcji wydaje się być chyba największym plusem całego przedsięwzięcia. Dlatego też sądzę, że film ten z powodzeniem można by było poddawać analizie na lekcjach godziny wychowawczej w gimnazjum, jako materiał do pogadanek na temat zdrowego trybu życia i szkodliwości nałogów. Dydaktyzm sam w sobie nie jest rzeczą złą, ale z pewnością niewystarczającą by film uczynić interesującym. Historia jest dość prosta, co oczywiście nie stanowi zarzutu, jednakże sposób jej opowiedzenia i dziury logiczne w niej obecne sprawiają, że coś co mogło być dobrym filmem jest nijaką, a wręcz kiepską produkcją telewizyjną. Poziom gry aktorskiej też nie zachwyca, eufemistycznie rzecz ujmując. Główna bohaterka pomimo tego, że drewniana, w pewien sposób ujmuje swą dziewczęcością. Mia Farrow zaś przez większość czasu jaki znajdowała się na ekranie była wręcz nieznośnie drażniąca.

Życie jest trudne chyba w każdym swoim etapie niezależnie od tego, czy jest się dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym czy też starcem - zawsze się ma przed sobą wiele problemów, z którymi należy się zmierzyć i stawić im czoła. Film stara się pokazać w jaki sposób te życiowe dylematy dotykają szesnastoletnią dziewczynę i jaki sposób na poradzenie sobie z nimi ona wybiera. Nasza bohaterka tworzy swój alternatywny świat w którym obok narkotyków pojawiają się altruistyczne zachowania. Obok kłamstw są dobre uczynki, a w nikczemnym świecie życzliwi ludzie.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą