Życie jest piękne 1997

La vita è bella

Sympatyczny lecz niezamożny Guido zakochuje się w pięknej Dorze. Dziewczyna jest dla niego niedostępna jak księżniczka - pochodzi bowiem z bogatej rodziny i jest zaręczona z pewnym gruboskórnym urzędnikiem. Guido wprowadza w życie najbardziej szalone pomysły byle tylko zwrócić na siebie jej uwagę. Gdy w końcu mu się to udaje,… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 25 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Roberto Benigni
jako Guido Orefice
Giustino Durano
jako Eliseo Orefice
Lidia Alfonsi
jako Guicciardini
Sergio Bini Bustric
jako Ferruccio Papini
Giuliana Lojodice
jako Dyrektorka szkoły
Amerigo Fontani
jako Rodolfo
Pietro De Silva
jako Bartolomeo
Francesco Guzzo
jako Vittorino
Giorgio Cantarini
jako Giosué Orefice
Marisa Paredes
jako Madre di Dora

Fabuła

Sympatyczny lecz niezamożny Guido zakochuje się w pięknej Dorze. Dziewczyna jest dla niego niedostępna jak księżniczka - pochodzi bowiem z bogatej rodziny i jest zaręczona z pewnym gruboskórnym urzędnikiem. Guido wprowadza w życie najbardziej szalone pomysły byle tylko zwrócić na siebie jej uwagę. Gdy w końcu mu się to udaje, jego szczęście burzy wybuch wojny. Guido znowu wykorzystuje swą wyobraźnię i poczucie humoru, by oszczędzić swoim bliskim wojennego koszmaru. opis dystrybutora

Gatunek
Wojenny, Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
włochy, faszyzm, kelner, druga wojna światowa zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-03-12 (kino), 1997-12-20 (świat), 2000-03-29 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Kraj produkcji
Włochy
Inne tytuły
Life Is Beautiful (USA) (Wielka Brytania)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
116 minut

Recenzje

Afirmacja życia 10

Holocaust to niewątpliwie temat trudny. Fala zła i nienawiści, z jaką zetknęli się Żydzi w czasie II wojny światowej, jest nie do pojęcia dla współczesnego człowieka. Żeby choć w części zrozumieć to, co się wtedy działo, czytamy wstrząsające wspomnienia osób, którym udało się przetrwać to piekło. Również kinematografia nieraz sięgała po ten trudny temat, aby w jakiś sposób rozliczyć się z trudną przeszłością (jak choćby Lista Schindlera czy Wybór Zofii). Jednak to film Roberto Benigniego Życie jest piękne opowiedział tę straszną historię w sposób najoryginalniejszy. Choć bez patetycznych i brutalnych scen, to i tak chwyta za serce i wzrusza do łez.

Dla Guida Orefice (Roberto Benigni) życie jest niekończącą się, radosną przygodą. Jego przyjazne usposobienie i nieodłączny uśmiech są sposobem na życie. A otaczająca go rzeczywistość wcale do najciekawszych nie należy. W faszystowskich Włoszech Mussoliniego właśnie zaczynają się pierwsze prześladowania osób żydowskiego pochodzenia, do których Guido również się zalicza. Jednak dla niego najważniejsi są: jego ukochana żona Dora (Nicoletta Braschi) i synek Giosue. Pewnego dnia ojciec i syn zostają wysłani transportem do obozu koncentracyjnego. Guido postanawia za wszelką cenę ochronić nie tylko życie swego dziecka, lecz również ustrzec jego świadomość i niewinność przed brutalną prawdą. Według mnie film nie ma żadnego słabego punktu. Roberto Benigni pokusił się o naprawdę trudną rzecz. Postanowił opowiedzieć koszmarną historię Holocaustu w formie niemal komediowej. Nie oglądamy tu żadnych brutalnych scen, możemy sobie tylko wyobrażać, co się tam naprawdę działo na podstawie rozmów bohaterów. Reżyser skupił się przede wszystkim na tym, by pokazać nam piękną historię o wielkim poświęceniu i ogromnej afirmacji życia. Dla Guida (jak dla wszystkich) ogrom zbrodni przekracza wszelką zdolność pojmowania. Jedynym motywem do walki o przetrwanie jest chęć ocalenia bliskich bez względu na koszty. Iluzja, jaką buduje wokół swojego synka, chroni biedne dziecko przed uświadomieniem sobie skali otaczającego go zła i zamienia traumatyczny pobyt w obozie w przedziwne zadania, za wykonanie których czeka nagroda. Piękne zdjęcia, znakomita muzyka i wspaniałe aktorstwo dopełniają całości. Wszystkie te elementy złożyły się na dzieło kompletne. Film, który powstał, łączy w sobie elementy komediowe z prawdziwie tragicznymi. Pewnie dlatego całość daje tak wstrząsający efekt. W świecie pełnym bezsensownego okrucieństwa tylko jedna siła może mu się przeciwstawić i obrócić wniwecz wszelkie podłe działania. Jest to miłość. Miłość do drugiej osoby. Umiłowanie życia. Być może dla wielu Życie jest piękne pozostaje kontrowersyjnym filmem o Holocauście. Dla mnie to przede wszystkim przepiękny obraz, który udowadnia, że życie ludzkie we wszystkich jego przejawach zawsze pozostanie najwyższą wartością, której należy się szacunek.

2 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 9

Marac 2018-10-12 1

Żarty są niesmaczne [1/10] |||

Zupełnie do mnie nie trafił sposób żartowania okołoholocaustowego, który Begnini zastosował w tym filmie. To nawet nie to, że po prostu uważam, że z Holocaustu nie można żartować, bo z wszystkiego można. Ale jak coś jest stuprocentową zgrywą (np. "Bękarty wojny") to OK. Ale taka komedia "na poważnie" – gdzie niby historia jest realistyczna a tylko postacie błaznują będąc w obozie… No sorry… zupełnie to do mnie nie trafiło i wydało mi się głęboko niesmaczne. Więc to jest taka jedynka "ideologiczna" – nie twierdzę oczywiście, że ten film to coś na poziomie "Smoleńska" czy "The Room", obraz całkowicie bezwartościowy. Zrobiony jest wspaniale, zagrany rewelacyjnie, pierwsza część, gdzie pokazana jest miłość głównych bohaterów, jest cudowna. Ale oglądać kończyłem z poczuciem głębokiego niesmaku. Nic na to nie poradzę. Możecie po mnie jechać jak po burej suce, ale dla mnie to jest zły film. Przepraszam.

adamo20 2007-05-10 10

piekny to fakt:) – swietny film polecam!!!!!!!!

Roger adamo20 2007-09-04 9

a no świetny

Perfik adamo20 2007-09-04

Zgadzam się. Magiczny film. Jeżeli ktoś lubi takie klimaty, czyli wojna pół żartem-pół serio polecam jeszcze lepszy w/g mnie "Pociąg życia" (http://fdb.pl/f16519,Poci%C4%85g,%C5%BCycia,(1998).html)

drgoebbels 2006-09-17 10

10/10 – Nie pytajcie za co. Łezka w oku to za mało. Tu się płacze na zakończenie…

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi

Fakt… świetny film!

stashek drgoebbels 2006-10-31 10

Trochę mylący, wg mnie, opis – Czarna Komedia …. może fragmentami – całościowo to raczej dramat.
Rewelacyjny!!!

Barbarka88Rz drgoebbels 2009-07-06 10

Jeden z najpiękniejszych filmów jakie widziałam. Piękny, wspaniały i cudowny. Może i jest trochę naciągany, ale wykonany z takim wdziękiem i lekkością, że akceptuje się tu wszystko. Rewelacja.
Dawno żaden film mnie tak nie wzruszył.
Poświęcenie ojca (i matki) jest przejmujące i wzruszające.

Rewelacyjna, charakterystyczna i wymowana rola Roberta (całkowicie zasłużony Oscar).
Postać Guido jest wspaniała, jego postawa uczy co naprawdę w życiu jest ważne.

Genialny film i bardzo nowatorskie podejście. To był bardzo ryzykowny pomysł – komedia o holocauście, ale na szczęście udało się. Chyba nikt nie ma pretensji o ten film.

Postawa tego niemieckiego doktora wstrząsnęła mną, a zawiedzenie w oczach Guido było tak wymowne… to było straszne:(

Polecam gorąco i zdecydowanie wszystkim. Dla mnie 10/10.

Współtworzą