Eksperyment 2010

The Experiment

Remake filmu niemieckiego Eksperyment, który powstał na bazie autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1971 roku,a zostały przeprowadzone przez Phillipa Zimbardo. Naukowcy wyodrębnili dwudziestosobową grupę i zamknęli ich w odosobnieniu. Ośmiu z nich miało odgrywać role strażników więziennych, a… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 29 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Cam Gigandet
jako Chase
Adrien Brody
jako Travis
Maggie Grace
jako Bay
Forest Whitaker
jako Barris
Fisher Stevens
jako Archaleta
Travis Fimmel
jako Helweg
David Banner
jako Bosch
Ethan Cohn
jako Benjy
Damien Leake
jako Gubernator
Rod Maiorano
jako Rex
Jason Lew
jako Oscar

Fabuła

Remake filmu niemieckiego Eksperyment, który powstał na bazie autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1971 roku,a zostały przeprowadzone przez Phillipa Zimbardo. Naukowcy wyodrębnili dwudziestosobową grupę i zamknęli ich w odosobnieniu. Ośmiu z nich miało odgrywać role strażników więziennych, a pozostała dwunastka - role więźniów. Niegroźny początkowo eksperyment zaczął wychodzić spod kontroli naukowców... Hsi_Nao

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
więzień, eksperyment, strażnik, odgrywanie roli

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-07-15 (świat), 2011-02-09 (dvd)
Wytwórnia
Inferno Entertainment
Magnet Media Productions
Stage 6 Films zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
96 minut
Budżet
21 800 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 11

Redox 2011-09-17 3

Eksperyment nieudany – "Eksperyment" z 2001 r., na którym oparty jest film nie był pozbawiony wad. Głównym zarzutem niemieckiego filmu było na siłę wplątanie zuniwersowanych faz o humanizmie, władzy czy sile przetrwania. Jednak towarzyszące akcji napięcie, rodząca się transformacja całego miejsca, w którym odbywał się tytułowy eksperyment zasłuchiwała na pochwały. Remake prezentuje się o wiele gorzej. Obraz Paula Scheuringa pod względem warsztatu reżyserskiego wygląda jak marny film telewizyjny. Kuleje mnóstwo rzeczy, które sprawiają, że film wydaje się wykonany bardzo niedokładnie. Chwalone tak kreacje aktorskie, głównie tę którą stworzył Forest Whitaker także zawodzą. Są albo mało wyraziste, albo jak w przypadku wspomnianego ostatniego króla Szkocji przeszarżowane i nazbyt ekspresywne.

Jedyny plus to to, że twóry nie poszli w ślady chociażdy Gusa van Santa sprzed dekady, kiedy to kręcąc remake "Psychozy" Hitchcocka kratka w kratkę odtworzył scena po scenie. Chociaż z drugiej strony nowe elementy nie koniecznie się sprawdziły, np. inny układ pomieszczeń więziennych, scenografia z filmu z 2001 r. robiła wrażenie.

Nie dziwię się, że film od razu trafił na rynek dvd. Może to już czas zaprzestać remake’ów naprawdę dobrych filmów a przyzwyczajenie się przez mieszkańców Nowego Kontynentu do napisów…

3/10

master602 2011-01-23 6

6/10 – film dobry choć coś mu brakowałp

Darth_Artur 2010-12-23 7

Dobry, choć przesadzony. – Przez cały film na pierwszy plan rzuca się rola Whitakera, trudno sobie wyobrazić, żeby dało się lepiej pokazać graną przez niego postać. To właśnie ona trafia w sedno tego czym był eksperyment ze Stanford. Z drugiej strony, pomimo że to film oparty na faktach, to jednak fabularny i przez to jest, mówiąc kolokwialnie, przegięty. Twórcy trochę za daleko posunęli się z fabułą.

Dla mnie 7/10.

Zobacz wszystkie 4 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Quagmire Darth_Artur 2010-12-23 4

Mimo solidnej roli Whitakera to niestety w wielu miejscach kuleje reżyseria. Mamy przerysowane postacie (doktor kierujący eksperymentem to jakiś szalony naukowiec z lat 50-tych), przerysowane sceny (Whitaker wzruszający się na komedii romantycznej, Whitaker "dumnie stojący" przed lustrem), wreszcie wspomniany czarnoskóry aktor często szarżuje puszczony przez reżysera "samopas". Mimo wszystko bardziej podobała mi się rola Brody’ego.

Nie wiem jak miało to miejsce w rzeczywistości, ale na filmie jednak za szybko dochodzi do ekscesów, a przecież starczyłoby pokazać w krótkim montażu trochę więcej spokojnych dni. Jeśli wsadzi się 30 chłopa w jedno miejsce to co nastąpi prędzej? Wódka i pieprzne dowcipy czy odlewanie się na współtowarzysza?

Ode mnie tylko 5/10.

Mi się wydaje, że niemieckim oryginale było to o wiele lepiej pokazane :) Tutaj przesadzili. Dużo rzeczy kuleje. Stąd pewnie od razu na DVD, a nie do kin.

Darth_Artur Darth_Artur 2010-12-23 7

> Quagmire o 2010-12-23 11:27 napisał:
> Nie wiem jak miało to miejsce w rzeczywistości, ale na filmie jednak za szybko
> dochodzi do ekscesów, a przecież starczyłoby pokazać w krótkim montażu trochę
> więcej spokojnych dni. Jeśli wsadzi się 30 chłopa w jedno miejsce to co nastąpi
> prędzej? Wódka i pieprzne dowcipy czy odlewanie się na współtowarzysza?

W rzeczywistości eksperyment zakończył się po 6 dniach, a miał trwać dwa tygodnie. Obejrzyj sobie film dokumentalny jeśli interesuję cie temat http://www.youtube.com/watch?v=YcCD3wMkzlY

Co jednak nie zmienia faktu ze film fabularny jest przesadzony.

elmo_krk Darth_Artur 2011-01-24 7

Faktyczne trochę przesadzony, ale bardzo fajnie się oglądało. Ode mnie 7/10.

dziubek_1 2010-09-15 8

8/10 – Spodziewałem się innego zakończenia, myślałem że pociągną jeszcze ze 2 dni. No cóż, lubię filmy na podstawie wydarzeń autentycznych. Ten zaczynał się obiecująco, tak na 9,5/10 skończył coś koło 7.

i_darek1x 2010-09-12 4

Dostateczny ! – Remake jak to remake ,może być udany lub nie w tym przypadku jak dla mnie dostateczny .
Można pooglądać czemu nie ?Choć eksperyment raczej w tym przypadku jest dosyć przewidywalny …

Współtworzą