Boże Narodzenie 2005

Joyeux Noël

W Wigilię świąt Bożego Narodzenia w 1914 r. w okopach żołnierzy niemieckich, francuskich i angielskich doszło do spontanicznego zawieszenia broni. Przyczyniła się do tego głośno śpiewana kolęda. Duńska śpiewaczka Anna Sorensen (Diane Kruger) zostaje zaproszona blisko linii frontu, by zaśpiewać dla niemieckich oficerów. Kiedy… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Obsada Zobacz pełną obsadę

Diane Kruger
jako Anna Sörensen
Benno Fürmann
jako Nikolaus Sprink
Guillaume Canet
jako Por. Audebert
Gary Lewis
jako Palmer
Dany Boon
jako Ponchel
Daniel Brühl
jako Horstmayer
Lucas Belvaux
jako Gueusselin
Alex Ferns
jako Gordon
Steven Robertson
jako Jonathan
Frank Witter
jako Jörg
Bernard Le Coq
jako Generał
Ian Richardson
jako Biskup

Fabuła

W Wigilię świąt Bożego Narodzenia w 1914 r. w okopach żołnierzy niemieckich, francuskich i angielskich doszło do spontanicznego zawieszenia broni. Przyczyniła się do tego głośno śpiewana kolęda. Duńska śpiewaczka Anna Sorensen (Diane Kruger) zostaje zaproszona blisko linii frontu, by zaśpiewać dla niemieckich oficerów. Kiedy rozbrzmiewa kolęda "Cicha noc", żołnierze z przeciwnych stron wychodzą z okopów i razem uczestniczą we mszy. Nazajutrz dzielą się jedzeniem, odbywa się nawet mecz piłki nożnej. Ale przecież zawieszenie broni nie może trwać wiecznie... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny, Muzyczny, Romans
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, przemoc, pogrzeb zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2005-05-16 (świat), 2007-02-23 (dvd)
Kraj produkcji
Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rumunia, Norwegia
Inne tytuły
Merry Christmas (tytuł międzynarodowy)
Happy Christmas (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
116 minut
Budżet
22 000 000 USD

Recenzje

Żołnierz też człowiek 9
  • 2011-02-08
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Najlepszą recenzją dla tego dzieła są nominacje w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny (zagraniczny) do Oscara, Złotego Globu, a także nagrody BAFTA.

Na początku trzeba podkreślić fakt, iż jest to film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jest to o tyle ważne, że pozwala zagłębić się we wnioskach wypływających z wydarzeń, które miały miejsce i zostały przedstawione. W przeciwieństwie do innych klasycznych filmów wojennych ten jest najbliżej ukazania prawdziwej natury człowieka stojącego przed bardzo prawdopodobną możliwością odebrania komuś życia.

To co tam się wydarzyło jest potwierdzeniem tego, że człowiek a w tym przypadku żołnierz dąży do pokojowego rozwiązania sytuacji i uniknięcia rozlewu krwi. Żołnierze stojący po przeciwnej stronie, po bliższym kontakcie z dotychczasowym wrogiem uświadamiają sobie, że jest to osoba taka jak oni i przy ponownej możliwości walki nie są w stanie zakończyć życia człowieka, z którym przed chwilą razem śpiewali kolędy, grali w piłkę nożną i modlili się podczas odprawianej mszy. To wydarzenie wpływa na powstanie sympatii względem żołnierza innej narodowości. Wrogowie dzielą się wiedzą o swoich rodzinach co tylko wzmaga niechęć do walki pomiędzy nimi.

Nie jest to film dynamiczny i pełen wrażeń. Wymaga od widza zastanowienia się nad sensem wojny, żołnierzem wysłanym do walki ale niekoniecznie chętnym odbierać matkom i ojcom synów, żonom mężów, jak również córkom i synom ojca.

Osobom, którym spodobał się ten film polecam książkę Dave'a Grossmana "O zabijaniu", która opisuje zachowanie żołnierza w sytuacji zagrożenia i wiele innych aspektów wojny.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Avatar square 200x200

ALVAREZ 2014-02-05

… – historia świetna,film średni

sulek2712 2011-02-02 9

ambitne – ambitne kino bez dwóch zdań.Nie ma co mówić trzeba zobaczyć.

Współtworzą