Raport Pelikana 1993

The Pelican Brief

Studentka prawa pisze pracę na temat hipotetycznych powodów śmierci dwóch sędziów sądu najwyższego. Okazuje się, że jej praca jest rozwiązaniem zagadki tajemniczych morderstw. Wszyscy, którzy się z nim zetkną giną, a tropem studentki podąża płatny morderca.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julia Roberts
jako Darby Shaw
Denzel Washington
jako Gray Grantham
Sam Shepard
jako Prof. Thomas Callahan
John Heard
jako Agent FBI Gavin Vereek
Tony Goldwyn
jako Fletcher Coal, szef sztabu
James Sikking
jako Denton Voyles, dyrektor FBI
William Atherton
jako Bob Gminski
Robert Culp
jako Prezydent
Stanley Tucci
jako Khamel
Hume Cronyn
jako Rosenberg, sędzia Sądu Najwyższego
Ralph Cosham
jako Jensen, sędzia Sądu Najwyższego
John Lithgow
jako Smith Keen

Fabuła

Studentka prawa pisze pracę na temat hipotetycznych powodów śmierci dwóch sędziów sądu najwyższego. Okazuje się, że jej praca jest rozwiązaniem zagadki tajemniczych morderstw. Wszyscy, którzy się z nim zetkną giną, a tropem studentki podąża płatny morderca. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Dramat, Kryminał, Romans
Słowa kluczowe
morderstwo, sąd, morderca, szpital zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1994-05-13 (kino), 1993-12-17 (świat), 2004-03-29 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Warner Bros. Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
141 minut

Recenzje

Genialne połączenie Grishama, Roberts i Washingtona 10
  • 2006-08-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Raport pelikana to wyśmienity thriller wyreżyserowany przez Alana Pakulę. Pierwotna fabuła została zaczerpnięta z powieści mistrza gatunku - Johna Grishama.

Film trzyma w napięciu od początku do samego końca. Widz ma tu do czynienia z doskonałym budowaniem poczucia zagrożenia i tajemniczości. Od pierwszych minut jest on umiejętnie wciągany w zagmatwany świat polityki, przestępczości i korupcji. W atmosferze niebezpieczeństwa wręcz automatycznie następuje utożsamienie się z bohaterami. Aż czuje się dreszcz emocji przebiegający po plecach…

Do tego dochodzą znakomite aktorskie kreacje. Julia Roberts gra Darby Shaw – dociekliwą, ale niezbyt ostrożną studentkę prawa, która odkrywa rządowy spisek, przez co staje się celem dla płatnego zabójcy. Denzel Washington natomiast wciela się w postać Gray’a Granthama – ambitnego reportera, który początkowo szuka sensacji, ale później ze wszystkich sił próbuje ocalić życie Darby oraz swoje własne. Oboje aktorzy są niezwykle przekonujący, prezentują najwyższy poziom gry aktorskiej, czego w sumie należałoby się spodziewać po takich sławach.

Uzupełnieniem dla genialnego scenariusza i świetnych aktorów jest muzyka oraz scenografia. Kompozytorem Raportu pelikana jest James Horner, który stworzył również muzykę do takich produkcji jak Love Actually czy Troja. Kompozycje wraz ze scenografią tworzą znakomite tło dla akcji filmu, podkreślają jej tempo i rytm.

Raport pelikana uważam za jeden z najlepszych thrillerów, jak w ogóle powstały. Jest tu wszystko, co dobry film powinien posiadać – dobra gra aktorska, narastające napięcie, zgrana z całością muzyka, a czasem również jakaś dowcipna kwestia. A przede wszystkim – świetny pomysł na treść zaczerpnięty od Grishama. Tego filmu po prostu nie można pominąć!

3 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Współtworzą