Wściekły 1979

Kilka zabójstw w różnych miastach Polski łączy tylko jedno. Wszystkich dokonano z tej samej broni. Kapitan Zawada rozpoczyna żmudne śledztwo, próbując znaleźć motyw, ująć mordercę. Oglądając zdjęcia z pogrzebów dostrzega niezbyt wyraźnie rysującą się postać. Okazuje się, że mężczyzna uczestniczył we wszystkich pogrzebach ofiar.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Bronisław Cieślak
jako Kpt. Bogdan Zawada
Barbara Brylska
jako Golewiczowa
Liliana Głąbczyńska
jako Ewa Okrzesik, córka zegarmistrza
Halina Gryglaszewska
jako Jadwiga Pyrnik, kobieta w Toruniu nielegalnie wynajmująca pokoje
Ewa Kania
jako Hanna Piotrowska z Opola, pierwsza ofiara "Wściekłego"
Halina Rasiakówna
jako Dziewczyna Ajewskiego, toruńskiej ofiary "Wściekłego"
Sabina Wiśniewska
jako Matka Janusza Piotrowskiego
Wanda Węsław-Idzińska
jako Kioskarka w Krakowie
Maria Zbyszewska
jako Matka Krawczyka
Tadeusz Borowski
jako Inż. Rudnik, naczelny inżynier instytutu, podwładny Golewicza, kolega Zawady z czasów studenckich
Zbigniew Buczkowski
jako Janusz Piotrowski, mąż Hanny, pierwszej ofiary "Wściekłego"
Andrzej Chrzanowski
jako Jan Golewicz, dyrektor instytutu, wrocławska ofiara "Wściegłego"

Fabuła

Kilka zabójstw w różnych miastach Polski łączy tylko jedno. Wszystkich dokonano z tej samej broni. Kapitan Zawada rozpoczyna żmudne śledztwo, próbując znaleźć motyw, ująć mordercę. Oglądając zdjęcia z pogrzebów dostrzega niezbyt wyraźnie rysującą się postać. Okazuje się, że mężczyzna uczestniczył we wszystkich pogrzebach ofiar. Może to jest klucz do rozwiązania skomplikowanej zagadki? Jana

Gatunek
Kryminał
Słowa kluczowe
morderstwo, pogrzeb, morderca, śledztwo zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1980-01-07 (kino)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Mad Dog
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
102 minut

Recenzje

Bronisław Cieślak to nie tylko porucznik Borewicz 7

Bronisława Cieślaka znam głównie z roli w serialu 07 zgłoś się. Siadając przed ekranem wyobrażałem sobie, że główny bohater Wściekłego, kapitan Zawada, będzie postacią bardzo zbliżoną do porucznika Borewicza. Okazało się, że nie. Mimo, iż postać grana przez Cieślaka to podobnie jak w serialu oficer dochodzeniowy MO, we Wściekłym jest to rola głębsza. Kapitan Zawada to nie tylko nieustraszony milicjant, ale także człowiek mający rodzinę, pełen wątpliwości, zdający sobie sprawę ze swojej bezradności w niektórych momentach. Bronisław Cieślak pokazał, że potrafi grać. Jego grę ogląda się dobrze. Nie ma większych wpadek aktorskich. Oprócz Cieślaka w filmie zobaczyć można młodziutkiego Bogusława Lindę, Zbigniewa Buczkowskiego, Krzysztofa Majchrzaka.

Podobnie rzecz się ma z całym filmem. Wściekły jest sprawnie zrealizowany. Mogą śmieszyć pewne kwestie, jak choćby wejście milicjantów do domu Wściekłego, gdzie nie czyni tego brygada AT, a robią to dzielni milicjanci, czy wszechobecne milicyjne Fiaty 125p. Mimo to, film ogląda się z zapartym tchem. Dobrze wplecione wątki psychologiczne ożywiają film, który nie staje się dzięki temu zwykłym "strzelanym" kryminałem. Pozostałe elementy filmu: muzyka, scenografia, montaż, etc., są charakterystyczne dla polskiego kina końcówki lat 70-tych. Nie są wspaniałe i cudowne, ale nie można im też wiele zarzucić.

Po 90 minutach nie czułem się znużony czy zmęczony filmem. Nie zawiodłem się na fabule. Wściekłego mogę z czystym sumieniem polecić każdemu kto lubi dobre kino kryminalne i w dodatku w polskim wydaniu. Ten, kto szuka strzelanin, pościgów czy bijatyk nie znajdzie tu ich. Szkoda, że dziś nie ma już takich kryminałów.

1 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Maciek_Przybyszewski 2010-06-04 7

Nieznane oblicze por. Borewicza – Kryminał z Bronisławem Cieślakiem w roli głównej to jeden z lepszych i ciekawszych polskich kryminałów. Cieślak pokazał, że potrafi zagrać poważniejszą rolę. Film wart polecenia, chociażby właśnie ze względu na postać kapitana Zawady.

Sebioslaw 2016-02-18 8

Perełka polskiego kina. Jedyny w swoim rodzaju kryminał ze świetną, budującą emocje i klimat.

Współtworzą