Dom na Nawiedzonym Wzgórzu 1959

House on Haunted Hill

Ekscentryczny milioner, Frederick Loren (Vincent Price) zaprasza pięć osób do domu na Nawiedzonym Wzgórzu na przyjęcie swojej czwartej żony (Carolyn Craig) i okazję zarobienia 10 tysięcy dolarów. Aby wygrać, pilot, lekarz psychiatra, sekretarka, redaktorka miejscowej gazety oraz alkoholik muszą spędzić noc w nawiedzonym domu.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vincent Price
jako Frederick Loren
Carolyn Craig
jako Carolyn Craig
Richard Long
jako Lance Schroeder
Elisha Cook Jr.
jako Watson Pritchard
Carol Ohmart
jako Annabelle Loren
Alan Marshal
jako Dr David Trent
Julie Mitchum
jako Ruth Bridgers
Leona Anderson
jako Pani Slydes
Howard Hoffman
jako Jonas Slydes

Fabuła

Ekscentryczny milioner, Frederick Loren (Vincent Price) zaprasza pięć osób do domu na Nawiedzonym Wzgórzu na przyjęcie swojej czwartej żony (Carolyn Craig) i okazję zarobienia 10 tysięcy dolarów. Aby wygrać, pilot, lekarz psychiatra, sekretarka, redaktorka miejscowej gazety oraz alkoholik muszą spędzić noc w nawiedzonym domu. Zaproszeni ludzie nie znają siebie nawzajem - jedyne, co ich łączy to fakt, iż potrzebują pieniędzy. Drzwi domu zostają zamknięte, elektryczność wyłączona, pozostaje jedynie oczekiwanie na świt. Czy uda im się przeżyć noc w domu na nawiedzonym wzgórzu...? opis dystrybutora

Gatunek
Horror, Komedia

Szczegóły

Premiera
1959-02-17 (świat), 2007-08-02 (dvd)
Wytwórnia
William Castle Productions
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
The House on Haunted Hill
Dom na Przeklętym Wzgórzu (Polska) (tytuł DVD)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
75 minut
Budżet
200 000 USD

Recenzje

Horror czy nie? 5
  • 2010-06-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery Po obejrzeniu dwóch filmów z cyklu "House on Haunted Hill", postanowiłem zerknąć również na znacznie starszy pierwowzór. Jak się okazuje odbiega on od swoich współczesnych następców nie tylko w warstwie wizualnej, ale przede wszystkim scenariuszem.

Frederick Loren organizuje żonie przyjęcie urodzinowe w starej rezydencji uważanej za nawiedzoną. Dla uatrakcyjnienia wieczoru zaprasza pięć potrzebujących pieniędzy osób, którym oferuje po 10 tysięcy dolarów, jeśli wytrzymają całą noc w rezydencji. Z pozoru prosty sposób na zarobienie pieniędzy, szybko okazuje się trudniejszy niż podejrzewano. Drzwi zamykają się automatycznie, gaśnie światło, a wokół zaczynają pojawiać się duchy. Pytanie tylko czy rzeczywiście jest to sprawka sił nadprzyrodzonych, a może człowieka.

Przyznam, że po filmie oczekiwałem sporo i niestety się zawiodłem. Przede wszystkim brakuje mi jakiejkolwiek akcji. Przez dwie trzecie filmu bohaterowie rozmawiają i wyjaśniają ponurą historię domu, w którym się znaleźli. Faktycznie nakręca to atmosferę i do pewnego momentu nadaje rewelacyjny klimat. Jednak po kolejnych ciągnących się minutach wszystko zaczyna znikać zastępowane nudą. Całość ratuje nieco dalszy rozwój wypadków i sprytnie uknute intrygi bohaterów. Nieco tajemniczości i brak przewidywalnego zakończenia to wielki plus.

Obraz ma już niestety swoje lata i w moim mniemaniu nie przetrwał próby czasu. Pół wieku sprawiło, że użyte w nim „efekty specjalne”, są obecnie raczej zabawne i mało realistyczne niż straszne. Zresztą jest ich jak na lekarstwo i to raczej w końcowej części filmu. Szkoda, że wszystkie duchy okazały się jedynie sprytnymi sztuczkami, a nawiedzony dom jedynie dobrym tłem do ostatecznej rozgrywki między mężem i żoną.

Narzekać na pewno nie można na aktorstwo. Pierwsze skrzypce gra tu oczywiście Vincent Price, jak zwykle rewelacyjnie kreując swoja postać. Co do pozostałych aktorów to również dobrze wcielają się w grane przez siebie role i z tej strony wszystko wygląda naprawdę realistycznie.

Tak więc film polecił bym jedynie fanom horroru, kryminału, thriller i ogólnie produkcji z lat 50-60. Pozostali raczej nie mają tu czego szukać i tylko się zanudzą. Obraz tak naprawdę nie wiele ma wspólnego z horrorem i znacznie bliżej mu do dwóch w/w gatunków.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 1

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2010-12-29 6

Zaskakujący pierwowzór – "Dom na Nawiedzonym Wzgórzu" w wersji z 1959 to bardzo zaskakujący pierwowzór późniejszych produkcji. Jeżeli ktoś je widział to mocno się zdziwi faktem, że stara wersja to tak naprawdę thriller, a nie horror. Thriller może nie najwyższych lotów, ale z dość ciekawą intrygą.

Współtworzą