Big Love 2012

Emilia ma 16 lat, gdy poznaje o siedem lat starszego przystojnego Maćka. Chłopak otwiera przed niewinną dziewczyną świat miłości i namiętności. Wkrótce Emilia porzuca rodzinny dom, by zamieszkać z ukochanym. Chłopak imponuje wychowanej bez ojca dziewczynie. Emilia dojrzewa w związku i z wpatrzonej w Maćka dziewczyny przeistacza… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 39 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Aleksandra Hamkało
jako Emilia Baumgardt
Antoni Pawlicki
jako Maciek Dolny
Robert Gonera
jako Adam Jasny
Dobromir Dymecki
jako Piotr "Kudłacz" Gawenda
Łukasz Bugowski
jako Andrzej
Magdalena Pociecha
jako Magda Nowak, przyjaciółka Emilii
Małgorzata Pieczyńska
jako Maria Baumgardt, matka Emilii
Adam Ferency
jako Prokurator
Magdalena Wójcik
jako Bożena Jasny, żona Adama
Borys Szyc
jako Współwięzień
Magdalena Waligórska
jako Blondyna

Fabuła

Emilia ma 16 lat, gdy poznaje o siedem lat starszego przystojnego Maćka. Chłopak otwiera przed niewinną dziewczyną świat miłości i namiętności. Wkrótce Emilia porzuca rodzinny dom, by zamieszkać z ukochanym. Chłopak imponuje wychowanej bez ojca dziewczynie. Emilia dojrzewa w związku i z wpatrzonej w Maćka dziewczyny przeistacza się w piękną świadomą siebie i ciekawą świata młodą kobietę. Zaczyna śpiewać w zespole, co zawsze było jej największym marzeniem. Pierwsze sukcesy dodają Emilii pewności siebie. Wkrótce wokół niej zaczynają pojawiać się nowi mężczyźni. Maciek nie może pogodzić się z niezależnością Emilii, czuje, że traci nad nią władzę. Namiętne love story przeistacza się w toksyczną miłość, która uzależnia jak narkotyk i nieuchronnie prowadzi do dramatycznego finału… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans, Thriller
Słowa kluczowe
więzienie, morderstwo, miłość, seks zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2012-02-10 (kino), 2012-09-27 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Watchout Productions
Studio Produkcyjne Orka (koprodukcja)
Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
Kraj produkcji
Polska
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
95 minut
Budżet
2 742 651 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Big Disappointment 4

Do współczesnego polskiego kina - powiedzmy - "mniej ambitnego" w zasadzie podchodzę z dużą rezerwą. Niejeden już raz po tego typu produkcjach odczuwałam niesmak i rozczarowanie brakiem oryginalnych pomysłów, wulgarnym dowcipem czy niechlujnym wykonaniem. Po obejrzeniu filmu Big love Barbary Białowąs moje odczucia na temat tego rodzaju rodzimego kina raczej nie ulegną zmianie.

Na początku wszystko zapowiada się nawet dość ciekawie. Zbuntowana szesnastolatka Emilia (Aleksandra Hamkało) wyprowadza się od matki, żeby zamieszkać ze starszym o kilka lat Maćkiem (Antoni Pawlicki). Chłopak wprowadza ją w nowe, "dorosłe" życie, pełne wyzwolonego seksu, "wolności' i różnych używek. Jednocześnie w równolegle prowadzonym wątku obserwujemy Maćka jak kilka lat później siedzi w więzieniu za zabójstwo Emilii. Krok po kroku zdobywamy o nich nowe informacje. Czy chłopak jest winny? Tego dowiadujemy się na końcu, o ile widz zdoła dotrwać do ostatniego kadru tego dość mętnego seansu.

Sam pomysł fabularny wydaje się interesujący. Gorzej wyszło prowadzenie akcji i sama realizacja. Przede wszystkim zachowania i motywy głównych bohaterów są pozbawione głębszego sensu. Nie wiadomo, co nimi kieruje: miłość, pożądanie czy może nienawiść? Początkowo myślałam, że zanosi się na 9 1/2 tygodnia w polskim wydaniu, ale oczywiście przeliczyłam się. Scen erotycznych i golizny jest co prawda rzeczywiście sporo, jak na rodzime produkcje (co dla niektórych widzów może być atrakcyjne) i chyba głównie tymi scenami film ściągnął do kina całkiem sporo widzów. Niestety nie potrafię dostrzec innych walorów tego "dzieła".

Reżyseria prowadzona jest (przynajmniej w zamyśle realizatorki) w bardzo "amerykański" sposób. Staje się to już regułą w tego typu produkcjach, choć zdecydowanie nie przystaje do polskich realiów. Wrażenie obcości potęgują piosenki, śpiewane (a w zasadzie pojękiwane) oczywiście w języku angielskim. Wiele do życzenia pozostawia także gra dwójki głównych aktorów. O ile Antoni Pawlicki miejscami potrafi coś wiarygodnego z siebie wykrzesać, o tyle Aleksandra Hamkało jest przez cały czas tak samo irytująca i bezbarwna. Honoru polskiej sztuki aktorskiej bronią Adam Ferency i Robert Gonera, ale ich obecność na ekranie jest dawkowana tak skąpo, że ostatecznie nie wpływa znacząco na podwyższenie oceny filmu.

Po raz kolejny przekonałam się, że szeroko pojęte polskie kino rozrywkowe od jakiegoś czasu stoi na zastraszająco niskim poziomie. Reżyserzy nie potrafiąc znaleźć własnego stylu, czerpią garściami rozwiązania podpatrzone w zachodnich produkcjach. Nie dbają przy tym o polskie realia. Chciałam, żeby Big love okazało się czymś nowym i ożywczym. Niestety, po raz kolejny obejrzałam film bez polotu, o nieprzemyślanej fabule i byle jak zagrany. Szkoda zaprzepaszczonej szansy.

4 z 6 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Zdjęcia trwały od 24 czerwca do lipca 2011 roku. zobacz więcej

Pressbook

O filmie mówi jego autorka, Barbara Białowąs — BIG LOVE to antyromantyczna opowieść o wielkiej miłości. Dramatyczna historia pary zakochanych, rozgrywająca się na przestrzeni kilku lat. Emilka ma 16 lat, kiedy poznaje Maćka, starszego od niej o kilka lat. To jej pierwszy chłopak, który nie tylko wprowadza ją w świat namiętności i buntu wobec konserwatywnych zasad, ale stanowi dla niej – wychowywanej tylko przez... zobacz więcej

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Bloody_Boy 2012-02-13 9

Fenomenalny !!! – Jeden z najlepszych Polskich Filmów !!! Genialny, bardzo przejmujący – 10/10 !!!

Malinka175 2013-07-01 9

8/10 – Czytając komentarze od filmem na YT stwierdzam, że film jest niesamowicie głęboki, ale żeby go zrozumieć, trzeba do niego dorosnąć. POLECAM

Justyna007 2013-03-10 7

[7/10] Dobry – Można obejrzeć.

arturu 2012-10-11 7

Dobry. - Dobrze się ogląda.

juskowiak 2012-02-20 7

Kolejny bardzo dobry – z Polski. Wydaaje się, ze w temacie toksycznej miłości nie da sie powiedzieć nic wiecej, ze to nieaktualny temat. Jednakten film ma to cos w sobie. Momentami dłuży się, irytuja muzyczne wstawki, ale nie pozostawia obojetnym. Dobry scenariusz, jeszcze lepsze role, fajna zdjęcia, dużo seksu i zaskakujące zaskoczenie.

Polak potrafi nakręcic dobry film. Ocenę podnoszę o połówkę za ostatnie trzy minuty.
Ciekaw jestem jak rozwiną się ci mlodzi aktorzy.

7/10

Współtworzą