Bohaterowie Telemarku 1965

The Heroes of Telemark

Wojna zmierza ku końcowi ale Niemcy mają ostatni plan który przechyli szale zwycięstwa na ich korzyść. Zamierzają wyprodukować bombę atomową i jest im potrzebna do tego tak zwana ciężka woda. Rozbudowują więc w tym celu fabrykę w norwegi. Wiadomość o tym przenika do norweskiego ruchu oporu a dalej do Anglii. Rząd angielski wraz… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kirk Douglas
jako Rolf Pederson
Richard Harris
jako Knut Straud
Roy Dotrice
jako Jensen
Mervyn Johns
jako Pułkownik Wilkinson
Ulla Jacobsson
jako Anna Pedersen
David Weston
jako Arne

Fabuła

Wojna zmierza ku końcowi ale Niemcy mają ostatni plan który przechyli szale zwycięstwa na ich korzyść. Zamierzają wyprodukować bombę atomową i jest im potrzebna do tego tak zwana ciężka woda. Rozbudowują więc w tym celu fabrykę w norwegi. Wiadomość o tym przenika do norweskiego ruchu oporu a dalej do Anglii. Rząd angielski wraz z norweskimi partyzantami postanawia za wszelką cenę zniszczyć fabrykę i gotowy transport ciężkiej wody. Nie mogąc jednak jej zbombardować wysyła do norwegi oddział komandosów wraz z Dr. Rolfem Pedersonem. Asmodeusz

Gatunek
Akcja, Dramat, Wojenny

Szczegóły

Kraj produkcji
Wielka Brytania
Inne tytuły
Anthony Mann's The Heroes of Telemark (Wielka Brytania) (tytuł kompletny)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
108 minut

Recenzje

Sięgnijmy tylko do historii 7
  • 2009-09-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kolejny przykład tego, jak historia pisze doskonałe filmowe scenariusze. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Bo w filmie mamy wszystko potrzebne do tego, by spędzić dwie godzinki (bo tyle właśnie trwa) nie odrywając się od telewizora. Zagrożenie mogące zmienić losy wojny, oddział śmiałków gotowych na wszystko i przeciwnik dysponujący niemalże niezmierzonymi siłami.

Kolejnym plusem filmu są na pewno przepiękne norweskie krajobrazy. Niemalże cały film rozgrywa się w górzystych terenach, pokrytych śniegiem. Gdy dodamy do tego dobraną odpowiedni muzykę jest czym się zachwycić.

Ale nie było by dobrego filmu gdyby nie aktorzy. A tu nie można na to narzekać. Doskonała kreacja Kirka Douglasa, jak również innych mniej znanych postaci sprawiają, że film jest bardzo realistyczny, do tego stopnia, że w niektórych momentach chciało by się pomóc bohaterom, a do bezwzględnych niemieckich oficerów od razu czujemy niechęć.

Aż dziw, że film ten jest tak mało znany. Co prawda ma już swoje lata i jak do tej pory nie był specjalnie puszczany w naszej telewizji. Właściwie trafiłem na niego przypadkiem, choć na pewno dorównuje takim super produkcjom jak „O jeden most za daleko” czy „Midway”. Może co prawda bez takiego rozmachu, ale z dobrym klimatem, wiernie odzwierciedlającym życie pod okupacją, walkę partyzancką czy decyzje Angielskich generałów. Film dokładnie pokazuje co gotowi są poświęcić Anglicy, byle by tylko uratować siebie. A wszystko jest bardzo wiernym przełożeniem, prawdziwych wydarzeń z końca II wojny światowej.

0 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 1

Asmodeusz 2009-08-30 7

barzo dobry – świetny film wojenny opart na autentycznych faktach, dobre kreacje aktorów, polecam

Współtworzą