Biała wstążka 2009

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte

Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar.… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Christian Friedel
jako Nauczyciel
Ernst Jacobi
jako Narrator
Leonie Benesch
jako Ewa
Ulrich Tukur
jako Baron
Ursina Lardi
jako Baronowa Marie-Luise
Fion Mutert
jako Sigmund, syn barona
Michael Kranz
jako Nauczyciel domowy
Burghart Klaußner
jako Pastor
Steffi Kühnert
jako Żona pastora
Leonard Proxauf
jako Martin
Levin Henning
jako Adolf, syn pastora

Fabuła

Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny
Słowa kluczowe
samobójstwo, choroba psychiczna, zaskakujące zakończenie, relacja ojciec-córka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2009-07-23 (kino), 2009-05-21 (świat), 2010-06-09 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Kraj produkcji
Austria, Francja, Niemcy, Włochy
Inne tytuły
A White Ribbon (tytuł międzynarodowy) (Wielka Brytania) (USA)
Das Weisse Band (alternatywna pisownia)
The White Ribbon (tytuł międzynarodowy)
Il nastro bianco (Włochy)
The White Tape or the Teacher's Tale (tytuł międzynarodowy) (tytuł roboczy)
Le ruban blanc (Francja)
Czas trwania
144 minut
Budżet
12 000 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 9 wiadomości

Recenzje

To jest dziwny film i trzeba mieć to na uwadze zanim zarezerwuje się ponad 140 minut swojego życia. 140 minut to zdrowo ponad dwie godziny. W takim czasie można odbyć elegancką przejażdżkę niemieckim samochodem albo obejrzeć kunsztowną grę niemieckiego ze 6

Dziwny film. Niemiecki, czarno-biały, długi i opowiada o miejscu i czasie, które nie były malownicze. Korci mnie, żeby napisać, że jest po prostu nudny. Ale to byłoby krzywdzące, bo choć „dłużyzna” jest tu celowo użytym środkiem wyrazu, to momentami siedziałem na brzegu fotela podgryzając paznokcie. Co takiego dramatycznego może nam pokazać niemiecka wioska sprzed wieku? Właśnie dramat jest tu słowem-kluczem. Obserwujemy zmagania tradycyjnego modelu wychowania z naturalną potrzebą wolności. Taki konflikt przybiera postać wojny partyzanckiej na polu relacji międzyludzkich. Całość można by zaklasyfikować jako typowe zmagania w grupach społecznych lecz sto lat temu na niemieckiej wsi to był rozdzierający mega-kosmos na kółkach.

I tu bym skończył, bo już wiadomo, czego się bać. Jednak przy okazji pojawia się palący problem, z którym borykamy się współcześnie. Jak wychowywać dzieci? Słuchać ich, czy rozkazywać? Stawiać granice czy pozwolić aby same je znalazły? Stawiać na swobody czy bezpieczeństwo? To są sprawy, które mają ogromny ciężar i każdego dnia rodzic musi coś wybierać. Dobrze gdy wybierając ma poczucie czynienia właściwie, lecz skąd to poczucie brać gdy dookoła tyle sprzecznych rad? Starsi ludzie obstają zwykle przy klasycznym wychowaniu i wspomnieniu, że kiedyś młodzież szanowała starszych – „Dzień dobry Pani Matko” i pocałunek w rękę. Dziś młode matki karierowiczki próbują relacji partnerskich i bezstresowych. A może dobrym wyborem jest złoty środek?

Znajomy powiedział kiedyś, że najlepszą rolą dla rodzica jest bycie przewodnikiem po świecie i chyba taka wizja do mnie osobiście trafia najlepiej. A jak ktoś chce zobaczyć dramatyczne czarno-białe niemieckie przegięcie to Złota Palma z Cannes na drogę!

1 z 9 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Możliwe spoilery O filmie — Zdobywca ZŁOTEJ PALMY na MFF w Cannes 2009! Niemiecki kandydat do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” Najnowsze dzieło Michaela Haneke (Funny Games, Ukryte, Pianistka). Wioska w protestanckiej, północnej części Niemiec. 1913 – 1914, przeddzień wybuchu I wojny światowej. Historia dzieci, należących do miejscowego chóru kościelno-szkolnego, a także... zobacz więcej

Komentarze 8

Avatar square 200x200

Bloody_Boy 2011-08-18 9

9/10 – Film bardzo poruszający… wręcz przerażający … BARDZO MI SIĘ PODOBAŁ polecam !!!

Czudi 2010-12-26 8

Geneza zła – Spoiler
Dziecięca niewinność w tym filmie przybiera nowe oblicze. Same dzieci nie są przyczyną tych zwyrodniałych zachowań; to rodzice swym zakłamaniem, oschłością, despotyzmem i obojętnością tworzą inkubator patologii, gdzie sprawiedliwość zostaje całkowicie wypaczona.
Trzeba oddać reżyserowi, że używa zupełnie innych środków wyrazu niż kino do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Długie ujęcia, które mnie w większości filmów artystycznych nużą, tutaj były zawsze na miejscu, tworząc miejsce dla wyobraźni i własnej interpretacji.
Zastanawia mnie co się stało z doktorem, akuszerką i jej synem. Uciekli, zginęli, a może coś innego?

TCksp 2010-06-08 6

6/10 – Po przeczytaniu wielu recenzji i zachwytów nad filmem postanowiłem wreszcie po niego sięgnąć. I jedno co mogę powiedzieć, to film mnie bardzo rozczarował.

i_darek1x 2009-11-18 4

Dostateczny ! – Liczyłem na coś bardziej interesującego ?
Trochę rozczarował mnie film…Ogólnie jest przeciętny i tyle !

Ronaldinho i_darek1x 2009-11-19

Jeszcze filmu nie widziałem, ale ta ocena jest jak do filmu z niskiej półki, a jak czytałem reakcje widzów na film, znając poprzednie filmy reżysera i interesujący temat ten film musi być co najmniej dobry. Co cię rozczarowało, czego w takim razie oczekiwałeś po tym filmie i dlaczego jest przeciętny, co myślisz jak piszesz przeciętny?

Redox i_darek1x 2009-11-21

Tak… Ja też chciałbym się tego dowiedzieć? Przy filmach Hanekego należy trochę posiedzieć dłużej pogłówkować, przemyśleć temat.

Hsi_Nao 2009-05-25

Złota Palma 2009 – i mamy zwycięzce – a redakcja śpi…

Czudi Hsi_Nao 2009-05-25 8

nie było info o rozpoczęciu festiwalu (nieistotne wydarzenie w końcu;) to po co pisać o zakończeniu, laureatach, czy komentarzach prasy. Za dwa dni da sie "kopiuj/wklej" z blogu Polityki i artykuł jak znalazł;p

Współtworzą