Lista Schindlera 1993

Schindler's List
Film

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Liam Neeson
jako Oskar Schindler
Ben Kingsley
jako Itzhak Stern
Ralph Fiennes
jako Amon Goeth
Caroline Goodall
jako Emilie Schindler
Jonathan Sagall
jako Poldek Pfefferberg
Embeth Davidtz
jako Helen Hirsch
Andrzej Seweryn
jako Julian Scherner
Anna Mucha
jako Danka Dresner
Jacek Wójcicki
jako Henryk Rosner
Ezra Dagan
jako Rabin Jakub Lewartow
Paweł Deląg
jako Dolek Horowitz
Maciej Kozłowski
jako Esesman, uczestnik likwidacji getta

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny, Biograficzny
Słowa kluczowe
krew, nadzieja, sadyzm, żołnierz zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1994-03-04 (kino), 1993-11-30 (świat), 2004-04-29 (dvd)
Dystrybutor
ITI Cinema
Wytwórnia
Amblin Entertainment
Universal Pictures
Heritage Films (współpraca produkcyjna)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
197 minut
Budżet
25 000 000 USD
Wiadomości 6
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Jako producent Steven Spielberg składał propozycję reżyserowania filmu wielu reżyserom. Odrzucili ją m.in. Martin Scorsese, Roman Polański i Billy Wilder. Ten ostatni przekonał Spielberga, że sam powinien zająć się reżyserią. zobacz więcej

Komentarze do filmu 16
i_darek1x 10

Arcydzieło i tyle ! Film który każdy powinien zobaczyć ! Nic ująć nic dodać ! Kto nie widział niech czym prędzej to nadrabia ! Bo to wstyd !;)

dawidek98 9

Najbardziej w tym wielkim filmie podobała mi się scena, jak uratowani spod rąk Oskara Schindlera ludzie kładą na jego grobie kamyki. Przepiękna scena. Do tego trochę zdań wypowiedzianych po polsku – nawet nasz naród się doskonale w tym filmie znajdzie.

Bejtmen 8

Jeden z najmocniejszych i zarazem bardzo subtelnych filmów poruszających temat Holocaustu. Polecałbym każdemu. 8+

pajki_filmaniak 8

ten film wojenny trzeba zobaczyć Spielberg brawo…..

Anulka1357 10

Lista Schindlera – Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób można osiągność apogeum dbałości o szczegóły w produkcji filmowej? Opowiedź jest prosta – jeżeli w filmie występują prawdziwie postacie do zaprośmy ich do udziału w kręconej ekranizacji. Tak też postąpił Steven Spielberg, zadając sobie nie lada trud, gromadząc wszystkich byłych żyjących jeńców wojennych. Film jest zamknięty jedyną w swym rodzaju klamrą fabularną – z którą nigdy wcześniej się nie spotkałam – jest przemyślany od początku do końca. Reżyser pokusił się również o to aby w pełni oddać wojenne relia, używając charakterystycznych strojów, środków transportu, aktórów posługujących się odpowiednim językiem, a nawet okoliczności towarzyszących bohaterom ukazując rzeczywiste miejsca wydarzeń. Reasumując jeżeli chcecie zobaczyć kunszt twórczości to nie pozostaje Wam nic innego jak tylko zobaczyć Listę Schindlera.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Sweet_Foxy
394 pkt.
3
Perfik
101 pkt.
4
czeskapanna
90 pkt.
5
piotrek681
78 pkt.
6
Hsi_Nao
72 pkt.
7
jacks
49 pkt.
8
kaskader
39 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…