Bitwa o Midway 1976

Midway

1942 r. Dowódca floty japońskiej, admirał Isoroku Yamamoto, ma rozbić flotę USA na Pacyfiku. W tym celu musi doprowadzić do zlikwidowania amerykańskiej bazy wojskowej na wyspie Midway. Jednak dzięki złamaniu japońskich szyfrów amerykański wywiad dowiaduje się o tych planach. Pracę nad planem bitwy z Japończykami zaczyna szef… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Charlton Heston
jako Kpt. Matthew Garth
Edward Albert
jako Ppor. Thomas Garth
Henry Fonda
jako Adm. Chester W. Nimitz
James Coburn
jako Kpt. Vinton Maddox
Glenn Ford
jako Kontradm. Raymond A. Spruance
Hal Holbrook
jako Kmdr Joseph Rochefort
Toshirô Mifune
jako Adm. Isoroku Yamamoto
Robert Mitchum
jako Wiceadm. William F. "Bull" Halsey Jr.
Cliff Robertson
jako Kmdr Carl Jessop
Robert Wagner
jako Kmdr ppor. Ernest L. Blake
Robert Webber
jako Kontradm. Frank J. "Jack" Fletcher
Ed Nelson
jako Kontradm. Harry Pearson

Fabuła

1942 r. Dowódca floty japońskiej, admirał Isoroku Yamamoto, ma rozbić flotę USA na Pacyfiku. W tym celu musi doprowadzić do zlikwidowania amerykańskiej bazy wojskowej na wyspie Midway. Jednak dzięki złamaniu japońskich szyfrów amerykański wywiad dowiaduje się o tych planach. Pracę nad planem bitwy z Japończykami zaczyna szef wywiadu, komandor Joseph Rochefort, oraz admirał Chester Nimitz. Nakręcona z rozmachem rekonstrukcja jednej z największych bitew morskich II wojny światowej. Melman

Gatunek
Dramat, Wojenny

Szczegóły

Premiera
1976-06-18 (świat)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
132 minut

Recenzje

Odwet za Pearl Harbor 8

7 grudnia 1941 roku flota japońska niepostrzeżenie podpłynęła w rejon Hawajów i atakując bazę morską USNavy, rozpoczęła wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Pół roku później doszło w pobliżu wyspy Midway do bitwy, która stała się punktem zwrotnym działań na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Była też niejako odwetem za Pearl Harbor. Naprzeciwko siebie stanęły silne zgrupowania lotniskowców i okrętów wsparcia. Dzięki przypadkowi i rozsądkowi głównodowodzącego siłami amerykańskimi bitwa została wygrana przez marynarkę USA.

Zrealizowane z wielkim rozmachem kino wojenne. Plejada aktorów: Charlton Heston, Robert Mitchum, Toshiro Mifune, Hal Holbrook czy Henry Fonda, gra na dobrym poziomie. W epizodach można zobaczyć wtedy mało znanego Toma Sellecka, czy Erika Estradę.

Świetne efekty specjalne (choć dziś mogą już śmieszyć swą naiwnością i prostotą) w połączeniu ze zdjęciami Harry’ego Stradlinga Jr. dają niesamowity efekt ogromu oceanu i żywiołowej, śmiertelnej walki na nim się rozgrywającej oraz potęgi lotniskowców. To wszystko oprawione jest muzyką Johna Williamsa, specjalisty od epopei filmowych.

Niestety film, podobnie jak wiele innych amerykańskich produkcji tego typu, emanuje wszechobecnym patriotyzmem spod znaku gwieździstego sztandaru. Na każdym kroku spotykamy amerykańską flagę. W obrazie tym jeden z wątków dotyczy miłości amerykańskiego pilota do dziewczyny japońskiego pochodzenia, która wraz z rodzicami została osadzona w obozie dla internowanych. Według mnie zbyt wyraźnie widać tu próbę usprawiedliwiania czy tłumaczenia, że takie postępowanie było słuszne i jak najbardziej pożądane.

Ogólnie film ogląda się z przyjemnością. Dość wiernie odtworzone zostały realia historyczne i sam przebieg bitwy. Z czystym sumieniem mogę polecić ten film fanom epopei wojennych, jak i tym, którzy lubią kino historyczne. Osoby, które wolą coś lżejszego raczej się będą na nim nudzić, ale myślę, że jeżeli są prawdziwymi kinomanami, nie mogą przejść obok tego obrazu obojętnie.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2010-06-04 8

Z. Flisowski – Burza nad Pacyfikiem – Wszystkich zainteresowanych działaniami wojennymi na Pacyfiku, w tym bitwą o Midway, zachęcam do przeczytania książki Zbigniewa Flisowskiego – Burza nad Pacyfikiem. Szczegółowo opisane praktycznie wszystkie bitwy morskie drugiej wojny światowej, które miały miejsce w tym rejonie. Pozycja co prawda obszerna, ale warta uwagi.

Czechu 2007-06-23 7

Film dobry – jak na tamte czasy to nawet nawet. 7/10

Współtworzą