Pierwotna siła 1999

Primal Force

Samolot z córką wpływowego biznesmena rozbija się na bezludnej wysepce u wybrzeży Ameryki Południowej. Chcąc ją odszukać ojciec organizuje ekspedycję ratunkową, którą dowodzi Frank Brodie, jedyny ocalały z masakry jaka miała tam miejsce dziesięć lat wcześniej. Na miejscu okazuje się, że na wyspie wciąż żyją genetycznie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Ron Perlman
jako Frank Brodie
Mark Kiely
jako Scott Davis
Roxana Zal
jako Tara Matthews
Kimberlee Peterson
jako Kelsey Cunningham
Guillermo Ríos
jako Eddie Mendoza
Richard Fancy
jako Deutsch
Julian Sedgwick
jako Stan Kovacs
Jimy Hefner
jako Pilot
Bruno Danza
jako Kapitan

Fabuła

Samolot z córką wpływowego biznesmena rozbija się na bezludnej wysepce u wybrzeży Ameryki Południowej. Chcąc ją odszukać ojciec organizuje ekspedycję ratunkową, którą dowodzi Frank Brodie, jedyny ocalały z masakry jaka miała tam miejsce dziesięć lat wcześniej. Na miejscu okazuje się, że na wyspie wciąż żyją genetycznie zmodyfikowane pawiany, polujące na wszystko co żywe. Asmodeusz

Gatunek
Akcja, Przygodowy, Sci-Fi
Słowa kluczowe
krew, polowanie, wyspa, uwięzienie zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-05-06 (świat)
Wytwórnia
Singer/White Entertainment Production
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Wild World (USA) (tytuł roboczy)
Czas trwania
86 minut

Recenzje

Sci-Fi Channel tym razem w dobrym wydaniu. 7
  • 2010-05-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nelson McCormick to reżyser mogący się poszczycić prawie wyłącznie serialowymi osiągnięciami, a Pierwotna siła była jego trzecim pełnometrażowym projektem i pierwszym horrorem. Jak szybko przekonałem wszelkie obawy były nieuzasadnione, a film naprawdę pozytywnie zaskoczył.

Fabuła co prawda niczym nas nie zaskoczy i z pewnością do szczególnie oryginalnych nie należy. Ekspedycje wyruszające w celach ratowniczych w głąb nieznanego, odizolowanego terenu to motyw tysiąca i jednego filmu (zarówno horrorów jak i przygodówek). Tu jednak nie chodzi o oryginalność, ale niezbyt intelektualną rozrywkę, gdzie ciągle coś się dzieje. Mamy więc niezamieszkaną (jak się szybko okazuje teoretycznie) wyspę, na którą bez większego problemu można przypłynąć, ale odpłynąć udaje się już mało komu, interesujących i krwiożerczych napastników, oraz garstkę dość nietypowych bohaterów, spośród których większość wygląda jakby wybrała się na niedzielna wycieczkę.

Nie zapominajmy jednak o bohaterach. Aktorstwo prezentuje się tu bowiem bardzo różnie. Z jednej strony mamy Rona Perlmana, uznanego aktora, który rewelacyjnie wcielił się w swoją rolę. Z drugiej natomiast całą resztę obsady bez większego doświadczenia, a co za tym idzie popełniającą sporo błędów i niekiedy wypadająca sztucznie.

Generalnie największym plusem filmu jest jego klimat. Dobrze połączono niepewność tego co nadejdzie z nagłymi atakami małp i wiszącą wszędzie grozą.

Najbardziej cieszy jednak wykonanie krwiożerczych małp. Na szczęście zamiast użycia tandetnych komputerowych animacji postawiono tu na jak najwierniejsze kostiumy, które przywdziewa część obsady. Tym jakże prostym i sprytnym zabiegiem film zamiast śmieszyć znacznie zyskuje na realności. Szkoda nieco, że dostajemy tak mało krwawych scen. Niestety niewielki budżet nie pozwolił na hektolitry krwi, odgryzanie kończyn i rozrzucanie dookoła flaków. Może to i lepiej bo zbytnia przesada mogła by jedynie zaszkodzić, a tak mamy to wszystko stonowane i sceny które się pojawiają prezentują się pod względem wykonania naprawdę dobrze.

Wyróżnić można również Marty'ego Davicha i skomponowaną przez niego ścieżkę dźwiękową. Jest nie tylko interesująca i dość intensywna, a co najważniejsze idealnie wpasowuje się w klimat.

Pierwotna siła to jedna z tych mało znanych perełek, niszczący pod każdym względem większość produkcji Sci-Fi Channel razem wziętych. Film kierowany jest raczej do miłośników wszelkiego typu animali i monster movies ale nie tylko. Obraz McCormicka oferuje niecałe dziewięćdziesiąt minut, może niezbyt wyszukanej i oryginalnej, ale za to jakże kapitalnej i sympatycznej w odbiorze rozrywki.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Współtworzą