Uciekające kurczaki 2000

Chicken Run

Kurczaki na farmie złej Pani Tweedy marzą o lepszym życiu, a mądra kura o imieniu Ginger snuje plany jak z niej wylecieć już na dobre! Jest tylko jeden problem - kurczaki nie potrafią fruwać... Wszystkie próby ucieczki palą na panewce. Dopiero kogut Rocky podejmuje się nauczyć latać Ginger i jej pierzastych przyjaciół. Nie wie,… zobacz więcej

Reżyseria
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 28 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Julia Sawalha
jako Ginger
Izabella Bukowska
jako Ginger
Mel Gibson
jako Rocky
Robert Czebotar
jako Rocky
Miranda Richardson
jako Pani Tweedy
Antonina Girycz
jako Pani Tweedy
Tony Haygarth
jako Pan Tweedy
Jan Kulczycki
jako Pan Tweedy
Phil Daniels
jako Fetcher
Jane Horrocks
jako Babs

Fabuła

Kurczaki na farmie złej Pani Tweedy marzą o lepszym życiu, a mądra kura o imieniu Ginger snuje plany jak z niej wylecieć już na dobre! Jest tylko jeden problem - kurczaki nie potrafią fruwać... Wszystkie próby ucieczki palą na panewce. Dopiero kogut Rocky podejmuje się nauczyć latać Ginger i jej pierzastych przyjaciół. Nie wie, jak ciężki kawałek drobiowej roboty go czeka, jednak wspólna praca, determinacja i odrobina szczęścia pozwalają nieustraszonemu stadku na ostatnią, śmiałą próbę w walce o wolność! opis dystrybutora

Gatunek
Animowany, Komedia, Familijny
Słowa kluczowe
anglia, ucieczka, lata 50., wolność zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-10-20 (kino), 2000-06-21 (świat), 2005-10-06 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
C:R-1 (USA)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
84 minut
Budżet
42 000 000 USD

Recenzje

Nieważne, czy uciekają, czy tylko próbują uciec - i tak są zabawne 8
  • 2006-08-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Możliwe spoilery „Uciekające kurczaki” to jeden z wielu popularnych pełnometrażowych filmów animowanych, jakie powstały w ostatnich latach. Produkcja ta jednak, w przeciwieństwie do rozlicznej konkurencji wybija się ponad przeciętność.

Po pierwsze, film opiera się na naprawdę ciekawym i zwariowanym pomyśle. W animacjach najczęściej maglowane są motywy z tradycyjnych baśni i legend lub historie o potworach, które zamiast straszyć staja się naszymi przyjaciółmi… Produkcje dotyczące tak prozaicznych rzeczy jak kurza farma zdarzają się niezwykle rzadko. To dodaje fabule oryginalności, a także narzuca widzowi swojski „kurnikowy” klimat, kojarzący się z agroturystycznym wypoczynkiem na wsi.

Jednak atmosfera w tej bajce wcale nie jest tak do końca sielankowa. Kurom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo… I tu następuje pewien zgrzyt konwencji. Ponoć kury jako takie nie są zbyt inteligentnymi zwierzakami, ale zachowanie ptactwa w filmie jest odrobinę nienaturalne – mając świadomość nadchodzącej wielkimi krokami zagłady, kwoki dziergają, plotkują i nie mają zamiaru słuchać przejętej sprawą (i chyba jedynej myślącej tam istoty) Ginger. Dla mnie coś takiego jest po prostu brakiem konsekwencji.

Poza tym w „Uciekających kurczakach” denerwujące jest ciągłe poczucie „amerykańskości” tego filmu. Zasiadając do oglądania kreskówki rodem z Wysp Brytyjskich nie oczekuje się raczej starych i wypranych hollywoodzkich pomysłów w stylu: „pojawia się bohater, który ma wszystkich ocalić, ale okazuje się, że to oszust i zdrajca, a jednak przyjaźń i miłość zmuszają go do powrotu i wypełnienia misji” (w niczym nie podobne do np. „Skoku przez płot”, prawda?). Pod tym względem widz może poczuć się zawiedziony.

Na szczęście rozczarowania nie przynoszą znakomite dialogi i wiele rzeczywiście zabawnych kwestii. To właśnie wyróżnia ten film spośród wielu innych animowanych komedii i tu faktycznie widać angielskie wpływy. Dialogi są przemyślane, dowcipne i dobrze przełożone na język polski. Nie sposób nie zaśmiać się szczerze!

Ogólnie jest to produkcja dość udana – bo przecież w takich filmach nie chodzi o to, by fabuła była idealnie i logicznie prowadzona, ale by można było spędzić przed telewizorem spokojną, odstresowującą godzinę i przy okazji trochę się pośmiać. A te rzeczy „Uciekające kurczaki” nam gwarantują.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Wykluwanie się kurczaków — Animacja jako dość szeroki termin obejmuje ogromną różnorodność stylów, które wraz w nastaniem ery komputeryzacji jeszcze bardziej się rozwinęły i zdywersyfikowały. O ile jednak zaawansowana technologia w dużym stopniu zrewolucjonizowała przemysł animacyjny, to jednak wymagająca mozolnej pracy animacja lalkarska - udoskonalana co prawda z biegiem lat - zasadniczo... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą