Robin z Sherwood 1984-1986

Robin of Sherwood

Średniowieczna Anglia. Czas wojen i wewnętrznych niepokojów. Robin, zwany później Robin Hoodem, uznany przez władze za banitę, ukrywa się w Sherwood. Wkrótce dołącza do niego grupa podobnych mu ludzi, którzy także chcą walczyć z niesprawiedliwością i krzywdą najsłabszych i najbiedniejszych. A walka nie jest prosta, gdyż „po… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Odcinki zobacz wszystkie 26 odcinki

Sezony
Lata

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mark Ryan
jako Nasir
Clive Mantle
jako Mały John
Judi Trott
jako Lady Marion
Phil Rose
jako Tuck, zakonnik
Ray Winstone
jako Will Szkarłatny
Robert Addie
jako Sir Guy z Gisburne
Nickolas Grace
jako Robert de Rainault
John Abineri
jako Herne, myśliwy
Jason Connery
jako Robert z Huntingdon
Michael Praed
jako Robin z Loxley
Jeremy Bulloch
jako Edward z Wickham

Fabuła

Średniowieczna Anglia. Czas wojen i wewnętrznych niepokojów. Robin, zwany później Robin Hoodem, uznany przez władze za banitę, ukrywa się w Sherwood. Wkrótce dołącza do niego grupa podobnych mu ludzi, którzy także chcą walczyć z niesprawiedliwością i krzywdą najsłabszych i najbiedniejszych. A walka nie jest prosta, gdyż „po drugiej stronie” stoją ludzie stanowiący prawo i piastujący wysokie urzędy. Wodnica79

Gatunek
Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
więzienie, łuk, przemoc, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1984-04-28 (świat), 2005-12-05 (dvd)
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Czas trwania
odc.: 60 minut

Recenzje

Człowiek - legenda z Sherwood 10
  • 2007-08-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

W historii każdego kraju następują lata chude, które dotykają szczególnie najbiedniejszych i najsłabszych, czyli tych, o których prawa nikt się nie upomni. Ludzie ci wyglądają bohatera, który będzie walczył w ich imieniu z niesprawiedliwością i podłością rządzących. W związku z tym często powstają legendy, czasem nawiązujące do prawdziwych postaci, a czasem opiewające czyny oczekiwanego dobroczyńcy. Doskonałym przykładem jest właśnie postać Robin Hooda - człowieka wyrzuconego poza prawo, który "zabiera bogatym, a daje biednym".

Serial z 1984 roku jest chyba najbardziej znaną ekranizacją legendy o tej postaci. Swego czasu przyciągał przed ekrany telewizyjne sporo widzów w różnym wieku. Pewnie także i dziś ma swoich wielbicieli - ludzi, którzy się na tym serialu wychowali, a może i ich dzieci, które zostały zarażone pasją związaną z losami postaci banity z Sherwood.

Po obejrzeniu serialu łatwo dojść do wniosku, że aby ukazać całą legendę, pojedynczy film nie wystarczy; tu trzeba czegoś więcej - minut, odcinków, zaangażowania ze strony twórców.

"Robin Hood" doskonale oddaje atmosferę czasów, do których przenosi widzów - osadzony w realiach średniowiecza, ukazuje niepokoje wewnętrzne i zewnętrzne Anglii. Przywołane zostały także postacie autentyczne, co uwiarygadnia niejako wydarzenia przedstawiane w kolejnych odcinkach. Jednak do owej twardej rzeczywistości dodano szczyptę magii i tajemniczości związanych z przekonaniami i wierzeniami ludowymi. Można powiedzieć, że cały Sherwood jest przesiąknięty magiczną tajemniczością. Pojawiają się też postaci, które podporządkowują sobie magiczne moce i próbują wykorzystać to przeciwko głównym bohaterom. To dodaje jeszcze serialowi czaru , dzięki czemu ogląda się go z zapartym tchem i czeka się z niecierpliwością na kolejny odcinek.

W pewnym sensie żadna legenda właściwie nie ma końca - powtarzana przez wieki, często wzbogacana o nowe wątki, potrafi przetrwać bardzo długo, nie mając ostatecznej wersji. Serial "Robin Hood" jest godny polecenia każdemu, kto lubi legendy, które na dodatek zostały przedstawione w ciekawy sposób, a aktorzy dzięki którym ożywają jej bohaterowie, dobrze grają swoją rolę. Serial ów ma swoją niepowtarzalną atmosferę, której po prostu nie da się zapomnieć czy skopiować. Nie jest jednym z wielu filmów podobnych do siebie nawzajem pod względem tematyki i sposobu jej ukazania. To dobra propozycja dla każdego, kto szuka czegoś innego, niż serwuje codziennie telewizja.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Pierwszy reżyser serialu Ian Sharp w czołówce wykorzystał efekt polegający na ukazaniu zbliżenia i pominięciu jednego ujęcia. Efekt ten tak spodobał się jego następcy, Robertowi Youngowi, że zaczął go wykorzystywać również w scenach z serialu. zobacz więcej

Komentarze 7

Avatar square 200x200

pablo75 2010-03-19 8

:)) – Taki drugi Janosik:)) Ech…ile to już lat minęło…

Wodnica79 pablo75 2013-02-22 10

> pablo75 o 2010-03-19 20:27 napisał:
> Taki drugi Janosik:)) Ech…ile to już lat minęło…
Raczej Janosik to taki drugi Robin Hood (teoretycznie "żył" później) :)

Lady_Azura 2009-02-08 10

Nothing’s forgotten…nothing is ever forgotten… – Ukochany serial z dzieciństwa, z którym się nigdy nie rozstanę:)Wspaniała obsada, przepiękna muzyka zespołu Clannad i ten cudowny klimat, pełen magii i mistycyzmu…- po prostu arcydzieło:)Codziennie próbuję napiąć swój łuk, aby nadać mu cel…

merry_marion 2006-08-02 10

Robin – Najlepszy Robin Hood jak dotąd!!! Świetna obsada, idealnie pasująca do postaci! Film z mojego dzieciństwa… polecam!

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Yasha merry_marion 2007-01-12

zgadza się :)
też lubiłam
i muzyka Clannad do tego, z Maire Brennan (siostra Enya)

tomas76 merry_marion 2008-09-29 10

popieram poprzednie wypowiedzi…..Nic nie zostanie zapomniane…nic nigdy nie będzie zapomniane…….

zenga merry_marion 2008-10-10 10

Fascynujący serial z niesamowitą "mglistą" atmosferą budowaną również przez muzykę Clannadu. Mnie również ten serial kojarzy się z dzieciństwem – szczególnie z niedzielnymi popołudniami na które czekało się z drżeniem serca. I jeszcze te niesamowite angielskie plenery – cud !

Współtworzą