Ronja, córka zbójnika 1984

Ronja Rövardotter

Ronja jest córką wodza bandy zbójców - Mattisa. Rodzi się podczas burzowej nocy. Dorasta na zamku swojego ojca i pewnego dnia rodzice pozwalają jej wyruszyć do lasu. Ronja spotyka tam rudego chłopca - jest to pierwszy rówieśnik, którego kiedykolwiek spotkała. Okazuje się jednak, że chłopak jest synem zbójcy Borki - wroga rodu… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 27 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hanna Zetterberg
jako Ronja
Dan Håfström
jako Birk
Börje Ahlstedt
jako Mattis
Lena Nyman
jako Lovis
Allan Edwall
jako Łysy Per
Per Oscarsson
jako Borka
Med Reventberg
jako Undis
Ulf Isenborg
jako Fjosok
Björn Wallde
jako Sturkas
Tommy Körberg
jako Mały Klippen
Henry Ottenby
jako Knotas
Rune Andersson
jako Turre

Fabuła

Ronja jest córką wodza bandy zbójców - Mattisa. Rodzi się podczas burzowej nocy. Dorasta na zamku swojego ojca i pewnego dnia rodzice pozwalają jej wyruszyć do lasu. Ronja spotyka tam rudego chłopca - jest to pierwszy rówieśnik, którego kiedykolwiek spotkała. Okazuje się jednak, że chłopak jest synem zbójcy Borki - wroga rodu jej ojca. Jednak między dziećmi rodzi się nić sympatii na tyle silna, że zrobią wszystko, by między ich rodzinami zapanowała zgoda. Anonimowy

Gatunek
Familijny, Przygodowy, Fantasy
Słowa kluczowe
bunt, przyjaźń, relacja ojciec-córka, na podstawie książki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1984-12-14 (świat)
Wytwórnia
AB Svensk Filmindustri (producent)
AB Svenska Ord (producent)
Norsk Film A/S (producent) zobacz więcej
Kraj produkcji
Norwegia, Szwecja
Inne tytuły
Ronia: The Robber's Daughter (Wielka Brytania)
Ronia - The Robber's Daughter (Wielka Brytania)
Ronja Robbersdaughter (USA)
Ronia, the Robber's Daughter (tytuł niezdefiniowany)
Ronja Røverdatter (Norwegia)
Czas trwania
126 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Baśniowy świat Astrid Lingren 8
  • 2007-01-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery „Ronja, córka zbójnika” to jedna z tym powieści szwedzkiej autorki, które przenoszą nas w zupełnie baśniowy świat. Choć ponoć w każdej baśni jest coś z prawdy. Tutaj jest podobnie – niegdyś bandy zbójeckie przemierzały bezdroża i szlaki leśne, napadając i łupiąc bogatych podróżnych; przysłowiowy „Robin Hood” odbierający bogatym, a oddający bogactwa biednym, zdarzał się w 1 przypadku na 1000 lub jeszcze rzadziej.

Na podstawie powieści traktującej o zbójeckiej córce powstał film. I to dobrze, gdyż książki Astrid Lingren można już zaliczyć do klasyki dla młodego czytelnika. Dzięki obrazowi filmowemu także młody widz może poznać tę historię.

„Ronja, córka zbójnika” to historia dziewczynki, która wbrew tradycji rodzinnej nie chce wieść zbójeckiego życia i rabować. Nie jest to jednak opowieść banalna, choć może tak wyglądać na pierwszy rzut oka. Przed Ronją bowiem trudne zadanie – chce nauczyć ojca, że można żyć inaczej, niż grabiąc i że wszystko ma swoje granice. To, co można robić z przedmiotami, jest często nie do pomyślenia, jeśli chodzi o ludzi. Kiedy ojciec dziewczynki, Mattis, porywa syna herszta konkurencyjnej bandy zbójeckiej, chcąc go zmusić do opuszczenia swojego zamku, Ronja narażając się na jego gniew, wyraża krytykę względem czynu ojca. A kiedy pomaga niepożądanym mieszkańcom Zamku Mattisa, w chwili gniewu i załamania Mattis się jej wyrzeka. Tu kończy się sielanka. Wprawdzie widzimy jak Ronja i Birk, syn Borki wiodą beztroskie życie w grocie oraz pełnymi garściami czerpią z wolności po opuszczeniu zamku, to jednak Ronja nie cieszy się w 100%. Tęskni za domem i ojcem. Wie, że jeśli ustąpi i wróci w nieodpowiednim momencie, Mattis się nie zmieni i nie zrozumie pobudek, które nią kierowały.

Jest więc to historia także o skomplikowanych więziach międzyludzkich. Czasem, aby komuś uświadomić jego błędy, potrzeba wydarzenia, które nim wstrząśnie i często jest bolesne zarówno dla niego samego, jak i jego bliskich, którzy chcą pokazać mu właściwą drogę. Mattis – dumny herszt, najgroźniejszy i najsilniejszy, przed którego gniewem drżą jego ludzie, musi poświęcić swoją dumę, aby odzyskać córkę i naprawić stosunki z najbliższym sąsiadem. Udaje mu się to i na końcu nikt nie pamięta jego potknięć. I tu nasuwają się słowa Cycerona „Każdy człowiek może zbłądzić, uparcie trwać w błędzie - tylko głupi."

Astrid Lingren potrafiła przekazać pewną prawdę posługując się opowieścią skierowaną rzekomo tylko do młodego adresata. Film oparty na jej powieści oddaje całkiem nieźle poziom artystyczny utworu literackiego, ale przede wszystkim nie gubi tego, co najistotniejsze – owej „drugiej warstwy”, której mogą nie zauważyć najmłodsi milusińscy, ale która powinna być już łatwa do rozpoznania dla nieco większego widza.

Film ten polecam całym rodzinom, nie tylko najmłodszym. To świetne kino familijne, pewna ucieczka od pędzącego, hałaśliwego życia za oknami oraz brutalności coraz częściej goszczącej w produkcjach ostatnich lat.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Wpadka

Kiedy Birk prosi Ronję, by pomogła mu trafić do domu we mgle, a Ronja nakazuje mu trzymać się od niej na odległość rozwiniętej i napiętej liny, Birk odpowiada jej, ale jego usta się nie poruszają. zobacz więcej

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą