Laleczka Chucky 1988

Child's Play

Umierający seryjny morderca przekazuje swą duszę niewinnie wyglądającej zabawce - laleczce Chucky. Na swoje 6 urodziny Andy Barclay dostaje wspaniałą zabawkę - lalkę, która ma być jego przyjacielem. Wkrótce okazuje się, że Chucky żyje i pała żądzą mordu. Nikt nie wierzy małemu Andy'emu, że za brutalne zabójstwa odpowiedzialna… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 46 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Catherine Hicks
jako Karen Barclay
Chris Sarandon
jako Mike Norris
Alex Vincent
jako Andy Barclay
Brad Dourif
jako Charles Lee Ray
Dinah Manoff
jako Maggie Peterson
Tommy Swerdlow
jako Jack Santos
Jack Colvin
jako Dr Ardmore
Neil Giuntoli
jako Eddie Caputo
Juan Ramírez
jako Peddler
Alan Wilder
jako Pan Criswell
Raymond Oliver
jako Dr Death
Aaron Osborne
jako Orderly

Fabuła

Umierający seryjny morderca przekazuje swą duszę niewinnie wyglądającej zabawce - laleczce Chucky. Na swoje 6 urodziny Andy Barclay dostaje wspaniałą zabawkę - lalkę, która ma być jego przyjacielem. Wkrótce okazuje się, że Chucky żyje i pała żądzą mordu. Nikt nie wierzy małemu Andy'emu, że za brutalne zabójstwa odpowiedzialna jest lalka. Zamieszkujący lalkę duch chce zawładnąć duszą człowieka - niewinnego, małego Andy'ego. Anonimowy

Gatunek
Horror
Słowa kluczowe
krew, morderca, lalka, zabawka

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1988-11-09 (świat), 2005-05-04 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Dziecięca zabawa (Polska)
Blood Brother (USA) (tytuł roboczy)
Blood Buddy (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 18 lat
Czas trwania
87 minut
Budżet
9 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Śmierć czyha nawet pod postacią niewinnej zabawki... 10
  • 2009-07-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie ma chyba na świecie wielbiciela filmów grozy, który nie wiedziałby o istnieniu „Laleczki Chucky”. Przez wielu, produkcja ta jest wymieniana tuż obok tak wybitnych dzieł jak Teksańska masakra piłą mechaniczną, Piątek trzynastego, czy też Koszmar z ulicy Wiązów. Ja sam stawiam ją gdzieś w pierwszej piątce ulubionych horrorów. Trzeba sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, które wręcz samo się nasuwa: co czyni obraz Toma Hollanda tak wyjątkowym?

Moim zdaniem chodzi przede wszystkim o genialne połączenie czegoś, co już od dziecka wzbudza w nas miłe uczucia i sympatię, z tym co przeraża. Mówiąc wprost – zabawki z oprawcą. Jest to bardzo ciekawe połączenie dobra ze złem, bowiem chyba nikt nigdy nie pomyślał, że niewinna rzecz, zwłaszcza upragniona lalka, może nam wyrządzić krzywdę. To samo ma się do dziecka, które mówi nam, że ono niczego nie zrobiło, zrzucając winę na zwykły przedmiot. Każdy normalny rodzic od razu pomyśli, że to wyimaginowana bajeczka, dzięki której pociecha chce uniknąć kary. Owa kompilacja została świetnie wykorzystana przez autora recenzowanego filmu, dając widzowi, przykuwający wzrok, obraz.

Skupiając się na jakości wykonania całej produkcji, należy wspomnieć przede wszystkim o ciekawych zdjęciach. Zdecydowanie przypadły mi do gustu ujęcia kamery, dające widzowi możliwość patrzenia oczyma tytułowej lalki. Nie jest to na pewno jakieś nowatorskie podejście, ale pozwala jeszcze lepiej wczuć się w klimat filmu. Ponadto reżyser uniknął męczenia się z efektami specjalnymi, które zapewne dzisiaj, nie cieszyłyby oka, wzbudzając raczej uśmiech niż przerażenie. W dobie tak zaawansowanej techniki, sztucznie wyglądająca, żywa lalka by nas pewnie śmieszyła.

Na pochwałę zasługują także aktorzy. Nie są oni bardzo znanymi postaciami w świecie show biznesu, a jednak wczuli się w swoje role i zagrali przekonująco. Irytowało mnie tylko ciągłe potykanie się o wszystko i przewracanie Andiego, choć to jest już czepianie się na siłę drobnych szczegółów.

Sama postać Chuckiego jest wprost idealna. Przyjaźnie wyglądająca zabawka o nazwie „dobry chłopiec”, zabija wszystkich, którzy staną na jej drodze, rzucając przy tym licznymi wulgaryzmami i często zabawnymi tekstami. Tak mocnego kontrastu nie da się zapomnieć.

Podsumowując, kultowa już produkcja, zdecydowanie zasługuje na uwagę, zarówno fanów horrorów, jak i zwykłych miłośników kina. Mogę śmiało zapewnić każdego, że nie zawiedzie się na owym obrazie i być może, kiedyś będzie do niego z przyjemnością wracał.

4 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 7 powiązanych

Komentarze 20

LakiLou 2019-04-13 8

I dlatego właśnie nie lubię lalek ;)

Rrouge 2015-06-22 9

Klasyka, klimat, nostalgia, oryginalny pomysł na mordercę, dobre budowanie napięcia i do tego genialne teksty w wykonaniu Brada Dourifa "Ugly doll – Fuck You".

Pajo23 2014-11-13 10

Genialny film 10/10 – Natychmiastowo wróciły obrazy z dzieciństwa w trakcie oglądania filmu (takie same napięcie, groza oraz miejsce gdzie oglądałem ten film). Aktualnie również robi rewelacyjne wrażenie. Jeden z najlepszych horrorów jak dla mnie. Bezdyskusyjnie.

Maja1985 2011-08-05 10

10/10 – to prawda takich już nie kręcą ,teraz się liczy kasa a grę aktorów retuszuje się za pomocą efektów specjalnych,nie dawno miałam przyjemność zamienić kilka słów z panem Andrzejem Kopiczyńskim głównym odtwórcą roli w Czterdziestolatku,sam przyznał że nie długo aktorzy będą zbędni ,tak jak to już można zaobserwować retusze za pomocą efektów nie tylko w filmach ale i muzyka,ci sami co piosenkarze na żywo a z płyty niebo i ziemia,to na tyle się rozpisałam

Martyr 2010-03-13 9

Bardzo dobry – …horror, posiadający specyficzny, świetny klimat, czego brakuje wielu filmom wychodzącym obecnie. 9/10.

Współtworzą