Owca w Wielkim Mieście 2000-2002

Sheep in the Big City

Kreskówka opowiada o pewnym Owcy, który przybywa do Wielkiego Miasta, znudzony życiem na farmie Farmera Jana. Jednak nie może on sobie pozwolić na spokojne, wielkomiejskie życie, gdyż staje się obiektem polowań dla Tajnej Organizacji Militarnej. A wszystko dlatego, że Wściekły Naukowiec właśnie skonstruował specjalne działo… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kevin Seal
jako Gadający Szwed
Jacek Bursztynowicz
jako Gen. Konkretny
Jarosław Boberek
jako Gadający Szwed
James Godwin
jako Farmer Jan
Paweł Szczesny
jako Farmer Jan
Jacek Kopczyński
jako Komentator
Mo Willems
jako On sam
Jerzy Słonka
jako Wściekły Naukowiec
Ken Schatz
jako Akwizyor Oksymorona
Janusz Wituch
jako Narrator
Zbigniew Suszyński
jako Facet reklamujący produkty "Oxymorona"
Stephanie D'Abruzzo
jako Liza Dzierżawa

Fabuła

Kreskówka opowiada o pewnym Owcy, który przybywa do Wielkiego Miasta, znudzony życiem na farmie Farmera Jana. Jednak nie może on sobie pozwolić na spokojne, wielkomiejskie życie, gdyż staje się obiektem polowań dla Tajnej Organizacji Militarnej. A wszystko dlatego, że Wściekły Naukowiec właśnie skonstruował specjalne działo napędzane owcą! Każdy odcinek podzielony jest na trzy segmenty przeplatane reklamami dziwacznych produktów firmy Oksymoron, a na zakończenie następuje zwariowany występ Gadającego Szweda... Anonimowy

Gatunek
Animowany, Komedia

Szczegóły

Premiera
2001-09-03 (kino), 2000-11-17 (świat)
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
odc.: 30 minut

Recenzje

Groteskowy świat małej Owcy w Wielkim Mieście 10
  • 2006-08-08
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Owca w Wielkim Mieście” to chyba jedna z najbardziej zwariowanych kreskówek, które powstały na zlecenie Cartoon Network. Jak dotąd nie spotkałam żadnego serialu animowanego, który byłby w stanie równie silnie i pozytywnie oszołomić widza.

Od pierwszej minuty jesteśmy zarzucani absurdami – Owca (TEN Owca) z nudów wyrusza do miasta o nazwie Wielkie Miasto, gdzie jest ciągle ścigany przez członków Tajnej Organizacji Militarnej, która chce wykorzystać zwierzaka do uruchomienia Działa Napędzanego Owcą… Twórcy tej kreskówki musieli się mocno napracować, żeby uczynić fabułę tak nieprawdopodobną (ukłon w stronę Mo Willemsa).

Ale jakież to efektowne! Z jednej strony mamy świadomość, że sprawa tyczy się najzwyklejszych na świecie rzeczy, takich jak owce, miasta, wojskowi… Ale sposób podania treści sprawia, że wszystko nabiera wyrazu groteski i prześmiewczości. Bo w „Owcy…” tylko pozornie niewiadomo, o co chodzi. Jeżeli przez chwilę skupimy się na wydarzeniach w filmie, drugie dno stanie się bardzo wyraźne.

Mamy tu naprawdę doskonałą parodię codziennego życia – Owca czuje się zagubiony w metropolii, tak jak czasem każdy z nas, doświadcza okrucieństwa i pychy ludzi bogatych, zakochuje się (co prawda w różowej pudlicy, ale miłość bywa ślepa), wciąż umyka przed tymi, którzy chcą go wykorzystać do własnych celów i szuka swojego miejsca w świecie. Chyba każdy ma coś wspólnego z Owcą.

Piękno tej bajki polega na tym, że możemy dzięki niej popatrzeć na swoje życie w krzywym zwierciadle, pośmiać się z tego, co normalnie by nas smuciło lub przerażało. „Owca…” to nie tylko animowana rozrywka, ale również groteskowe przedstawienie o tym, kim jesteśmy i jak się zachowujemy.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 3

Avatar square 200x200

Timothy 2007-07-04

coś w stylu Monthy Pyton – czyli śmieszne i zabawne. godne polecenia;]

VALDEK1963 Timothy 2007-10-07 10

Kilka lat temu obejrzałem na CARTOON i do tej pory jestem pod wrażeniem. Zbrodnią było zaprzestanie emisji. Co uczynić, by ponownie oglądać ten serial? Błagam o pomoc! waldemarzeja@op.pl 510 36 54 34 VALDEK1963

Timothy Timothy 2007-10-07

napisać petycję do kanału Boomerang, który puszcza kreskówki te, które nie są nadawane już na Cartoonie, jak Odlotowe wyścigi, Top Cat itd. Tam z pewnością by puścili, nie to co CN, on stawia na nowe i jakże denne, kreskówki (jakieś wiewiórki, ben teny czy bracia Adrenalini).

Współtworzą