Pokuta 2007

Atonement

Trzynastoletnia Briony Tallis pochodząca z zamożnej rodziny posiada ogromną wyobraźnię, którą wykorzystuje do pisania sztuk i opowiadań. Rodzice są zachwyceni jej talentem pisarskim. Briony napisała kolejną sztukę, którą chce wystawić podczas rodzinnego zjazdu, mają jej w tym pomóc jej kuzynka oraz bliźnięta. Jednakże okazuje… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 87 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Keira Knightley
jako Cecilia Tallis
James McAvoy
jako Robbie Turner
Romola Garai
jako Briony Tallis (18 lat)
Saoirse Ronan
jako Briony Tallis (13 lat)
Brenda Blethyn
jako Grace Turner
Vanessa Redgrave
jako Starsza Briony
Juno Temple
jako Lola Quincey
Nonso Anozie
jako Frank Mace
Benedict Cumberbatch
jako Paul Marshall
Daniel Mays
jako Tommy Nettle
Gina McKee
jako Siostra Drummond
Alfie Allen
jako Danny Hardman

Fabuła

Trzynastoletnia Briony Tallis pochodząca z zamożnej rodziny posiada ogromną wyobraźnię, którą wykorzystuje do pisania sztuk i opowiadań. Rodzice są zachwyceni jej talentem pisarskim. Briony napisała kolejną sztukę, którą chce wystawić podczas rodzinnego zjazdu, mają jej w tym pomóc jej kuzynka oraz bliźnięta. Jednakże okazuje się, że kuzyni są beznadziejnymi aktorami i cały plan spełza na niczym. Briony, w chwilach wolnych od pisania szpieguje syna pokojówki Robbie'go, w którym jest zadurzona. Okazuje się, że Robbie romansuje z jej starszą siostrą Cecylią. Kiedy pewnej nocy jej kuzynka Lola zostaje zgwałcona, Briony jest pewna, że widziała jak zrobił to Robbie. Młody człowiek wbrew protestom Cecylii, zostaje wtrącony do więzienia, a następnie wysłany na wojnę do Francji... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Wojenny, Romans
Słowa kluczowe
krew, więzienie, druga wojna światowa, policja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-02-08 (kino), 2007-08 (świat), 2008-06-12 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Universal Picture
Working Title Films
StudioCanal (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Francja, USA
Inne tytuły
Expiation (Kanada)
Reviens-moi (Francja)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
123 minut
Budżet
30 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 3 wiadomości

Recenzje

Nie każda pokuta bywa odkupieniem winy. Niekiedy jest już na to za późno… 8
  • 2009-07-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Z adaptacją filmową literatury rzecz ma się podobnie jak z jej tłumaczeniem. Trudno przełożyć na obraz wszelakie niuanse językowe oryginału. Wydaje się, że twórcom Pokuty to się udało… Kompozycja filmu jest intrygująca i zaskakująca zarazem. Mamy tu do czynienia nie tyle ze skomplikowaną fabułą, ale raczej z nie zawsze chronologicznym tokiem zdarzeń, które widz układa niczym puzzle, dopasowując do siebie odpowiednie kawałki. Częste powroty do bliższej lub dalszej przeszłości pozwalają tę układankę uzupełniać.

Jednakże fabuła filmu to pretekst do rozważań na temat winy i zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Jawi się zatem pytanie, czy najcięższa nawet pokuta jest w stanie przekreślić popełnione czyny? Czy każdą winę można wybaczyć? Ale wybaczyć nie zawsze oznacza zapomnieć o doznanej krzywdzie. Z drugiej zaś strony, jak żyć z poczuciem winy… Pokuta według religii chrześcijańskiej to swoiste katharsis, które daje wybaczenie, pozwoli się odrodzić niczym feniks z popiołów. Jednakże zadośćuczynienie ma sens wtedy, jeśli dotyczy tych, którzy zostali skrzywdzeni, jeśli winowajca żałuje swego postępku. Zatem dywagacje filozoficzno-moralne są istotniejsze od nie zbyt skomplikowanej fabuły. Dzięki nim widzimy cały wachlarz ludzkich charakterów i zachowań.

Czymże jest tytułowa pokuta dla Briony Tallis - głównej bohaterki? Okazuje się, że w dużej mierze to fikcja literacka, pobożne życzenie, którym chciałaby mocą swojej twórczej wyobraźni naprawić zło, które wyrządziła w przeszłości. Uszczęśliwienie Cecilii i Robbiego na kartach swej ostatniej powieści jest celowym „chwytem” literackim, bo przecież czytelnicy lubią happy end… To, czego nie udało jej się zrealizować w realnym świecie, postanawia urzeczywistnić na kartach swej książki. Chce wynagrodzić im to, co przez zawiść i zakłamanie odebrała w przeszłości. Dramatyzm sytuacji potęguje doskonała muzyka ilustrująca obraz, który zmienia się jak w kalejdoskopie, a sceny często pojawiają się niczym błysk flesza.

Dzieło filmowe podobnie jak literatura są ze swej natury linearne, albowiem trudno jednocześnie zaprezentować zdarzenia i przeżycia jakie im towarzyszą - to, co możemy w tym samym momencie odbierać wszystkimi zmysłami. Twórcom Pokuty udało się osiągnąć to, co zdaje się niemożliwe. To samo zdarzenie oglądając z punktu widzenia różnych postaci początkowo odbieramy jak byłyby to całkiem różne fakty. Dopiero misterne układanie owych puzzli prowadzi nas do wyjaśnienia wszelakich zawiłości… Zdarzenia oglądamy z perspektywy tych, którzy w nich bezpośrednio uczestniczą, czyli Cecilii Tallis i Robbiego Turnera oraz trzynastoletniej Briony, która obserwuje swą starszą siostrę. Jednakże obraz bez słów, bo tych z wysokości okna na piętrze usłyszeć nie może, staje się zdeformowany w stosunku do realnej rzeczywistości. Zazdrosna i zawistna młodsza siostra to, czego nie może dojrzeć i usłyszeć, wymyśla. Kilka zbiegów okoliczności, niewłaściwa interpretacja zdarzeń, bujna wyobraźnia przyszłej pisarki i kłamstwo stają się przyczyną tragedii kilku osób… Kolejna relacja jawi się jako fabuła powieści… Briony Tallis, która opowiada u schyłku życia o tym, co miało miejsce dawno temu. Taka konstrukcja zdarzeń, udana próba ich symultanicznego zaprezentowania, jest dla widza znacznie ciekawsza, przykuwająca jego uwagę mimo niezbyt skomplikowanej fabuły.

Atutem filmu jest również duża dbałość o realia epoki. Doskonale została zobrazowana Anglia lat trzydziestych. Dramat z pewnością godny polecenia nie tylko miłośnikom tego gatunku. Niewątpliwym walorem jest także znakomite aktorstwo. Doskonałe kreacje stworzyli Keira Knightley jako Cecilia oraz James McAvoy w roli Robbiego. Trzynastoletnią Briony świetnie zagrała Saoirse Ronan. Uczyniła to na tyle dobrze, że została „dostrzeżona” nominacją do Oskara. Briony jako postać filmowa w żadnym ze swych trzech wcieleń raczej nie budzi sympatii widza. Nawet doskonała Vanessa Redgrave odtwarzająca tę samą postać - znaną pisarkę – „dziesiąt” lat później.

Tytułowa pokuta nie staje się odkupieniem winy, albowiem nie ma komu zadośćuczynić i nie ma kto już Briony wybaczyć…

6 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

W 2007 roku film ten otwierał MFF w Wenecji. Tym samym Joe Wright, który miał wtedy 35 lat, stał się najmłodszym reżyserem, którego film dostąpił tego zaszczytu. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery Obiekty zdjęciowe — STOKESAY COURT, SHROPSHIRE Stokesay Court jest wiktoriańskim domem, częścią prywatnej posiadłości Stokesay znajdującej się w hrabstwie Shropshire. Wszystkie zdjęcia na zewnątrz i wewnątrz domu Tallisów, a także domku Robbie’go i Grace były realizowane właśnie w Stokesay. OBIETY ZDJĘCIOWE W LONDYNIE - stary ratusz, Bethnal Green - wykorzystany w scenie w... zobacz więcej

Komentarze 23

willownight 6

Przez pierwszą połowę filmu przeraźliwie wieje nudą, dopiero od drugiej części zaczyna się coś dziać, całość ratuje końcówka i genialna sekwencja na plaży

simonperch 7

Fajnie zrealizowany z świetnym ujęciem na plaży bez cięć. Dobre zakończenie.

tfilippo 6

Rozczarowanie po tylu oscarowych nominacjach – Ładne zdjęcia i muzyka, ładna Keira Knightley (choć seksbombą to ona nie jest jednak), ale sam film ciężkostrawny, a przecież widziałem wiele nudnych obrazów, którym wybaczałem ich powolną narrację. Tu jednak nie ma specjalnie się czym przejąć, bohaterowie nie są interesujący. Szkoda.

6/10.

Jana tfilippo 8

> tfilippo o 2010-12-29 19:17 napisał:
> Ładne zdjęcia i muzyka, ładna Keira Knightley (choć seksbombą to ona nie jest
> jednak), ale sam film ciężkostrawny, a przecież widziałem wiele nudnych obrazów,
> którym wybaczałem ich powolną narrację. Tu jednak nie ma specjalnie się czym
> przejąć, bohaterowie nie są interesujący. Szkoda.
>
> 6/10.

A mnie nie rozczarował, ba! nawet bardzo mi się podobał i będę go bronić jak niepodległości:)!
Mistrzowska układanka z puzzli! Szkoda, ze nie wszyscy to doceniają:) Moją opinię możesz przeczytać w recenzji – teraz to była autoreklama:)))

ALVAREZ

NUDA Z MAŁYMI WYJĄTKAMI – Niezbyt mnie zachwycił.Spodziewałem się o wiele więcej.Do aktorstwa,plenerów i całej oprawy absolutnie nie można się przyczepić.Jedno natomiast przemawiało na dość duży minus,film,krótko mówiąc jest nudny…no może z wyjątkiem dwóch momentów:sceny związane z aresztowaniem Turner’a i końcówka filmu.Wszystko co dzieje się pomiędzy najlepiej pominąć.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
muniez1 ALVAREZ

super. jakbyś jeszcze podał mi zakres czasowy tych scen to byłoby super

Jana ALVAREZ 8

> ALVAREZ o 2009-12-29 02:02 napisał:
> Niezbyt mnie zachwycił.Spodziewałem się o wiele więcej.Do aktorstwa,plenerów i
> całej oprawy absolutnie nie można się przyczepić.Jedno natomiast przemawiało na
> dość duży minus,film,krótko mówiąc jest nudny…no może z wyjątkiem dwóch
> momentów:sceny związane z aresztowaniem Turner’a i końcówka filmu.Wszystko co
> dzieje się pomiędzy najlepiej pominąć.

A mnie owszem, zachwycił! Ale to widocznie rzecz nastawienia… Wielostronne przedstawienie wydarzeń z perspektywy kilku osób nie pozwala na nudę! Ale to oczywiście rzecz nastawienia i oczekiwań:)! A jeśli by pominąć to co napisałeś, to co zostaje?

ALVAREZ ALVAREZ

Wszystko jest kwestią gustu.jeśli film podobał Ci się to super.Wyrażam tylko swoją opinię,a ta nie jest zbyt przychylna ’’Pokucie".

lulu85 5

Ogólnie nudny :P – Nudny, choć z początku historia zapowiadała się ciekawie. Sam pomysł kłamstwa interesujący i dość zaskakujące zakończenie. Fajny pomysł nakręcania scen z punktu widzenia kilku bohaterów. No, ale dla mnie to osobiście za mało…

Współtworzą